Իրանում պատրաստ են ազատելու ամերիկացի բանտարկյալներին ԱՄՆ-ում իրանցի կալանավորների փոխարեն
Իրանը պատրաստ Է ազատ արձակելու ամերիկացի բանտարկյալներին ԱՄՆ-ում իրանցի կալանավորների ազատման փոխարեն: Այդ մասին, ինչպես տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը, հուլիսի 13-ին կայացած մամուլի ասուլիսում հայտարարել Է Իրանի կառավարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Ալի Ռաբիին, հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը:
«Մենք պատրաստ ենք ազատ արձակելու ամերիկացի բանտարկյալներին իրանցի կալանավորների ազատման փոխարեն,- մեջբերում Է Ռաբիի խոսքը Fars գործակալությունը: Մենք բոլոր իրանցի կալանավորներին, ովքեր ԱՄՆ-ի պահանջով ազատազրկված են աշխարհի որ երկրում Էլ որ լինի, դիտում ենք որպես իրանցի կալանավորների Միացյալ Նահանգներում»: Նախօրյակին Իանի արտգործնախարարության պաշտոնական ներկայացուցիչ Սայիդ Խաթիբզադեն հայտնել Է, որ Թեհրանը բանակցություններ Է վարում ԱՄՆ-ի հետ այնտեղ պահվող իր քաղաքացիների հարցի շուրջը:
Նա չի ճշտել, թե ինչ ձեւով են ընթանում բանակցությունները: Հունիսին Իրանի խորհրդարանում ստացվել Է որոշման նախագիծ ԱՄՆ-ի հետ ցանկացած բանակցությունների արգելքի մասին: Ավելի վաղ Խաթիբզադեն ասել Է, որ Իրանն ուղղակի երկխոսություն չի վարում ԱՄՆ-ի հետ բանտակյալների փոխանակման շուրջը: Նրա խոսքով՝ Թեհրանն ԱՄՆ-ի կողմից ուղերձներ Է ստացել Շվեյցարիայի դեսպանության միջոցով, որը նեկայացնում Է Վաշինգտնի շահերը, այդ ուղղությամբ աշխատելու՝ ամերիկացիների պատրաստակամության մասին:

Тегеран заявил о готовности освободить американских заключенных в обмен на иранских в США
Иран готов отпустить американских заключенных в обмен на освобождение иранских узников в США. Об этом заявил во вторник на пресс-конференции официальный представитель иранского правительства Али Рабии, передает ТАСС.
"Мы готовы выпустить американских заключенных в обмен на освобождение иранских узников, - цитирует Рабии агентство Fars. - Мы рассматриваем всех иранских узников, которые были заточены по требованию США в какой бы то ни было стране мира, как иранских узников в Соединенных Штатах".
Накануне официальный представитель МИД Ирана Саид Хатибзаде сообщил, что Тегеран ведет переговоры с США по вопросу об удерживаемых там своих гражданах. Он не уточнил, в какой форме ведутся переговоры. В июне в иранский парламент поступил проект постановления о запрете любых переговоров с США. Ранее Хатибзаде говорил, что Иран не ведет прямого диалога с США по вопросу об обмене заключенными. По его словам, Тегеран получал послания со стороны США через посольство Швейцарии, которое представляет интересы Вашингтона, о готовности американцев работать в этом направлении.