ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունեց Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին
Հուլիսի 20-ին ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանն ընդունեց Հայաստանում հավատարմագրված դիվանագիտական ներկայացուցչությունների ղեկավարներին։
Հանդիպման առանցքային թեման Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի հանդեպ Ադրբեջանի ոտնձգությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակն էր, մասնավորապես՝ Ադրբեջանի զինված ուժերի ներխուժումը Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզեր, ինչպես նաև վերջին մեկ շաբաթվա ընթացքում լարվածության նոր օջախի ստեղծումը ՀՀ Արարատի մարզում՝ Երասխ բնակավայրի ուղղությամբ։
Հանդիպման ընթացքում Արմեն Գրիգորյանը նշեց, որ այդ գործողություններին զուգահեռ պաշտոնական Բաքուն հանդես է գալիս Հայաստանի դեմ տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներով, որոնք հստակորեն մատնանշում են Ադրբեջանի զավթողական նկրտումները Հայաստանի Հանրապետության տարածքի հանդեպ։ Շեշտվեց, որ Արցախի ժողովրդի դեմ ուժի կիրառումը, զանգվածային ոճրագործությունների, այդ թվում՝ էթնիկ զտումների հանդեպ միջազգային հանրության ոչ համարժեք արձագանքն Ադրբեջանին քաջալերել են ուժի կիրառումը դարձնել քաղաքականության մշտական գործիք, ինչը սպառնում է տարածաշրջանային անվտանգությանը և խաղաղությանը: Այս համատեքստում Արմեն Գրիգորյանը հատուկ ընդգծեց. «Հայաստանի Հանրապետությունը և ողջ հայ ժողովուրդը չի հանդուրժելու իր իրավունքների նման խախտումներ։ Այսօր ՀՀ Զինված ուժերը լիարժեքորեն կատարում են Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը երաշխավորելու իրենց պարտականությունները։ Հայաստանը գործի է դնելու իր ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը՝ համագործակցելով նաև համապատասխան երկկողմ և բազմակողմ ձևաչափերով»։
Արմեն Գրիգորյանն ընդգծեց, որ Հայաստանն ակնկալում է միջազգային գործընկերների հստակ արձագանքը Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի նմանօրինակ ոտնահարումներին։
Առանձնահատուկ շեշտվեց, որ առանց ղարաբաղյան խաղաղ գործընթացի վերսկսման և, ի վերջո՝ հակամարտության հանգուցալուծման, տարածաշրջանը մշտապես բախվելու է անվտանգության խաթարման նոր փորձերի։
«Հայաստանը պատրաստ է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկվող մոտեցումների հիման վրա, որոնք վերահաստատում են համանախագահության կողմից մշակված սկզբունքները, այդ թվում ինքնորոշման իրավունքը, ներգրավվելու ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացում».- նշեց Արմեն Գրիգորյանը։

Acting Minister of Foreign Affairs Armen Grigoryan Received the Heads of Diplomatic Missions Accredited in Armenia
On July 20, Acting Minister of Foreign Affairs Armen Grigoryan received the heads of the diplomatic missions accredited in Armenia.
The main theme of the meeting was the situation resulting from the encroachment of Azerbaijan into the sovereign territory of Armenia, particularly the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the Syunik and Gegharkunik regions, as well as creating a new area of tension in the vicinity of Yeraskh settlement of Ararat region of Armenia.
During the meeting, Armen Grigoryan mentioned that alongside with these actions, official Baku is making false territorial-historical claims against Armenia, which clearly indicate Azerbaijan's aggressive intentions towards the territory of the Republic of Armenia. It was stressed that the inadequate response of the international community to the use of force and mass atrocities against the people of Artsakh, including ethnic cleansing, encouraged Azerbaijan to make the use of force as a permanent tool of policy, threatening regional security and peace. In this context, Armen Grigoryan especially emphasized. "The Republic of Armenia and the Armenian people will not tolerate such violations of their rights. Today, the Armed Forces of Armenia are entirely fulfilling their responsibilities to ensure the territorial integrity of Armenia. Armenia will use its entire military-political toolkit, cooperating with relevant bilateral and multilateral measures."
Armen Grigoryan stressed that Armenia expects a clear reaction from international partners to such violations of international law by Azerbaijan.
He specifically emphasized that without the resumption of the Nagorno-Karabakh peace process, and, finally, the settlement of the conflict, the region will constantly encounter new attempts of undermining the security.
"Armenia is willing to be involved in the Nagorno-Karabakh peace process based on the approaches proposed by the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship, which reiterate the principles formed by the Co-Chairs, including the right to self-determination," said Armen Grigoryan.