Անկախ արտաքին քաղաքականություն վարելու ունակությունը կայացած պետության հատկանիշներից մեկն է. Արցախի ԱԳՆ
28 տարի առաջ, 1993 թվականի հուլիսի 23-ին ստեղծվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության (Արցախի Հանրապետության) Արտաքին գործերի նախարարությունը: Արտաքին քաղաքական գերատեսչության կազմավորումը տեղի է ունեցել դժվար ժամանակաշրջանում, երբ Արցախի ժողովուրդը ստիպված էր հետ մղել Ադրբեջանի սանձազերծած զինված ագրեսիան, որի նպատակը երիտասարդ պետության ոչնչացումն էր։ Այս մասին հայտարարություն է տարածել Արցախի ԱԳՆ-ն։
Ստեղծված իրավիճակում անհրաժեշտ էր ինստիտուցիոնալացնել ռազմական գործողությունների դադարեցմանն ու ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանն ուղղված բանակցային ջանքերը, ինչպես նաև արտաքին քաղաքական գործունեությունը՝ միտված ազգային շահերի պաշտպանությանը: Արցախի ԱԳՆ-ն նշանակալի ներդրում է ունեցել 1994 թվականի մայիսի 12-ին եռակողմ հրադադարի մասին համաձայնագրի կնքման գործում, որի շնորհիվ դադարեցվեցին ռազմական գործողությունները և պայմաններ ստեղծվեցին երկրի խաղաղ զարգացման համար:
ԱԳՆ կազմավորումը կարևոր նշանակություն ունեցավ նաև Արցախում պետականաշինության տեսանկյունից. անկախ արտաքին քաղաքականություն վարելու ունակությունը կայացած պետության հատկանիշներից մեկն է: Ստեղծման օրվանից Արցախի Հանրապետության ԱԳՆ-ն հետևողական արտաքին քաղաքականություն է վարում` ուղղված Արցախի ռազմավարական շահերի պաշտպանությանը և խթանմանը, մասնավորապես` նրա անկախության միջազգային ճանաչմանը, միջազգային կապերի ընդլայնմանն ու խորացմանը, Հայաստան-Արցախ-Սփյուռք եռամիասնության ամրապնդմանը, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության և դրա կարգավորման ուղիների վերաբերյալ  հանրապետության իշխանությունների դիրքորոշման պարզաբանմանը, Արցախի մասին իրազեկվածության մակարդակի բարձրացմանը և արտերկրում դրական վարկանիշի ամրապնդմանը, հակազդմանը՝ Ադրբեջանի կողմից  ապատեղեկատվության տարածմանն ու շահարկումներին։
2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին Թուրքիայի և միջազգային ահաբեկիչների անմիջական մասնակցությամբ Ադրբեջանի կողմից Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված զինված ագրեսիան հանգեցրեց անվտանգային հին սպառնալիքների սրմանը և նորերի առաջացմանը: Այս մարտահրավերների առկայության պայմաններում պրոակտիվ դիվանագիտությունը առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում: Նախաձեռնող, իրատեսական և հավասարակշռված արտաքին քաղաքականությունը Արցախի Հանրապետության ազգային անվտանգության արդյունավետ ապահովման, նրա պետական ինքնիշխանության պահպանման և ամրապնդման, տարածքային ամբողջականության վերականգնման, երկրի աշխարհաքաղաքական սուբյեկտայնության բարձրացման, ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության՝ Արցախի ժողովրդի շահերից բխող համապարփակ կարգավորման գրավականն է:

Способность вести самостоятельную внешнюю политику является одним из признаков состоявшегося государства: МИД Арцаха
28 лет назад, 23 июля 1993 года, было создано министерство иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики (Республика Арцах). Об этом говорится в заявлении МИД Республики Арцах.
"Становление внешнеполитического ведомства пришлось на тяжелый период, когда народ Арцаха вынужден был отражать вооруженную агрессию, развязанную Азербайджаном с целью уничтожения молодого арцахского государства. В сложившейся ситуации необходимо было придать институциональный характер переговорным усилиям по прекращению боевых действий и урегулированию азербайджано-карабахского конфликта, а также в целом внешнеполитической деятельности по отстаиванию национальных интересов. МИД Арцаха внес свой весомый вклад в заключение трехстороннего соглашение о прекращении огня от 12 мая 1994 года, которое положило конец боевым действиям и создало условия для мирного развития страны.
Создание МИД имело также ключевое значение с точки зрения государственного строительства в Арцахе, так как способность вести самостоятельную внешнюю политику является одним из признаков состоявшегося государства. Со дня своего образования МИД Республики Арцах проводит последовательный внешнеполитический курс, направленный на защиту и продвижение стратегических интересов Арцаха и, в частности, на международное признание его независимости, расширение и углубление международных связей, укрепление триединства Армения-Арцах-Диаспора, разъяснение позиции властей республики относительно азербайджано-карабахского конфликта и путей его урегулирования, повышение информированности об Арцахе и укрепление его позитивного имиджа за рубежом, противодействие дезинформации и манипуляциям со стороны Азербайджана.
Вооруженная агрессия против Республики Арцах, развязанная 27 сентября 2020 года Азербайджаном при прямом участии Турции и международных террористов, привела к обострению старых и появлению новых угроз безопасности. Перед лицом этих вызовов проактивная дипломатия приобретает особое значение. Инициативная, прагматичная и сбалансированная внешняя политика является залогом успешного обеспечения национальной безопасности Республики Арцах, сохранения и укрепления ее государственного суверенитета, восстановления территориальной целостности, повышения  геополитической субъектности страны, всеобъемлющего урегулирования азербайджано-карабахского конфликта, которое в полной мере отвечало бы интересам народа Арцаха", - отмечается в заявлении.