Փաշինյանն ընդունել է Հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատար Օլիվեր Վարհեի գլխավորած պատվիրակությանը:
Նախ տեղի է ունեցել Նիկոլ Փաշինյանի և պարոն Վարհեի առանձնազրույցը, այնուհետև բանակցությունները շարունակվել են ընդլայնված կազմերով:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է հանձնակատարի գլխավորած պատվիրակության այցը մեր երկիր և նշել, որ այս այցը դիտարկվում է որպես ԵՄ-ի շահագրգռվածություն` զարգացնելու համագործակցությունը Հայաստանի Հանրապետության հետ: «Հայաստանը նույնպիսի հետաքրքրվածությամբ է տոգորված զարգացնելու հարաբերությունները ԵՄ-ի հետ»,- ընդգծել է վարչապետի պաշտոնակատարը: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված 44-օրյա պատերազմի հետևանքով ստեղծված ճգնաժամից հետո մեր երկրում տեղի ունեցան արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ, որոնք միջազգային դիտորդների գնահատմամբ համապատասխանել են ժողովրդավարական չափանիշներին: «Ըստ էության, մեր երկրում առաջին անգամ է, որ ժողովրդավարական պրոցեսները դարձան ճգնաժամի հաղթահարման միջոց, քանի որ սովորաբար Հայաստանում ընտրությունները հարուցել են ճգնաժամեր: Այսպիսով մեր երկրում մի շատ կարևոր ինստիտուտ է կայացել` դա ընտրությունների ինստիտուտն է, ինչը նաև Եվրամիության աջակցությամբ է տեղի ունեցել»,- նկատել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը գոհունակությամբ ընդգծել է, որ ԵՄ-ի կողմից շարունակվում է Հայաստանի զարգացմանն ուղղված ծրագրերին աջակցության պատրաստակամությունը վառ կերպով արտահայտվել. ծրագրերը միտված են ժողովրդավարական ինստիտուտների ամրապնդմանը, տնտեսության խթանմանը, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացմանը, քաղաքացու` որպես ինստիտուտի կայացմանը: «Բարձր ենք գնահատում Եվրամիության կողմից Հայաստանի առաջընթացին ուղղված ծրագրերի շոշափելի փաթեթը, ինչը գնահատում ենք որպես Հայաստանում տեղի ունեցող անշրջելի ժողովրդավարական պրոցեսներին արձագանք»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Օլիվեր Վարհեին հույս է հայտնել, որ կորոնավիրուսի համաշխարհային ճգնաժամն ավարտվում է և կարող են կողմերը սկսել հետճգանաժամային ապագային միտված ծրագրերի իրականացումը: «Մենք ցանկանում ենք մասնակից լինել Հայաստանի ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացմանն ու տնտեսության վերականգնմանը: Առանց ջանք խնայելու պատրաստ ենք Հայաստանի կառավարության հետ համագործակցությամբ աննախադեպ կերպով նպաստել Ձեր երկրի տնտեսական և սոցիալական վերականգնմանը»,- ասել է Եվրոպական հանձնաժողովի հարևանության և ընդլայնման հարցերով հանձնակատարը՝ ընդգծելով, որ հայկական կողմի հետ առաջիկայում աշխատելու են տնտեսական և ներդրումային ծավալուն ծրագրերի ուղղությամբ՝ ՀՀ կառավարության սահմանած առաջնահերթությունների շրջանակում: Պարոն Վարհեին նշել է, որ Հայաստանի համար նախատեսված ընդհանուր 2,6 մլրդ դոլարից 1,6 միլիարդի փաթեթն ուղղվելու է 5 ծրագրային ուղղությունների՝ ժողովրդավարության ամրապնդմանը, տնտեսության խթանմանը, փոքր և միջին բիզնեսի, էներգետիկայի, ենթակառուցվածքների ոլորտների զարգացմանը և այլն: «Մենք կարող ենք այս խոշոր ներդրումներով մեծ բան փոխել: Սրանք ազդեցիկ ու մասշտաբային ծրագրեր են, որոնք կարող ենք համատեղ դարձնել իրականությունը»,- ասել է Օլվեր Վարհեին:
Հանձնակատարը նշել է, որ ԵՄ-ն պատրաստ է օժանդակել տարածաշրջանային մարտահրավերների հաղթահարմանը, փոխկապակցվածությանը հասնելուն, տնտեսական ինտեգրմանը: Պարոն Վարհեին հավելել է, որ ԵՄ-ն նոր ծրագրերով նպաստելու է նաև 44-օրյա պատերազմի տուժած շրջանների վերականգնմանը, կորոնավիրուսի դեմ պայքարին, այդ թվում՝ նոր պատվաստանյութերի տրամադրման, պատվաստանյութերի սերտիֆիկատների ճանաչման և այլ ուղղություններով:
Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է ԵՄ-ի կողմից մեր երկրին հատկացվող խոշոր ներդրումային փաթեթի արդյունավետ իրականացումը և հավելել, որ Արևելյան գործընկերության ծրագրի առաջիկա գագաթնաժողովը նոր թափ կհաղորդի ՀՀ-ԵՄ փոխգործակցությանը, այդ թվում՝ վիզաների ազատականացման գործընթացի, GSP+ համակարգի հետագա գործակցությունն ապահովելու առումով:
Վարչապետի պաշտոնակատարն անդրադարձել է նաև պատերազմի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին, կարևորել հայ ռազմագերիների վերադարձի ապահովումը և բարձր գնահատել նախընտրական շրջանում 15 գերիների վերադարձի գործում Եվրամիության, մասնավորապես, Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի անձնական ներդրումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Հայաստանը պատրաստ է հումանիտար բնույթի քայլերի իրականացմանը և կարևորել Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման ուղղությամբ միջազգային հանրության հետևողական ջանքերը:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ վարչապետի պաշտոնակատարը շեշտել է, որ ԵՄ-ի կողմից Հայաստանին առաջարկվող խոշոր փաթեթը ՀՀ կառավարությունը համարում է ոչ այնքան որպես խոշոր ֆինանսական միջոցների ներգրավման հնարավորություն, այլ եվրոպական արժեքների ներդնում մեր երկրում:

Пашинян принял европейского комиссара по вопросам расширения и политике соседства Оливером Вархели
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол ПАшинян принял делегацию во главе с европейским комиссаром по вопросам расширения и политике соседства Оливером Вархели.
