Կկանգնենք մինչև վերջ, բայց երբեք չենք լինի Ադրբեջանի կազմում. Արցախի ԱԳ նախարար (Արմենպրես)
Արցախի՝ վերջին պատերազմից հետո ներկայիս վիճակում հայտնվելուց հետո Ադրբեջանը գործնական քայլեր է անում Սյունիքի բռնազավթման ուղղությամբ՝ բացելով նոր՝ «զանգեզուրյան աշխարհաքաղաքական ճակատը»: «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում այս մասին ասաց Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Դավիթ Բաբայանը՝ կոչ անելով սթափվել և հասկանալ՝ ինչ է կատարվում, պատրաստ լինել Ադրբեջանի կողմից նոր ագրեսիայի:
ԱԳ նախարարի խոսքով՝ թեև Արցախը հիմա «վերակենդանացման բաժանմունքում է», թեև Արցախյան «վահանը» ջարդված է, բայց ոչնչացված չէ: Դավիթ Բաբայանը ընդգծեց, որ պաշտոնական Ստեփանակերտի դիրքորոշումը մնացել է անփոփոխ՝ Արցախը երբեք չի լինելու Ադրբեջանի կազմում:
- Պարոն Բաբայան, Ադրբեջանի նախագահը հայտարարել է, թե իրենց հասած «ոչ պաշտոնական տեղեկություններով»՝ «Հայաստանը պատրաստ չէ» Ադրբեջանի հետ «խաղաղության համաձայնագրի» ստորագրմանը: Հայաստանի փոխվարչապետի պաշտոնակատար Տիգրան Ավինյանը, մեկնաբանելով այս հայտարարությունը, ասաց, որ քանի դեռ Արցախի կարգավիճակի հարցը վերջնականապես լուծված չէ՝ այլ լուծումների մասին դժվար կլինի խոսել: Ձեր կարծիքով՝ ի՞նչ համաձայնագրի մասին է խոսում Ալիևը, ի՞նչ նպատակով է նման հայտարարություն անում և որքանո՞վ է հիմա ընդհանրապես իրական խոսել խաղաղության պայմանագրի կնքման մասին՝ հաշվի առնելով այն բարդ խնդիրների ամբողջ համալիրը, որ այսօր ունենք Արցախյան հիմնահարցի և հայ-ադրբեջանական կոնֆլիկտի տիրույթում:
- Ես ասեմ հետևյալը: Մենք ընդհանրապես պետք է կենտրոնանանք ոչ թե Ալիևի կողմից հնչեցվող այդ իրավական գաղափարների վրա, ասենք՝ պայմանագիր, համաձայնագիր, խաղաղություն և այլն, այլ նրա կողմից շրջանառության մեջ արդեն իսկ դրված նոր թեմայի վրա, որը շատ կանխատեսելի էր և որի մասին մենք տարիներ շարունակ խոսում ենք, կարծես, թե բոլորը հասկանում էին, բայց հիմա զարմանում են՝ «էդ ո՞նց է, էդ ի՞նչ է կատարվում»: Ալիևը նոր աշխարհաքաղաքական թեմա է բացել, նոր աշխարհաքաղաքական ճակատ է բացել՝ զանգեզուրյան ճակատը: Եվ սա արդեն դարձել է քննարկման առարկա, դարձել է իրականություն: Տարիներ շարունակ մենք ասում էինք՝ եթե, Աստված մի՛ արասցե, Արցախը թուլանա, մայր Հայաստանը կլինի մահացու վտանգի տակ, ոմանք մտածում էին, թե Արցախը բեռ է, ազատվելով լավ կապրեն, առևտուր կանեն: Ո՛չ, այդպես չէ և չի լինելու այդպես: Տեսնո՞ւմ եք՝ Արցախը թուլացել է, հիմա զանգեզուրյան ճակատն է բացվել: Հիմա Ադրբեջանը անցել է զանգեզուրյան աշխարհաքաղաքական ճակատի բացման գործընթացին:
- Ի՞նչ է դա նշանակում:
- Դա նշանակում է հետևյալը, որ Արցախի՝ այս վիճակում հայտնվելուց հետո, - աշխարհաքաղաքական, հոգեբանական, տնտեսական և այլ առումներով մենք գտնվում ենք վերակենդանացման բաժանմունքում, - այդ վահանը ջարդված է. ոչնչացված չէ, բայց ջարդված է, և հիմա այլ ճակատ է բացվել՝ զանգեզուրյան ճակատը:
