Կշարունակեմ Հայաստանի և հայերի բարեկամը լինել Եվրոպական խորհրդարանում. Նատալի Լուազոն` Նիկոլ Փաշինյանին
Վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը հյուրընկալել է Եվրոպական խորհրդարանի ֆրանսիացի պատգամավոր, Արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, ԵԽ-ում La Republique en Marche կուսակցության պատվիրակության ղեկավար Նատալի Լուազոյին:
Նիկոլ Փաշինյանը ողջունել է տիկին Լուազոյին և բարձր գնահատել նրա հայանպաստ գործունեությունը Եվրոպական խորհրդարանում: Վարչապետի պաշտոնակատարը կարևորել է Եվրախորհրդարանի ընդունած վերջին բանաձևը, որի համահեղինակներից է նաև տիկին Լուազոն, որտեղ առանձնահատուկ ընդգծվել է Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների խնդիրն ու շեշտադրումներ կատարվել տարածաշրջանում կայունությանը և խաղաղությանը նպաստելու ուղղությամբ: «Կարևոր եմ համարում բանաձևում ընդգրկված կոչը Թուրքիային՝ ընդունել և ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Ուզում եմ ընդգծել, որ դա մեզ համար ոչ միայն պատմական ճշմարտությանն առերեսվելու խնդիր է, այլև մեր ընթացիկ իրադրության ճիշտ գնահատման և մեկնաբանության շատ կարևոր բաղադրիչ»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարը գոհունակություն է հայտնել Հայաստան-Եվրամիություն հարաբերությունների ընթացքից և հավելել, որ դրանք ստացել են դինամիկ բնույթ: «Հունիսին ես Բրյուսելում հանդիպում ունեցա Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի հետ, որից հետո տեղի ունեցավ Օլիվեր Վարհեի այցը Հայաստան, որտեղ, ըստ էության, պաշտոնապես հայտարարվեց Հայաստանին 2,6 մլրդ եվրոյի աջակցության փաթեթ հատկացնելու վերաբերյալ: Երկու օր առաջ տեղի ունեցավ Եվրոպական խորհրդի նախագահ Շառ Միշելի այցը Հայաստան, որի ընթացքում ավելի կոնկրետացրեցինք մեր համագործակցության ծրագրերը»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետի պաշտոնակատարն առանձնահատուկ ընդգծել է նաև Հայաստանի՝ Ֆրանսիայի հետ ունեցած հարաբերությունների կարևորությունը: «Մենք հպարտանում ենք այդ հարաբերություններով, և ասում ենք, որ ֆրանս-հայկական հարաբերություններն ունեն առանձնաշնորհյալ բնույթ: Հունիսի 1-ին շատ կարևոր հանդիպում եմ ունեցել Ֆրանսիայի Հանրապետության նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ և, իհարկե, կարծում ենք, որ Ֆրանսիայի հետ մեր հարաբերությունների հետագա զարգացումն ու խորացումը պիտի առաջնահերթություն լինի մեր օրակարգում: Բարձր եմ գնահատում նաև այն դերակատարումը և շահագրգիռ մասնակցությունը, որ Ֆրանսիայի նախագահն ունենում է մեր տարածաշրջանի անվտանգային հարցերի կառուցողական լուծման գործում»,- ընդգծել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Նատալի Լուազոն շնորհակալություն է հայտնել ջերմ հյուրընկալության համար և շնորհավորել Նիկոլ Փաշինյանին՝ ընտրություններում «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության հաղթանակի կապակցությամբ: «Դուք ցույց տվեցիք, որ ժողովրդավարությունը ձեր կարևորագույն արժեքն է: Սա առավել ևս կարևոր է՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանային համատեքստը: Ես այստեղ գալիս եմ, որպես Եվրոպական խորհրդարանի ներկայացուցիչ, մասնավորապես՝ խորհրդարանի Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ, բայց նաև ինչպես ֆրանսուհի, նախագահ Մակրոնի կառավարության անդամ, որը, բնականաբար, տեղյակ է իմ այցի մասին: Շատ եմ պայքարել, որպեսզի Եվրոպական հանձնաժողովը հիշեցնի Թուրքիային՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման անհրաժեշտությունը, որովհետև հնարավոր չէ ապագան կառուցել, եթե չենք ճանաչում անցյալը: Կշարունակեմ Հայաստանի և հայերի բարեկամը լինել Եվրոպական խորհրդարանում, ինչպես շատ այլ ֆրանսիացի խորհրդարանականներ»,- ասել է տիկին Լուազոն:
Նա նշել է, որ որպես Անվտանգության և պաշտպանության ենթահանձնաժողովի նախագահ՝ ցանկանում է իմանալ՝ ի՞նչ կարող է ավելին անել Եվրամիությունն օգնելու, որպեսզի տարածաշրջանում իրավիճակը կայունանա և լիցքաթափվի: «Կցանկանայի իմանալ՝ արդյոք նոր գերիների փոխանակման հույս ունեք, արդյոք հնարավոր է շարունակել ականազերծման աշխատանքները, արդյոք հնարավոր է շարունակել օգնել տեղահանված անձանց, ինչն արդեն իսկ անում է Եվրամիության պատվիրակությունը և ի՞նչ եք մտածում այն սադրանքների մասին, որոնք կատարվում են սահմանին, վերջինն ընդամենը երեկ էր տեղի ունեցել»,- նշել է տիկին Լուազոն:
Նա կարևորել է Լեռնային Ղարաբաղի մշակութային ժառանգության պահպանումն ու այդ նպատակով միջազգային կազմակերպությունների ազատ մոտքի հնարավորության ապահովումը: «Կուզեի այս հարցով էլ իմանալ՝ արդյոք կան բաներ, որ կարող ենք անել, որպեսզի դյուրացնենք այդ մուտքը և ապահովենք ժառանգության պահպանումը: Քիչ առաջ հիշատակեցիք հանձնաժողովի նախագահի այցը, փատորեն Դուք ընդունեցիք նրան, հանձնակատարին և հիմա արդեն խորհրդարանի պատվիրակությանն եք ընդունում: Շատ ուրախ եմ, որ Հայաստանը գտնվում է Եվրամիության ուշադրության կենտրոնում: Կուզեի իմանալ՝ որոնք են այն ոլորտները, որտեղ կցանականայիք Եվրամիությունն ավելի մեծ ներկայություն ունենար, որոնք են այն ոլորտները, որտեղ կցանականայիք ավելի շատ ֆրանսիական ներկայություն տեսնել»,- նշել է Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորը:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-ԵՄ հարաբերություններին, հայ-ֆրանսիական համագործակցության զարգացմանը, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցեր:
