ԵՄ խորհուրդը երկարաձգել է ՌԴ-ի դեմ սահմանված տնտեսական պատժամիջոցները
Եվրամիությունը հերթական անգամ կես տարով երկարաձգել է Ռուսաստանի դեմ սահմանված տնտեսական հատվածային պատժամիջոցները: ՏԱՍՍ գործակալության փոխանցմամբ` այս մասին ասվում է ԵՄ խորհրդի հայտարարության մեջ:
«ԵՄ խորհուրդն այսօր որոշում է ընդունել Ռուսաստանի տնտեսության որոշ հատվածներին ուղղված պատժամիջոցները ևս վեց ամսով` մինչև 2022 թվականի հունվարի 31-ը, երկարաձգելու մասին: ԵՄ խորհուրդը որոշումը կայացրել է Եվրոպայի խորհրդի նիստում կայացած քննարկումների արդյունքում, որոնց ժամանակ գնահատվել է մինսկյան պայմանավորվածությունների իրականացման ընթացքը»,- ասվում է ԵՄ խորհրդի հաղորդագրության մեջ:
ԵՄ խորհուրդը հիշեցրել է, որ այդ պատժամիջոցներն ընդունվել են 2014 թվականին` ի պատասխան Ուկրաինայի արևելքում տեղի ունեցող գործողությունների:

ЕС продлил экономические санкции против России
Совет Евросоюза решил продлить экономические санкции в отношении РФ до 31 января 2022 года. Ограничения ввели в 2014 году в связи с "действиями России, дестабилизирующими ситуацию на Украине", действие санкций продлевается ежегодно, передает Спутник.
"Совет постановил продлить санкции в отношении отдельных секторов экономики Российской Федерации еще на шесть месяцев, до 31 января 2022 года", – говорится в сообщении на сайте Совета ЕС.
Уточняется, что санкции ограничивают доступ некоторых российских банков и компаний к первичным и вторичным рынкам капитала ЕС, запрещают импорт, экспорт или передачу материалов оборонного назначения и устанавливают запрет на товары двойного назначения (могут быть использованы при создании вооружения).
Ранее радио Sputnik сообщало, что проект оборонного бюджета США подготовили без санкций против России.