Ի՞նչ են անում նրանք: Նրանք միշտ խոսում էին, որ «Զանգեզուրը ադրբեջանական է» և նմանատիպ անհեթեթ բաներ: Հիմա անցել են դրա պրակտիկ կիրառմանը, այդ պրոյեկտի իրականացմանը: Ստեղծել են «Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջան»: Իմիջիայլոց, այդ տնտեսական շրջանների ստեղծումը առաջին քայլն է: Հետո այդ տնտեսական շրջանները վերածվելու են մարզերի կամ վիլայեթների: Բայց հարցն այն է, որ «Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջան» և ընդհանրապես Զանգեզուր անունը կրող որևէ տնտեսական, մշակութային կամ վարչատարածքային միավոր Ադրբեջանում երբեք չի եղել: Հիմա նրանք ստեղծել են այդ տնտեսական շրջանը: Վաղը դա կդարձնեն վարչատարածքային միավոր:
Եթե կա «Արևելյան Զանգեզուր»՝ մենք ասել ենք, որ հենց դա ստեղծեց՝ կխոսի «Արևմտյան Զանգեզուրի» մասին: Երեկ Ալիևը դրա մասին խոսեց: Ասաց, թե «Արևմտյան Զանգեզուրը, որը բռնակցված է Հայաստանին, պետք է ազատագրվի»: Եվ ի՞նչ արեց: Նա «Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանը», որը նախկինում կոչում էին Քելբաջար-Լաչինի տնտեսական շրջան, թեպետ նրանք չէին վերահսկում, բայց դրա մեջ ներառեց նույն Քելբաջարը՝ Քարվաճառը, ինչպես նաև Հադրութի հարավային մասը՝ Ջաբրայիլ կոչեցյալը: Այսինքն՝ ո՛չ այդ Ջաբրայիլը, ո՛չ էլ Քարվաճառը պատմականորեն երբեք Զանգեզուր չեն կոչվել: Հետևաբար ինչո՞ւ է հիմա այդպես կոչել. որ զուգահեռաբար նույնանման տարածքի վրա ստեղծի «Արևմտյան Զանգեզուր» հասկացությունը և սկսի այդ գործընթացը: Իսկ դա Սևանա լճի գրեթե ողջ հարավային ավազանն է, Վայոց ձորն է, Սյունիքի մարզն է: Եվ արդեն առաջին քայլն արել է՝ այդ հասկացությունը դնելով շրջանառության մեջ: Եվ խոսում է ոչ թե նույնիսկ Մեղրիի, այլ «զանգեզուրյան միջանցքի» մասին: Այսինքն՝ այդ աշխարհաքաղաքական ճակատը արդեն սկսել է գործել:
Պետք է սթափվե՛նք, հասկանա՛նք՝ ինչ է կատարվում, պատրա՛ստ լինենք: Նրանք շատ պատրաստված են գալիս աշխատանքին, գործին պատրաստված են մոտենում: Մենք սա էլ պետք է հաշվի առնենք: Քայլ առ քայլ են մոտենում: Սկզբում՝ տնտեսական շրջան, հետո դարձնելու են վարչատարածքային: Եվ հիմա սկսել է գործել: Դրա համար անընդհատ նմանատիպ հայտարարություններ են անելու: Եթե ինքը ուզում է խաղաղության պայմանագիր, ապա ասելու է՝ «հանձնեք ինձ Արևմտյան Զանգեզուրը», «հանձնեք ինձ Գյոքչան», որը Սևանն է, «հանձնեք ինձ Երևանը»: Եվ դա արդեն երևում է: Իրենց աշխարհաքաղաքական հիմնական հարվածների ուղղությունները շատ պարզ են: Նրանք ամենաազնիվ թշնամիներն են. երբեք չեն թաքցրել իրենց բուն նպատակները:
- Պարոն Բաբայան, վարչապետի պաշտոնակատարը ասել է, որ Ադրբեջանը այսպես կոչված «միջանցքի» մասին հայտարարություններ անում է եռակողմ աշխատանքային խմբի գործունեությունը խաթարելու և տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացում թույլ չտալու համար:
- Տեսեք: Մենք տրանսպորտային կոմունիկացիաները պետք է տարբերենք աշխարհաքաղաքական հասկացությունից: Նա չի ասում՝ Մեղրիով անցնող ճանապարհ, նա ասում է՝ «Զանգեզուրի միջանցք», «Արևմտյան Զանգեզուր», «Արևելյան Զանգեզուր»: Սա արդեն աշխարհաքաղաքական է, հասկանո՞ւմ եք:
- Երևանը ասում է՝ միջանցք՝ չէ, բայց ճանապարհ կարող է բացվել: Իսկ ի՞նչ նկատի ունեն ադրբեջանցիները՝ «միջանցք» ասելով:
- «Միջանցքը», իրենց պատկերացմամբ, «Արևմտյան Զանգեզուրի» միացման առաջին քայլն է: Այսպես պետք է հասկանալ: Թուրքիա-Ադրբեջան միացման և «Արևմտյան Զանգեզուրի», ասել է, թե մեր հայոց ժայռաբեկորների աստիճանաբար բռնակցումն է Ադրբեջանին: Սրանք այդպես են մտածում, և պետք չէ իլուզիաներով տառապել:
