Մոտ 40 հայ փաստաբան պատրաստ է մեկնել Ադրբեջան՝ պաշտպանելու հայ ռազմագերիներին
Հայաստանից մոտ 40 փաստաբան պատրաստակամություն է հայտնել մեկնել Ադրբեջան՝ պաշտպանելու հայ ռազմագերիներին։ ՀՀ փաստաբանների պալատը խորհրդակցություն է կազմակերպել Ադրբեջանում ընթացող դատավարություններում հայ ռազմագերիներին իրավաբանական օգնություն ցույց տալու արդյունավետության հարցի շուրջ, որին մասնակցել է նաև ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը։
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանն Aysor.am-ի հետ զրույցում ասաց, որ ևս մեկ հանդիպում են նախատեսում ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի հետ։
«Կազմակերպչական որոշ հարցեր քննարկելու նպատակով ենք նախաձեռնելու հանդիպումը։ Մոտ 40 փաստաբան արդեն իսկ իրենց պատրաստակամությունն են հայտնել Բաքվում ներկա գտնվել ու իրավաբանական օգնություն ցույց տալ հայ ռազմագերիներին», - ասաց Զոհրաբյանը։
Նա նշեց՝ քննարկում են, թե ինչ բնույթի գործողություններ պետք է կազմակերպեն, որպեսզի հայ ռազմագերիների շահերը նաև Եվրոպական դատարանում արդյունավետ ներկայացնեն։
Արա Զոհրաբյանի խոսքով՝ պետության հետ համագործակցությունն անհրաժեշտ պայման է այս հարցում.
«Մենք չենք կարող առանց պետական մարմինների այս հարցում ինչ-որ հաջողություն ունենալ, այս տեսակետից պետք է միասին մեկ նպատակին ուղղված քայլեր ձեռնարկենք», - ասաց նա։
Եթե, այնուամենայնիվ, Հայաստանից փաստաբանները մեկնեն Բաքու, անվտանգության հետ կապված մտահոգություն չունե՞ն, Փաստաբանների պալատի նախագահն արձագանքեց, որ անվտանգության մասին պետք է հոգան պետական իրավասու մարմիններն ու միջազգային կառույցները։
Զոհրաբյանը տեղեկություն չունի, թե քանի հայ ռազմագերի է գտնվում Ադրբեջանում, սակայն նշում է, որ նրանց պետք է վստահելի մարդ։
«Պետք է խոսել, իրավաբանական օգնության մասին պատմել, նաև՝ տեղում խախտումների մասին իմանալ, որպեսզի ՄԻԵԴ-ում գործը վարող փաստաբաններին ներկայացնենք», - ասաց ՓՊ նախագահը։
Զոհրաբյանը հույս ունի, որ այս համագործակցության արդյունքում հստակ տեղեկություն կունենան, թե քանի հայ ռազմագերի կա Ադրբեջանում։

Около 40 адвокатов из Армении готовы поехать в Баку для защиты военнопленных
Около 40 адвокатов из Армении выразили готовность поехать в Азербайджан для защиты армянских военнопленных. Палата адвокатов Армении организовала совещание по вопросу предоставления юридической помощи армянским военнопленным во время судебных разбирательств в Азербайджане, в котором участвовал также представитель Армении в ЕСПЧ Егише Киракосян.
Председатель Палаты адвокатов Ара Зограбян в беседе с корреспондентом Aysor.am сказал, что предусматривается еще одна встреча с представителем Армении в ЕСПЧ.
"Мы инициируем встречу для обсуждения некоторых организационных вопросов. Около 40 адвокатов уже выразили готовность поехать в Баку и предоставить юридическую помощь армянским военнопленным", - сказал он.
Ара Зограбян отметил, что обсуждается также действия, которые должны быть организованы для эффективного представления интересов армянских военнопленных в ЕСПЧ.
По словам Ара Зограбяна, сотрудничество с государством – необходимое условие в этом вопросе.
"Мы не можем без государственных органов достичь какого-то успеха в этом вопросе, с этой точки зрения мы вместе должны предпринять шаги, преследующие одну и ту же цель", - сказал он.
Что касается вопроса обеспечения безопасности, если, тем не менее, адвокаты поедут в Баку, председатель Палаты адвокатов отметил, что о вопросах безопасности должны позаботиться государственные органы и международные структуры.
Ара Зограбян не знает, сколько армянских военнопленных находится в Азербайджане, однако отмечает, что им нужен доверенный человек.
"Нужно говорить с ними, рассказать о юридической помощи, а также зафиксировать нарушения на месте, чтобы представить адвокатам, которые занимаются этим вопросом в ЕСПЧ", - сказал он.
Ара Зограбян выразил надежду, что в результате сотрудничества удастся получить четкую информацию о числе армянских военнопленных в Азербайджане.