Նիկոլ Փաշինյանը հավելել է, որ տիկին Լուազոն համարվում է Հայաստանի և հայ ժողովրդի մեծ բարեկամը և նշել. «Դուք պաշտպանում եք ճշմարտությունը, ժողովրդավարությունը և մարդու իրավունքները, ինչն առանձնակի կշիռ է տալիս Ձեր գործունեությանը»:

Я и впредь буду другом Армении и армян в Европарламенте: Натали Луазо Николу Пашиняну
Исполняющий обязанности премьер-министра Никол Пашинян принял председателя Подкомиссии по обороне и безопасности Комиссии по внешним отношениям Европейского парламента, главу партийной делегации "La République en Marche" в Европейском парламенте Натали Луазо.
Никол Пашинян поприветствовал госпожу Луазо и высоко оценил ее проармянскую деятельность в Европарламенте. Исполняющий обязанности премьер-министра подчеркнул важность принятой Европейским парламентом недавней резолюции, соавтором которой является госпожа Луазо и в которой поднимается проблема удерживаемых в Азербайджане армянских военнопленных и подчеркивается необходимость содействия установлению стабильности и миру в регионе.
"Считаю важным содержащийся в резолюции призыв к Турции принять и признать Геноцид армян. Хочу подчеркнуть, что для нас это не только вопрос исторической правды, но и очень важная составляющая правильной оценки и интерпретации нашей нынешней ситуации", - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра выразил удовлетворение развитием отношений Армения-ЕС, добавив, что они стали динамичными. "В июне я встретился с председателем Европейского совета Шарлем Мишелем в Брюсселе, после чего Оливер Вархели нанес визит в Армению, в ходе которого, по сути, был официально заявлен пакет помощи Армении в размере 2,6 млрд евро. Два дня назад председатель Европейского совета Шарль Мишель нанес визит в Армению, в ходе которого мы конкретизировали наши программы сотрудничества", - сказал Никол Пашинян.
Исполняющий обязанности премьер-министра также особо подчеркнул важность отношений Армении с Францией. "Мы гордимся этими отношениями и говорим, что армяно-французские отношения имеют привилегированный характер. 1 июня у меня была очень важная встреча с президентом Французской Республики Эммануэлем Макроном, и, конечно, мы считаем, что дальнейшее развитие и углубление наших отношений с Францией должно быть приоритетом нашей повестки дня. Я высоко ценю роль и заинтересованное участие президента Франции в конструктивном решении вопросов безопасности в нашем регионе", - подчеркнул Никол Пашинян.
Натали Луазо поблагодарила за теплый прием и поздравила Никола Пашиняна с победой партии "Гражданский договор" на выборах. "Вы показали, что демократия является самой важной для вас ценностью. Это тем более важно с учетом регионального контекста. Я прибыла сюда как представитель Европейского парламента, в частности как председатель парламентского Подкомитета по безопасности и обороне, но также как француженка, член правительства президента Макрона, который, конечно же, знает о моем визите.
Я упорно боролась за то, чтобы Европейская комиссия напомнила Турции о необходимости признания Геноцида армян, потому что невозможно построить будущее, если мы не признаем прошлое. Я, как и многие другие французские парламентарии, и впредь буду другом Армении и армян в Европейском парламенте", - сказала г-жа Луазо.
Она также отметила, что как председатель Подкомитета по безопасности и обороне хотела бы узнать, что еще ЕС может сделать для стабилизации ситуации в регионе. "Я хотела бы узнать, есть ли надежда на обмен новыми пленными, можно ли продолжить работу по разминированию, можно ли продолжить оказание помощи перемещенным лицам, что уже делает делегация ЕС, и что вы думаете о провокациях на границе, последнее из которых произошло вчера", - сказала г-жа Луазо.
Она подчеркнула важность сохранения культурного наследия Нагорного Карабаха и предоставление с этой целью свободного доступа международным организациям. "Я также хотела бы узнать, что мы можем сделать, чтобы облегчить этот доступ и обеспечить сохранение наследия. Вы упомянули о недавнем визите еврокомиссара, Вы принимали его и сейчас принимаете парламентскую делегацию.
Я очень рада, что Армения находится в центре внимания Европейского союза. Я хотела бы узнать, в каких областях Вы хотели бы, чтобы Европейский союз имел большее присутствие, и в каких областях Вы хотели бы видеть большее французское присутствие", - отметила член Европейского парламента.
Собеседники обсудили вопросы, касающиеся отношений Армения-ЕС, развития армяно-французского сотрудничества и происходящих в регионе процессов.
Никол Пашинян добавил, что госпожа Луазо считается большим другом армянского народа и Армении: "Вы защищаете правду, демократию и права человека, что придает Вашей деятельности особый вес".