ԵԱՀԿ գործող նախագահը կրկին կոչ է անում ազատ արձակել ռազմագերիներին, գտնել ԼՂ խնդրի քաղաքական լուծում
Foto: Pontus Lundahl/TT
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտգործնախարար Անն Լինդեն  կոչ է անում Ադրբեջանին ազատ արձակել հայ ռազմագերիներին, վերսկսել բանակցությունները՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, հասնել քաղաքական լուծման: Լինդեն այս մասին ասել է ասուլիսում՝ անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի դիտարկմանը, որ հայ հասարակությունը հիասթափված է Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում ԵԱՀԿ-ի պասիվ դիրքորոշումից և հարցին, թե արդյոք ԵԱՀԿ գործող նախագահը կիսո՞ւմ է Ադրբեջանի նախագահի տեսակետը, թե ԼՂ հակամարտությունը լուծված է:
«Համաձայն չեմ, որ ԵԱՀԿ-ն շատ ջանք չի գործադրում կոնֆլիկտի հարցում, այն հարցում, ինչ տեղի է ունենում Լեռնային Ղարաբաղում: Ես հատուկ ներկայացուցիչ ունեմ, որը շատ ակտիվ է: Ես անձամբ հանդիպում եմ ունեցել նրա հետ երեկ՝ քննարկելու իրավիճակը: Մենք ունենք ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահություն, որը համանախագահում են ԱՄՆ-ն, Ռուսաստանը, Ֆրանսիան, որոնք փորձում են անել շատ դրական քայլեր»,-ասաց Լինդեն ու նկատեց, որ նրանք, սակայն, անցյալ տարի սահմանափակ հասանելիություն են ունեցել տարածաշրջան՝ կորոնավիրուսի, նաև այլ պատճառներով:
ԵԱՀԿ գործող նախագահը հիշեցրեց, որ հունիսի կեսին նաև համաձայնություն եղավ՝ Հայաստանին վերադարձնելու 15 հայ ռազմագերիների, Հայաստանն էլ Ադրբեջանին տրամադրեց քարտեզներ, որոնքը հեշտացնելու են ականազերծման աշխատանքները: Լինդեն դա համարեց վստահության ամրապնդման ողջունելի միջոց:  Նրա կարծիքով՝ դա տեղի է ունեցել Վրաստանի արժեքավոր դերակատարության, ԱՄՆ-ի, նաև Եվրոպական խորհրդի, Եվրահանձնաժողովի, ԵԱՀԿ-ում շվեդական համանախագահության գերազանց համագործակցության արդյունքում:
«Ես իմ հայտարարությամբ կոչ եմ արել Հայաստանին, Ադրբեջանին՝ անել դրական քայլ՝ ազատ արձակելով բոլոր մնացած կալանավորվածներին և բանակցությունները վերսկսել՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո, նաև Անջեյ Կասպրշիկի ներգրավվածությամբ քաղաքական լուծում գտնել, քանի որ դեռ չկա խաղաղության համաձայնագիր»,-ասել է Լինդեն:
Չնայած 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարությանը՝ Ադրբեջանը հրաժարվում է կատարել իր պարտավորությունները՝ ամբողջությամբ չվերադարձնելով հայ ռազմագերիներին:

OSCE Chairperson-in-Office Again Calls for Releasing POWs, Finding Political Solution to NK Conflict
Foto: Pontus Lundahl/TT
OSCE Chairperson-in-Office, Swedish Foreign Minister Ann Linde has once again called on Azerbaijan to release Armenian prisoners of war, resume the negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs and achieve a political settlement, Armenpress reports.
During a press conference today, commenting on the view that the Armenian society is disappointed with the OSCE’s passive position during the 2020 Nagorno Karabak War and asked whether she shares the view of Azerbaijani President Ilham Aliyev who says that the NK conflict is solved, Ann Linde said: “I don’t agree that the OSCE doesn’t make a lot of efforts for the conflict settlement, for what is happening in Nagorno Karabakh. I have a special representative who is very active. I personally met with him yesterday to discuss the situation. We have an OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, co-chaired by US, Russia and France which try to make very positive steps”, she said, adding that the Co-Chairs, however, had a limited access to the region last year because of the pandemic and other reasons.
The OSCE Chairperson-in Office reminded that in mid-June there was an agreement to return 15 Armenian prisoners of war from Azerbaijan, and Armenia provided Azerbaijan with maps aimed at facilitating the demining works. According to Mrs. Linde, this is a welcoming step aimed at strengthening trust.
“With my statement I have called on Armenia, Azerbaijan to take a positive step by releasing all remaining detainees and resume the negotiations under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, and also to find a political solution with the engagement of Andrzej Kasprzyk, because there is no peace agreement yet”, Ann Linde said.