Ադրբեջանը գերի է վերցրել Մարտունու բնակչին. ռուս խաղաղապահների միջնորդությամբ վարվում են բանակցություններ. Արցախի ՄԻՊ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմ ստացվել է ահազանգ Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն համայնքի բնակիչներից մեկի գերեվարման վերաբերյալ, հաղորդում է Արցաի ՄԻՊ Գեղամ Ստեփանանը։
«Փաստերի հավաքագրման արդյունքում պարզվել է, որ անձը Մաճկալաշեն համայնքի 1989-ի ծնված բնակիչ է, որը զբաղվում էր անասնապահությամբ և կորած անասունների որոնման ընթացքում հայտնվել էր ադրբեջանական զինված ուժերի վերահսկողության տակ գտնվող տարածքում։
Այս մասին համայնքային իշխանությունները տեղեկացրել են ռուս խաղաղապահներին։ Այժմ նրանց միջնորդությամբ վարվում են բանակցություններ անձին վերադարձնելու ուղղությամբ։
ՄԻՊ աշխատակազմը շարունակում է ահազանգի վերաբերյալ ուսումնասիրությունները, արդյունքների մասին կտեղեկացնենք հավելյալ», - նշել է Արցախի ՄԻՊ-ը։

Житель Мартуни взят в плен азербайджанскими военными: ведутся переговоры для его возвращения
Офис Защитника прав человека получил сообщение о том, что один из жителей общины Мачкалашен Мартунинского района взят в плен, сообщает омбудсмен Арцаха Гегам Степанян, передает Aysor.am.
"В результате сбора фактов выяснилось, что это житель села Мачкалашен, 1989 года рождения, который занимается животноводством и во время поиска пропавшего скота оказался на территории, находящейся под контролем азербайджанских вооруженных сил.
Об этом власти общины проинформировали российских миротворцев. Сейчас при их посредничестве проводятся переговоры для возвращения жителя села.
Офис Защитника прав человека продолжает изучение и предоставит о результатах дополнительную информацию", - отметил омбудсмен Арцаха.