- Այսինքն՝ Դուք կարծում եք, որ Արցախի մեծ մասի բռնազավթումից հետո Ադրբեջանը անցնելու է Սյունիքի բռնազավթմա՞նը:
- Արդեն անցե՛լ է: Պարզապես ոչ թե սրընթաց ձևով, լայնածավալ պատերազմ հայտարարելով, այլ՝ կամաց-կամաց:
- Բայց, ներեցեք, այս իրավիճակում խոսում են խաղաղության համաձայնագրի, ճանապարհների բացման, տրանսպորտային կապերի վերականգնման, ապաշրջափակման, սահմանագծման և սահմանազատման մասին: Այս իրավիճակում, երբ, ինչպես Դուք եք ասում, Ադրբեջանը փաստացի սկսել է Սյունիքի բռնազավթման իր ծրագրի իրականացումը, նմանատիպ խոսակցությունները մի քիչ տարօրինակ չե՞ն:
- Իսկ Ալիևը երբևիցե թաքցրե՞լ է իր այդ մտադրությունները: Նա բացեիբաց հայտարարում է դրա մասին: Ոչ մի տարօրինակ բան չկա, որովհետև կա տարբեր մոտեցում, տարբեր պատկերացում, տարբեր աշխարհընկալում: Իրենց աշխարհընկալումն այդպիսինն է:
- Պարոն Բաբայան, պատերազմից հետո ձևավորված նոր ստատուս-քվոյի պայմաններում խոսում են խաղաղության պայմանագրի, բանակցությունների վերսկսման և այլնի մասին, Երևանն ասում է՝ առաջնահերթությունը Արցախի կարգավիճակի ճշգրտման հարցն է, Ադրբեջանը այլ հայտարարություններ է անում: Որտե՞ղ է Արցախը այս խոսակցություններում: Արցախի Հանրապետությունը այլևս սուբյեկտ չէ՞: Ո՞րն է Արցախի դիրքորոշումը: Արցախի կարծիքը ոչ ոք չի՞ հարցնում հիմա:
- Արցախի կարծիքը մնացել է անփոփոխ՝ մենք Ադրբեջանի մաս չենք լինելու երբեք: Բոլորը պետք է սա լավ հասկանան: Ասենք, դեսպանները վեր են կենում, գալիս են Շուշի: Դրանով, փաստորեն, Ադրբեջանին և ասում են՝ «Արցախը ձերն է»: Մեզ համար դա անընդունելի: Մենք ասում ենք՝ այստեղ երկու տարբերակ կա. կա՛մ պետք է կանգնենք մինչև վերջ, մինչև վերջին կաթիլ արյունը, կոտորվենք, կա՛մ պետք է ազգովի դուրս գանք: Ուրիշ տարբերակ չկա, չե՛նք լինելու Ադրբեջանի կազմում: Սա պարզ է: Սա է մեր դիրքորոշումը:
- Շատ լավ: Այդ դեպքում ինչպե՞ս է պաշտոնական Ստեփանակերտը պատկերացնում Արցախի կարգավիճակը մոտ ապագայում՝ հաշվի առնելով ռազմաքաղաքական դրությունը և մասնավորապես՝ ռուս խաղաղապահների, ռուսական զորքերի ներկայությունը Արցախում:
- Ինքնակառավարվող, անկախ երկիր, առանձին սուբյեկտ, որը ունի իր աշխարհաքաղաքական դերակատարությունը տարածաշրջանում: Որպես աշխարհաքաղաքական սուբյեկտ պետք է հանդես գանք:
- Անկախ հանրապետություն, որը հետո ձգտելու է Հայաստանի հետ միացմա՞նը, թե՞ որը լինելու է Ռուսաստանի կազմում կամ այլ կարգավիճակ է ստանալու:
- Տեսեք: Սա այնքան հեռավոր ապագայի խնդիր է, որ հիմա շահարկելը, Կիկոսի պատմությունը սարքելը ճիշտ չէ: Ամենակարևորը՝ չե՛նք լինելու Ադրբեջանի կազմում, պահպանելու ենք մեր ինքնիշխանությունը: Այնուհետև կտեսնենք:

Будем стоять до конца, но никогда не будем в составе Азербайджана: глава МИД Арцаха (Арменпресс)
Азербайджан, оказавшись в такой ситуации после последней войны в Арцахе, предпринимает практические шаги и по захвату Сюника, открывая новый "зангезурский геополитический фронт". Об этом в беседе с "Арменпресс" сказал министр иностранных дел Республики Арцах Давид Бабаян, призывая протрезветь наконец, разобраться в происходящем и быть готовым к новой агрессии со стороны Азербайджана.
