ՄԱԿ-ի նստաշրջանի նիստում հեռարձակվել է ՀՀ ՄԻՊ-ի տեսաուղերձը
ՄԱԿ-ի Մարդու իրավունքների խորհրդի 47-րդ նստաշրջանի հուլիսի 12-ի նիստում հեռարձակվել է ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ միայն անկախության «A» միջազգային կարգավիճակ ունեցողների համար թույլատրելի տեսաուղերձը` ադրբեջանական զինծառայողները հայկական կողմի զինծառայողներին ու քաղաքացիական անձնանց խոշտանգելիս, գլխատելիս ոգեշնչված են եղել Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաների հայտարարություններով:
Պաշտպանը շեշտել է, որ ադրբեջանական իշխանությունների արարքների և հրապարակային ուղերձների վերլուծությունն ապացուցում է ֆաշիզմի հասնող ռասիստական ինստիտուցիոնալ քաղաքականության առկայությունը:
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանի՝ ապացույցների վրա հիմնված զեկույցները հաստատում են, որ ներկայում այդ քաղաքականությունն արտացոլվում է ՀՀ սահմանային գյուղերի հարևանությամբ և Հայաստանի համայնքների միջև ճանապարհներին ապօրինի ներկա ադրբեջանական զինծառայողների արարքներում:
Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից խոշտանգումների և անմարդկային վերաբերմունքի վերաբերյալ ավելի քան 300 տեսանյութի համակողմանի վերլուծությունը ցույց է տվել, որ նրանք ոգեշնչված են Ադրբեջանի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից:
Այս ամենը հաստատվել է սպանված հայերի մոմե կերպարների ու սաղավարտների, այսպես կոչված, «հաղթանակի ավար» պուրակի բացմամբ Ադրբեջանի մայրաքաղաքում:
Այն շղթայված պատանդների պուրակ է: Մարդկային տառապանքների թանգարան է, թանգարան, որ ստեղծվել է ռասիզմը խթանելու համար:
Այս բոլոր փաստերը հաստատում են Ադրբեջանի ցեղասպան քաղաքականությունը Արցախի և Հայաստանի բնակչության դեմ:

На заседании сессии Совета ООН по правам человека транслировалось видеообращение омбудсмена Армении
На заседании 47-ой сессии Совета по правам человека ООН 12 июля было транслировано видеообращение защитника прав человека Армении, разрешенное только для лиц, имеющих международный статус "А" независимости: азербайджанские военнослужащие, пытающие и обезглавливающие военнослужащих-армян и гражданских лиц, были вдохновлены заявлениями высокопоставленных должностных лиц Азербайджана. Как передает News.am, об этом сообщает пресс-служба аппарата омбудсмена.
Омбудсмен подчеркнул, что анализ поступков и публичных посланий азербайджанских властей доказывает наличие расистской институциональной политики, достигающей фашизма.
Всесторонний анализ более 300 видеозаписей пыток и бесчеловечного отношения со стороны азербайджанских военных свидетельствует о том, что их воодушевили заявления высокопоставленных должностных лиц Азербайджана.
Все это подтверждено открытием в столице Азербайджана так называемого парка "трофеев  победы", с восковыми фигурами и шлемами убитых армян.
Это парк, где представлены пленные в цепях. Музей человеческих страданий, музей, который был создан для продвижения расизма. Все эти факты подтверждают геноцидальную политику Азербайджана против населения Арцаха и Армении", - говорится в сообщении.