ՀՖՖ-ն ակումբներին Պրոֆեսիոնալ Ֆուտբոլի Լիգա ստեղծելու պաշտոնական առաջարկ է արել
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան պաշտոնապես դիմել է ակումբներին Պրոֆեսիոնալ Ֆուտբոլի Լիգայի ստեղծման շուրջ քննարկումներ ծավալելու առաջարկով:
Վերջին մեկ տարվա ընթացքում Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան ակտիվորեն աշխատել է Պրոֆեսիոնալ Ֆուտբոլի Լիգայի ստեղծման ուղղությամբ՝ հարցի վերաբերյալ բազմաթիվ քննարկումներ անցկացնելով իր միջազգային գործընկերների հետ։ Շահագրգիռ քննարկումների եւ փորձի փոխանակման արդյունքում ՀՖՖ-ն մշակել է Հայաստանի Պրոֆեսիոնալ Ֆուտբոլի Լիգայի (ՀՊՖԼ) կանոնադրության եւ «ՀՖՖ-ՀՊՖԼ» փոխըմբռնման հուշագրի նախնական աշխատանքային տարբերակներ, որոնք այսօր ՀՖՖ նախագահ Արմեն Մելիքբեկյանն ուղարկել է ակումբներին:
Նշված փաստաթղթերը կազմվել են ՀՖՖ անձնակազմի եւ ՖԻՖԱ-ի համագործակցության արդյունքում: Աշխատանքների ընթացքում ՀՖՖ-ն համագործակցել է նաև Ղազախստանի, Ռուսաստանի, Ուկրաինայի եւ Բելգիայի պրոֆեսիոնալ լիգաների հետ։
Հայաստանի ֆուտբոլի ֆեդերացիան խնդրել է բոլոր ակումբներին մեկամսյա ժամկետում ուսումնասիրել փաստաթղթերը, որից հետո ՀՖՖ-ում հանդիպում կկազմակերպվի բոլոր շահագրգիռ կողմերի մասնակցությամբ՝ քննարկելու առաջարկները, դիտողությունները եւ հետագա քայլերը։ Հայաստանի Ֆուտբոլի Ֆեդերացիան ակնկալում է ակումբների նախաձեռնողական մասնակցությունը փաստաթղթերի  վերլուծության եւ հետագա քննարկումների փուլերում։

ФФА сделала клубам официальное предложение о создании Профессиональной футбольной лиги
Федерация футбола Армении официально обратилась к клубам с предложением обсудить создание Профессиональной футбольной лиги.
В течение последнего года Федерация футбола Армении активно работала над созданием Профессиональной футбольной лиги, проводя многочисленные обсуждения этого вопроса со своими международными партнерами. В результате обсуждений и обмена опытом, ФФА разработала устав Профессиональной футбольной лиги Армении (ПФЛА) и предварительные рабочие варианты Меморандума о взаимопонимании «ФФА-ПФЛА», которые президент ФФА Армен Меликбекян отправил в клубы сегодня.
Указанные документы подготовлены в результате сотрудничества сотрудников ФФА и ФИФА. За время этих работ ФФА также сотрудничала с профессиональными лигами Казахстана, России, Украины и Бельгии.
Федерация футбола Армении попросила все клубы изучить документы в течение месяца, после чего в ФФА будет организована встреча с участием всех заинтересованных сторон для обсуждения предложений, замечаний и дальнейших шагов. Федерация футбола Армении ожидает инициативного участия клубов в период анализа документов и дальнейших обсуждений.