По словам главы МИД, хотя Арцах сейчас находится в "реанимационном отделении" и арцахский "щит" сломлен, но не уничтожен. Давид Бабаян подчеркнул, что позиция официального Степанакерта остается неизменной: Арцах никогда не будет в составе Азербайджана.
- Господин Бабаян, президент Азербайджана заявил, что согласно полученной им "неофициальной информации, Армения не готова подписать мирное соглашение с Азербайджаном". Комментируя это заявление, и. о. вице-премьера Армении Тигран Авинян сказал, что до тех пор, пока вопрос статуса Арцаха не будет окончательно решен, сложно будет говорить о каких-либо других решениях. На Ваш взгляд, о каком соглашении говорит Алиев, с какой целью он делает подобное заявление и насколько сейчас вообще реально говорить о заключении мирного договора, учитывая весь комплекс тех сложных проблем, которые мы сегодня имеем в сфере арцахского вопроса и армяно-азербайджанского конфликта.
- Скажу следующее. В целом, мы должны сосредоточиться не на тех юридических идеях, которые озвучивает Алиев, например, договор, соглашение, мир и т. д., а на новой теме, которую он уже ввел в обращение. Она была очень предсказуемой, и о ней мы говорили в течение многих лет. Кажется, все понимали, но теперь они задаются вопросом: "Как это? Что происходит?" Алиев открыл новую геополитическую тему, он открыл новый геополитический фронт - Зангезурский фронт. И это уже стало предметом обсуждения, это стало реальностью. В течение многих лет мы говорили, что если, не дай бог, Арцах ослабнет, мать-Армения окажется в смертельной опасности, некоторые думали, что Арцах - это обуза, они будут жить хорошо и избавятся от нее. Нет, не будет. Вы видите, Арцах ослаб, и открылся зангезурский фронт. Сейчас Азербайджан ведет процесс открытия Зангезурского геополитического фронта.
- И что это означает?
- Это означает, что после того, как Арцах оказался в такой ситуации - в геополитическом, психологическом, экономическом, в других отношениях, мы оказались в отделении реанимации - этот щит сломлен. Он разрушен, но не уничтожен, и теперь открылся другой фронт, Зангезурский фронт.
Что они делают? Они всегда говорили, что "Зангезур - азербайджанский" и другие подобные абсурдные вещи. Сейчас они начали претворять в жизнь этот проект. Они создали "Восточный Зангезурский экономический район". Кстати, создание этих экономических зон – это первый шаг. Потом эти экономические районы превратятся в регионы или в вилайеты. Но дело в том, что в Азербайджане никогда не было экономической, культурной или административной единицы под названием "Восточный Зангезурский экономический район", и вообще никакой экономической, культурной или административно-территориальной единицы, носящей имя Зангезур, в Азербайджане никогда не было. Теперь они создали эту экономическую зону. Завтра она будет преобразована в административную единицу.
