Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի կապակցությամբ
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնին՝ Ազգային տոնի կապակցությամբ:
Շնորհավորական ուղերձում, մասնավորապես, նշված է.
«Մեծարգո պարոն նախագահ, թանկագին Էմանուել
Հայ ժողովրդի և անձամբ իմ անունից ջերմորեն շնորհավորում եմ Ձեզ և բարեկամ ֆրանսիացի ժողովրդին՝ Ֆրանսիայի ազգային տոնի կապակցությամբ։
Ավելի քան երկու դար առաջ ֆրանսիացի ժողովուրդը համախմբվեց ազատության, հավասարության և եղբայրության արժեքային առանցքի շուրջ՝ եվրոպական քաղաքակրթության համար ճանապարհ հարթելով դեպի մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների վրա հիմնված ապագա։ Իսկ այսօր, Հայաստանը, իր հավատարմությունը ցույց տալով նույն անբեկանելի արժեքներին, վճռական քայլերով շարունակում է առաջ ընթանալ ժողովրդավարական ինստիտուտների և իրավունքի գերակայության ամրապնդման ուղիով։
Անվիճելի է, որ Հայաստանի ու Ֆրանսիայի միջև ընդհանուր արժեքների և դարավոր բարեկամության վրա հիմնված երկկողմ հարաբերությունները կրում են առանձնաշնորհյալ բնույթ։ Երկու պետությունների միջև բացառիկ քաղաքական երկխոսությունը թույլ է տալիս հաջողությամբ համագործակցել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող բազմաթիվ ծրագրերի ու հարցերի շուրջ։
Անցած տարի տեղի ունեցած ողբերգական իրադարձությունների համատեքստում Հայաստանն իր անկեղծ երախտագիտությունն է հայտնում բարեկամ Ֆրանսիային՝ անաչառ դիրքորոշման և Հայաստանի ու Արցախի խաղաղ բնակչությանը ցուցաբերած աջակցության համար։ Ֆրանսիան և ֆրանսիացիները հերթական անգամ մեր կողքին էին պատմական այս դժվար շրջափուլում:
Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության ձևաչափով Ֆրանսիայի ամուր ներգրավումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում: Մենք բարձր ենք գնահատում Ֆրանսիայի ջանքերը հայ ռազմագերիների տուն վերադարձի և Լեռնային Ղարաբաղում հայկական մշակութային ժառանգության պահպանության հարցերում։
Ակնկալում եմ առաջիկայում հյուրընկալել Ձեզ Հայաստանում՝ պետական այցով:
Ֆրանսիայի միասնականությունը և հերոսական պատմությունը խորհրդանշող տոնական այս օրը մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, անկոտրում կամք և հաղթանակներ Ձեր բոլոր նախաձեռնություններում, իսկ ֆրանսիացի ժողովրդին՝ խաղաղություն և բարօրություն»։

Acting Prime Minister Nikol Pashinyan sent a congratulatory message to President Emmanuel Macron of the French Republic on the National Day of France. The message reads, in part:
"Honorable Mr. President, Dear Emmanuel,
On behalf of the Armenian people and on my own behalf, I hereby extend my most cordial congratulations to you and to the friendly French people on your country’s National Day.
More than two centuries ago the French people rallied around the value axis of freedom, equality and brotherhood, paving the way for the European civilization’s victorious march towards the future marked by human rights and democratic values. Today, reaffirming their strong commitment to the same everlasting values, the people of Armenia continues to strengthen democratic institutions and the rule of law in the country.
It is undeniable that as underpinned by common values and a centuries-old friendship, the Armenian-French bilateral relations stand out by their privileged character. The privileged political dialogue between our two countries allows us to successfully cooperate on many programs and issues of mutual interest.
In the context of the tragic events that took place last year, Armenia sincerely appreciates the unbiased position of friendly France and the assistance provided to Armenia and Artsakh. Once again, France and the French people backed us in this difficult historical period.
Armenia highly values you country’s strong commitment, as a Minsk Group co-chair, to brokering a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict. We appreciate France’s efforts to return Armenian prisoners of war from Azerbaijan and safeguard the Armenian cultural heritage in Nagorno-Karabakh.
I look forward to hosting you in Armenia in the near future as part of a state visit.
On this festive day, which symbolizes the French people’s unity and heroic history, I wish you good health, unbreakable will and ever new achievements in all your undertakings, as well as peace and prosperity – to the French people."