ԱՄՆ-ի Նյու Ջերսի նահանգը ճանաչեց Արցախի Հանրապետությունը
Ամերիկայի միացյալ նահանգների Նյու Ջերսիի Սենատը ժամեր առաջ միաձայն ընդունել է Արցախի ճանաչման մասին բանաձև՝ դառնալով ԱՄՆ-ի՝ Արցախի անկախությունը ճանաչած տասներորդ նահանգը։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը:
«Գործադրած նպատակային ջանքերի համար իմ և Արցախի ժողովրդի կողմից երախտագիտություն եմ հայտնում Ամերիկայի Հայ դատի հանձնախմբին և բանաձևը նախաձեռնած սենատոր Ջոզեֆ Լագանին։
Արցախի Հանրապետության ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի միջազգային ճանաչումն այլընտրանք չունի, և այդ նպատակի իրագործման համար շարունակելու ենք մեր համառ պայքարը․․․» - գրել է Հարությունյանը:

Hours ago, the Senate of the US New Jersey State unanimously passed a resolution recognizing Artsakh, thus becoming the tenth state in the United States to recognize Artsakh's independence. Tis is what President of Artsakh Arayik Harutyunyan wrote on his Facebook page.
"On behalf of the people of Artsakh and myself personally I express my gratitude to the Armenian National Committee of America and Senator Joseph Lagan for the purposeful and active efforts.
There is no alternative to the international recognition of the right of the people of the Artsakh Republic to self-determination, we will continue our persistent struggle for the realization of this very goal,” Harutyunyan wrote.