Если есть "Восточный Зангезур", а мы сказали, что он его создал, он начнет говорить и о "Западном Зангезуре". Алиев вчера уже говорил об этом. Он сказал, что "Западный Зангезур, оккупированный Арменией, должен быть освобожден". И что он сделал? Он "Восточной экономической зоной назвал Зангезур", ранее называвшийся Кельбаджар-Лачинский экономический район, хотя они не контролировали его, и включил в нее тот же Кельбаджар, Карвачар, а также южную часть Гадрута, теперь называемую Джабраилом. Другими словами, ни Джабраил, ни Карвачар исторически не назывались Зангезуром. Так почему он так это назвал? Чтобы создать концепт "Западный Зангезур" на этой территории и запустить этот процесс. И это почти весь южный бассейн озера Севана, Вайоц Дзора и Сюникской области. И он уже сделал первый шаг, запустив эту концепцию в оборот. И он говорит даже не о Мегри, а о "Зангезурском коридоре". Другими словами, этот геополитический фронт уже заработал.
Надо протрезветь, понять, что происходит, быть готовыми. Они подходят к этому делу очень подготовленными. Это тоже нужно учитывать. Они идут шаг за шагом. Сначала экономический район, потом он будет преобразован в административный район. И вот уже заработало. Поэтому они будут постоянно делать подобные заявления. Если захочет мирного договора, он скажет: "Дайте мне Западный Зангезур", "Дайте мне Геокчай", что означает Севан, "Дайте мне Ереван". И это уже происходит. Направления их основных геополитических ударов предельно ясны. Они самые честные враги. они никогда не скрывают своих истинных намерений.
- Господин Бабаян, исполняющий обязанности премьер-министра сказал, что Азербайджан делает заявления о так называемом "коридоре", чтобы сорвать работу трехсторонней рабочей группы и предотвратить открытие региональных коммуникаций.
- Смотрите. Мы должны различать транспортные коммуникации и геополитические концепции. Он не говорит дорога, проходящая через Мегри, он говорит "Зангезурский коридор", "Западный Зангезур", "Восточный Зангезур". Это уже геополитика, понимаете?
- Ереван говорит, что коридора нет, но дорогу можно открыть. А что азербайджанцы подразумевают под "коридором"?
- "Коридор", по их мнению, является первым шагом на пути к присоединению "Западного Зангезура". Вот как это следует понимать. Понятия "Западный Зангезур" и Турция-Азербайджан означают постепенное присоединение наших армянских скал к Азербайджану. Они так и думают - не нужно питать никаких иллюзий.
- То есть, Вы думаете, после оккупации большей части Арцаха Азербайджан перейдет к оккупации Сюника?
- Он уже перешел к этому. Просто не стремительно, без объявления широкомасштабной войны, а постепенно.
- Извините, но, в данной ситуации речь идет о мирном соглашении, открытии дорог, восстановлении транспортного сообщения, разблокировании, демаркации, разграничении. А Вы говорите, что Азербайджан фактически приступил к реализации своего плана по захвату Сюника, разве сейчас такие разговоры не странны?
- Алиев когда-нибудь скрывал свои намерения? Он открыто заявляет об этом. В этом нет ничего странного, ведь есть разные подходы, разные идеи, разные мировоззрения. Это их мировоззрение.
- Г-н Бабаян, в условиях нового статус-кво, сложившегося после войны, идут разговоры о мирном соглашении, возобновлении переговоров и т. д. Ереван говорит, что приоритетом является уточнение статуса Арцаха, Азербайджан делает другие заявления. Где же в этих разговорах Арцах? Разве Республика Арцах не другая тема? Какая позиция у Арцаха? Сейчас никто не спрашивает мнение Арцаха?
- Мнение Арцаха осталось неизменным: мы никогда не будем частью Азербайджана. Это должен  понимать каждый. Например, послы встали и поехали в Шуши. Фактически, они этим сказали Азербайджану: "Арцах - ваш". Для нас это неприемлемо. Мы говорим, что здесь есть два варианта. Либо мы будем стоять до конца, до последней капли крови, и погибнем, либо мы все уйдем отсюда, весь народ. Другого варианта нет, мы не будем частью Азербайджана. Это просто. Это наша позиция.
- Хорошо. В таком случае, как официальный Степанакерт представляет себе статус Арцаха в ближайшем будущем, учитывая военно-политическую ситуацию, в частности, присутствие российских миротворцев и российских войск в Арцахе?
- Самоуправляемая, независимая страна, отдельный субъект, играющий свою геополитическую роль в регионе. Мы должны действовать как геополитическое образование.
- Независимая республика, которая потом будет стремиться присоединиться к Армении, или которая войдет в состав России или получит другой статус?
- Посмотрите. Это вопрос далекого будущего, о котором сейчас неправильно рассуждать, выдумывать историю Кикоса. Самое главное, мы не будем частью Азербайджана, мы сохраним свой суверенитет. А потом посмотрим.