Сначала состоялась беседе Никола Пашиняна и господина Вархели тет-а-тет, затем переговоры продолжились в расширенном составе.
Никол Пашинян приветствовал визит возглавляемой еврокомиссаром делегации в нашу страну и отметил, что этот визит рассматривается как заинтересованность ЕС в развитии сотрудничества с Республикой Армения. “Армения в той же мере заинтересована в развитии отношений с ЕС”, - подчеркнул исполняющий обязанности премьер-министра.
По словам Никола Пашиняна, после сложившегося вследствие развязанной Азербайджаном 44-дневной войной кризиса в нашей стране состоялись внеочередные парламентские выборы, которые, по оценкам международных наблюдателей, соответствовали демократическим стандартам.
“По сути, впервые в нашей стране демократические процессы стали средством выхода из кризиса, поскольку выборы в Армении обычно вызывали кризисы. Таким образом, в нашей стране состоялся очень важный институт - институт выборов, которые прошли в том числе при содействии Евросоюза”, - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра с удовлетворением подчеркнул, что ЕС продолжает выражать готовность поддерживать программы, направленные на развитие Армении. Эти программы направлены на укрепление демократических институтов, стимулирование экономики, развитие малого и среднего бизнеса и становление гражданского общества как института. “Мы высоко ценим значительный пакет направленных на прогресс Армении программ Европейского союза, который мы расцениваем как ответ на необратимые демократические процессы, происходящие в Армении”, - сказал Никол Пашинян.
Оливер Вархели выразил надежду, что глобальный кризис, связанный с пандемией COVID-19, близится к концу и стороны могут приступить к реализации программ, направленных на посткризисное будущее. “Мы хотим участвовать в развитии демократических институтов и восстановлении экономики Армении. Мы готовы в сотрудничестве с правительством Армении не жалея сил вносить свой вклад в беспрецедентное экономическое и социальное восстановление вашей страны”, - сказал еврокомиссар, подчеркнув, что в ближайшее время они будут работать с армянской стороной над крупномасштабными экономическими и инвестиционными проектами в рамках приоритетов правительства Армении.
Оливер Вархели отметил, что пакет в 1,6 млрд из предусмотренных для Армении общих 2,6 млрд долларов будет направлен на 5 программных направлений: укрепление демократии, продвижение экономики, развитие малого и среднего бизнеса, энергетику и сферы инфраструктуры и др. “Благодаря этим крупным инвестициям мы сможем добиться больших результатов. Это мощные и крупномасштабные проекты, которые мы вместе можем воплотить в жизнь”, - сказал Оливер Вархели.
Еврокомиссар отметил, что ЕС готов помочь в преодолении региональных вызовов, достижении взаимосвязанности и экономической интеграции. Г-ин Вархели добавил, что ЕС новыми программами будет способствовать восстановлению пострадавших вследствие 44-дневной войны районов, борьбе с эпидемией, в том числе путем предоставления новых вакцин, признания сертификатов вакцин и др.
Никол Пашинян подчеркнул важность эффективной реализации предоставленного ЕС нашей стране крупного инвестиционного пакета, добавив, что предстоящий саммит программы Восточного партнерства придаст новый импульс сотрудничеству Армения-ЕС, в том числе процессу либерализации визового режима и обеспечению дальнейшего сотрудничества в рамках системы GSP+.
Исполняющий обязанности премьер-министра коснулся также сложившейся вследствие войны ситуации, подчеркнул необходимость обеспечения возвращения армянских военнопленных и высоко оценил вклад Европейского союза, в частности председателя Европейского Совета Шарля Мишеля лично, в деле возвращения 15 пленных в предвыборный период. Никол Пашинян подчеркнул, что Армения готова к реализации гуманитарных шагов и подчеркнул важность последовательных усилий международного сообщества по сохранению культурно-исторического наследия Нагорного Карабаха.
Подводя итоги встречи, исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул, что большой пакет, предложенный Евросоюзом Армении, рассматривается правительством Армении не столько как возможность привлечь большие финансовые ресурсы, сколько как внедрение в нашей стране европейских ценностей.