Ղարաբաղյան խնդրի հետագա լուծմանն օժանդակելը պահանջված է. Լուկաշևիչ
Հույս ունենք, որ մեր կազմակերպությունը կշարունակի ավանդ ներդնել տարածաշրջանային  հակամարտությունների կարգավորման գործում խաղաղ դիվանագիտական միջոցներով։ Բոլոր գործիքները դրա համար կան։ Այս մասին իր ելույթում ասել է Ռուսաստանի Դաշնության մշտական ներկայացուցիչ Ալեքսանդր Լուկաշևիչը ԵԱՀԿ Մշտական խորհրդի նիստում, փոխանցում է News.am-ը:
«Հաշվի առնելով  բարդ իրավիճակը Հարավկովկասյան տարածաշրջանում՝ ղարաբաղյան խնդրի հետագա լուծմանն օժանդակելը պահանջված է։ Գլխավորը իրավիճակի նորմալացումն է տարածաշրջանում, սուր հումանիտար խնդիրների լուծումը և նախադրյալների ստեղծումը տարածաշրջանի կայուն քաղաքական և տնտեսական ապագայի կառուցման համար։ Եվ Ռուսաստանի, Ադրբեջանի ու Հայաստանի ղեկավարների եռակողմ հայտարարությունները 2020 և 2021թթ. ցույց են տվել այդ ճանապարհը»,- նշել է նա։

Лукашевич в ОБСЕ: на Южном Кавказе востребовано содействие в дальнейшем решении карабахской проблемы
Рассчитываем, что наша Организация продолжит вносить вклад в урегулирование региональных конфликтов мирными дипломатическими средствами. Все инструменты для этого имеются. Об этом в своем выступлении заявил постоянный представитель Российской Федерации Александр Лукашевич на заседании Постоянного совета ОБСЕ, передает News.am.
''С учетом непростой ситуации в регионе Южного Кавказа востребовано содействие в дальнейшем решении нагорнокарабахской проблемы. Главное – нормализация ситуации в регионе, решение острых гуманитарных задач и создание предпосылок для построения устойчивого политического и экономического будущего региона. И трёхсторонние заявления лидеров России, Азербайджана и Армении в 2020 и 2021 годах показали этот путь'',- отметил он.