Նոր պատերազմի վտանգը տեսանելի է դառնում ժողովրդի համար և ժողովուրդը շատ մեծ հեշտությամբ մարսում է հերթական փաստաթղթի ստորագրումը, հերթական զիջումը. Ռոբերտ Քոչարյան
Այն, ինչ այսօր կատարվում է սահմաններում, մեծ պատկերի մի փոքր հատված է,  «Երկիր Մեդիա», «5-րդ ալիք» և «Հայկական երկրորդ հեռուստաալիք» հեռուստաընկերություններին տված հարցազրույցում  ասել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» դաշինքի առաջնորդ Ռոբերտ Քոչարյանը, հաղորդում է Aysor.am-ը:
«Երասխի դեպքերից հետո մենք  ոնց որ մոռացել ենք, որ  կա Սև լիճ ու Հայաստանի տարածքում գտնվում են բազմաթիվ ադրբեջանցի զինվորներ»,-նշել է նա։
Ըստ երկրորդ նախագահի՝ սա տրամաբանական շարունակությունն է այն ամեն ինչի, ինչ կատարվում է Հայաստանի հետ և պատերազմի ժամանակ, և հետպատերազմյան ժամանակահատվածում:
«Ցույց ենք տվել, որ ատամներ այլևս չունենք, արժանապատիվ պատասխան տալու հնարավորություն և ցանություն չունի երկիրը,  և Ադրբեջանն իր օրակարգն  առաջ է տանելու նման կարգի դրսևորումներով»,- նշել է Քոչարյանը։
«Հայաստան» դաշինքի առաջնորդի խոսքով՝ նման կարգի պրովոկացիաներից հետո ստեղծվում է մի վիճակ, որ ևս նոր պատերազմի վտանգը տեսանելի է դառնում ժողովրդի համար և ժողովուրդը շատ մեծ հեշտությամբ մարսում է հերթական փաստաթղթի  ստորագրումը, հերթական զիջումը։
«Հասունացնել մի վիճակ, երբ  նման փաստաթղթի ստորագրումն ընդունվելու է որպես ոչ թե դավաճանություն, այլ՝ որպես  փրկություն, մենք դա արդեն մեկ անգամ արդեն տեսել ենք: Սա պլանավորված պարտության տեխնոլոգիա է: Իմ տպավորությունն է, որ այսօր, հիմա նման մի պրոցեսի մեջ ենք»,-ընդգծել է Ռոբերտ Քոչարյանը։
Հարցին՝ կարո՞ղ ենք ենթադրել, որ սա հնարավոր խաղաղության համաձայնագրի նախապատրաստական իրադարձություններն են,  Հայաստանի երկրորդ նախագահը պատասխանել է. «Գիտեք, ես հիմա ոչնչից չեմ զարմանում: Այո, կարող է նախապատրաստվում է հենց  նման կարգի համաձայնագիր, որը չի կարող լինել առանց Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության ճանաչում Հայաստանի կողմից, սա կնշանակի ուղղակի խաչ քաշել Ղարաբաղի ապագայի վրա»։

Это технология спланированного поражения: Роберт Кочарян
"Происходящее сегодня на границах – это лишь малая часть большой картины", – заявил  второй президент Армении, лидер альянса "Армения" Роберт Кочарян в интервью телекомпаниям "Еркир Медиа", "5-й канал" и "Армянский второй телеканал", передает Panorama.am.
Он отметил, что после инцидентов на участке Ерасха армяно-азербайджанской госграницы, кажется, забыто про Черное озеро в Сюнике и про то, что многочисленные азербайджанские военные находятся на территории Армении.
"Это логическое продолжение всего, что происходит с Арменией – во время войны и в послевоенный период.
Мы продемонстрировали, что у нас нет зубов, что у страны нет возможности и желания дать достойный отпор, и Азербайджан продвигает свою повестку дня с проявлениями такого рода", – сказал второй президент Армении.
По словам Кочаряна, после таких провокаций создается ситуация, когда опасность новой войны становится видимой для населения, и народ с легкостью переваривают подписание очередного документа, очередную уступку.
"Созрела ситуация, когда подписание такого документа будет воспринято не как предательство, а как спасение. Мы уже видели это однажды. Это технология спланированного поражения. Такое впечатление, что сегодня, сейчас мы находимся в таком процессе", – указал Кочарян.
На вопрос, можно ли предположить, что это подготовительные мероприятия для возможного мирного соглашения, Р. Кочарян ответил: "знаете, я уже ничему не удивляюсь. Да, возможно подготавливается именно такое соглашение, чего не может быть без признания Арменией территориальной целостности Азербайджана. А это будет означать просто ставить крест на будущем Карабаха".