ՌԴ-ն չի կարծում՝ հայ-ադրբեջանական սահմանին ստեղծված իրավիճակը կապված է ԼՂ կարգավորման հետ․ Զախարովա
Ռուսաստանը պատրաստ է տրամադրել խորհրդատվական աջակցություն՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանի դելիմիտացիայի հարցով աշխատանքների սկսմանը՝ հետագայում դրա դեմարկացիայով՝ երկու երկրների միջև հակամարտությունը շուտափույթ լուծելու համար: Այս մասին այսօր ճեպազրույցում հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան, գրում է Tass-ը։
«Մենք բազմիցս ընդգծել ենք, որ որպես այս խնդրի կայուն և երկարաժամկետ լուծում, մենք տեսնում ենք Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանի սահմանազատման աշխատանքների շուտափույթ մեկնարկը` դրան հաջորդող սահմանագծմամբ։ Մենք պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ խորհրդատվական աջակցություն, և ներկայումս շփումները շարունակվում են արտաքին քաղաքականության և պաշտպանության գերատեսչությունների, ինչպես նաև սահմանային ծառայությունների միջոցով, այդ թվում՝ լարվածությունը թուլացնելու նպատակով», - ասել է Զախարովան:
Նրա խոսքով, Ռուսաստանի Դաշնությունը չի կարծում, որ իրավիճակը, որը ստեղծվել է երկու երկրների սահմանին, ուղղակիորեն կապված է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հետ, այլ ավելի շուտ դա սահմանի օրինական գրանցման բացակայության հետևանք է, փոխանցում է Panorama-ն։
«Մենք ելնում ենք նրանից, որ հայ-ադրբեջանական սահմանի որոշակի շրջաններում իրավիճակը անմիջականորեն կապված չէ Լեռնային Ղարաբաղի կարգավորման հետ և դա սահմանի միջազգային իրավական գրանցման բացակայության հետևանք է: Ընդհանուր ֆոնը, իհարկե, խորացնում է կողմերի փոխադարձ վստահության բացակայությունը, սա իրոք այդպես է», - հավելել է Զախարովան։

Russia Ready to Facilitate Work for Delimitation of Armenian-Azerbaijani Border
Moscow is ready to provide consultative assistance in launching work on the delimitation of the Azerbaijan-Armenia border with its subsequent demarcation for a speedy settlement to the conflict between the two countries, Russian Foreign Ministry Spokeswoman Maria Zakharova said on FridayTASS reported.
"We have repeatedly stressed that we see the quickest possible launch of the work for the delimitation of the border between Azerbaijan and Armenia with its subsequent delimitation as a lasting and long-term solution to this problem. We are ready to provide the necessary consultative assistance, and currently the diplomatic and defense agencies and the border guard services are continuing their contacts, including for the purposes of de-escalating the tensions," the diplomat explained.
In Russia’s opinion, the situation on the border between the two countries is not directly related to the Nagorno-Karabakh settlement, and is rather a result of the absence of the border’s legal formalization, the spokeswoman stressed.
"We proceed from the fact that the situation in some districts on the Armenian-Azerbaijani border is not directly related to the Nagorno-Karabakh settlement, and is a consequence of the absence of the border’s international legal formalization. The general atmosphere undoubtedly exacerbates the lack of mutual trust among the parties, and this is truly the case," Zakharova added.