ԱՄՆ Պետդեպն իր քաղաքացիներին կոչ է արել վերանայել Հայաստան այցելելը, ինչպես նաև չուղևորվել Արցախ
ՄՆ Պետդեպարտամենտը երկրի քաղաքացիներին կոչ է անում COVID-19-ի պատճառով վերանայել Հայաստան այցելելը։ Այս մասին նշված է hուլիսի 26-ին ամերիկյան դիվանագիտական գերատեսչության հրապարակած հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
Դրա համաձայն՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնները COVID-19-ի պատճառով Հայաստանի համար ճանապարհորդների առողջության 3-րդ մակարդակի ծանուցում են հրապարակել, ինչը վկայում է երկրում COVID-19 բարձր մակարդակը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում շարունակում են կորուստներ գրանցվել: Ընդհատված կրակոցները և հրետանային համակարգերի ժամանակ առ ժամանակ օգտագործումը, ներառյալ ցամաքային ականներն ու ականանետերը, ամեն տարի հանգեցնում են մահվան և վիրավորների: Խուսափեք «շփման գծի» մոտակայքում գտնվող ճանապարհներից և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի մոտակայքում ճանապարհներից:
ԱՄՆ կառավարությունն ի վիճակի չէ արտակարգ ծառայություններ մատուցել Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին, քանի որ ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցները սահմանափակված են այնտեղ ճանապարհորդելու հարցում», - նշված է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրությունում։

US State Department Calls On Its Citizens to Reconsider Visiting Armenia, as well as Not to Go to Artsakh
The US State Department calls on the citizens of the country to reconsider visiting Armenia because of COVID-19, the US State Department said in a statement, News.am reports.
According to it, the Centers for Disease Control and Prevention has issued a Level 3 Traffic Health Notice for Armenia due to COVID-19, which indicates the high level of COVID-19 in the country.
"Casualties continue to occur in the Nagorno-Karabakh conflict. Intermittent gunfire and occasional use of artillery systems, including land mines and mortars, result in deaths and injuries each year. Avoid roads near the ‘line of contact’ and roads near the international border between Armenia and Azerbaijan.
The U.S. government is unable to provide emergency services to U.S. citizens in Nagorno-Karabakh as U.S. government employees are restricted from traveling there," the statement added.