ՀԱՊԿ-ն Տաջիկստանում կոլեկտիվ անվտանգության ուժեր ներգրավելու անհրաժեշտություն չի տեսնում
Տաջիկստանին անհրաժեշտ է տեխնիկական աջակցություն, սակայն Աֆղանստանի հետ սահմանին պաշտպանություն իրականացնելու համար ՀԱՊԿ կոլեկտիվ ուժերի ներգրավման անհրաժեշտություն չկա:
Ինչպես փոխանցում է «Արմենպրես»-ը, այդ մասին RT-ին տված հարցազրույցում նշել է ՀԱՊԿ միասնական շտաբի ղեկավար Անատոլի Սիդորովը:
«Այն բանից, ինչ մենք այստեղ տեսանք և շփվեցինք առաջին դեմքերի, ուժային կառույցների ղեկավարների հետ, եկանք եզրահանգման, որ ներկա դրությամբ ՀԱՊԿ այլ պետություններից ուժերի համալրման անհրաժեշտություն չկա»,- ասել է նա:
Նրա խոսքով՝ կան որոշակի դժվարություններ, և ամենայն հավանականությամբ, անհրաժեշտ կլինի ցուցաբերել նյութատեխնիկական աջակցություն:
«Թալիբան» շարժումը Աֆղանստանի և Տաջիկստանի պետական սահմանին տեղակայել է անցակետեր: Սիդորովը տեղեկացրել է, որ Աֆղանստանի հյուսիսային հատվածներից ներկայումս ագրեսիվ գործողություններ ընդհանրապես չեն նկատվում:
Ավելի վաղ Տաջիկստանը Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության (ՀԱՊԿ) անդամ երկրներից օգնություն է խնդրել Աֆղանստանից եկող մարտահրավերներին դիմագրավելու հարցում:

CSTO Sees no Necessity to Deploy Collective Security Forces in Tajikistan
ajikistan needs technical assistance, but there is no need for CSTO collective forces to defend the border with Afghanistan, ARMENPRESS reports Chief of the CSTO Joint Staff Anatoly Sidorov said in an interview with RT.
"Based on what we saw here, our contacts with the leaders and heads of the law enforcement agencies, we came to the conclusion that at present there is no need to replenish forces from other CSTO member states," he said.
According to him, there are some difficulties, and in all probability, it will be necessary to provide logistical support.
The Taliban movement has set up checkpoints on the Afghan-Tajik border. Sidorov said that no aggressive actions are currently being observed in the northern parts of Afghanistan.
Earlier, Tajikistan applied for the assistance of the Collective Security Treaty Organization (CSTO) member states to meet the challenges posed by Afghanistan.