Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ճապոնիայի Միջուկային կարգավորման գործակալության նախագահի հետ
Աշխատանքային այցով Ճապոնիայում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանն այցելել է Ճապոնիայի Միջուկային կարգավորման գործակալություն (Nuclear Regulation Authority), հանդիպում է ունեցել գործակալության նախագահ Ֆուկեթա Տոյոշիի հետ։
Նախագահ Սարգսյանն ու Ֆուկեթա Տոյոշին քննարկել են միջուկային անվտանգության ապահովման ոլորտում փոխգործակցությանը վերաբերող հարցեր:
Ճապոնիայի Միջուկային կարգավորման գործակալության ղեկավարը Հայաստանի հետ համագործակցության պատրաստակամություն է հայտնել՝ նշելով, որ իրենք մշտապես վերազինում են ատոմակայանները և սարքավորումները՝ համապատասխանեցնելով դրանք ռիսկերին, և այս ոլորտում իրենց փորձառությունը կարող է ուսանելի ու օգտակար լինել գործընկերների համար։
Անդրադառնալով համագործակցության ուղղություններին՝ կողմերը մասնավորապես առանձնացրել են միջուկային անվտանգության կարգավորումների, միջուկային վառելիքի և միջուկային թափոնների կառավարման ոլորտները, ինչպես նաև համատեղ հետազոտական աշխատանքների իրականացումը միջուկային ֆիզիկայի բնագավառում: Փոխգործակցության զարգացման նպատակով կարևորվել են ոլորտի մասնագետների փոխայցելություններն ու փոխանակման ծրագրերը:
Ճապոնիայի միջուկային կարգավորման գործակալությունը պետական մարմին է, որը հիմնվել է Ֆուկուսիմա Դաիչի ատոմակայանում տեղի ունեցած վթարից հետո՝ 2012 թվականին՝ երկրում միջուկային անվտանգության ապահովման նպատակով:

Армен Саркисян встретился с председателем Агентства по ядерному регулированию Японии
Находящийся в Японии с рабочим визитом президент Республики Армения Армен Саркисян посетил Агентство по ядерному регулированию (Nuclear Regulation Authority) Японии, встретился с президентом Агентства Фукетой Тойоши (Fuketa Toyoshi).
Президент Саркисян и Фукета Тойоши обсудили вопросы, касающиеся взаимодействия в сфере обеспечения безопасности ядерной энергии.
Руководитель Агентства по ядерному регулированию Японии выразил готовность к сотрудничеству с Арменией, отметив, что они постоянно переоснащают атомные станции и оборудование, приводя их в соответствие с рисками, и их опыт в этой сфере может быть полезен и поучителен для партнёров.
Касаясь направлений сотрудничества, стороны, в частности, выделили вопросы регулирования ядерной безопасности, управления ядерным топливом и ядерными отходами, а также реализации совместных исследовательских работ в сфере ядерной физики.
С целью развития взаимодействия подчеркнута важность взаимных визитов специалистов отрасли и программ по обмену.
Агентство по ядерному регулированию Японии – государственный орган, который основан после аварии на атомной станции Фукусима Дайичи в 2012 году с целью обеспечения ядерной безопасности в стране.