ԱՄՆ Պետդեպն իր քաղաքացիներին կոչ է արել վերանայել Հայաստան այցելելը, ինչպես նաև չուղևորվել Արցախ
ՄՆ Պետդեպարտամենտը երկրի քաղաքացիներին կոչ է անում COVID-19-ի պատճառով վերանայել Հայաստան այցելելը։ Այս մասին նշված է hուլիսի 26-ին ամերիկյան դիվանագիտական գերատեսչության հրապարակած հաղորդագրության մեջ, փոխանցում է News.am-ը:
Դրա համաձայն՝ Հիվանդությունների վերահսկման և կանխարգելման կենտրոնները COVID-19-ի պատճառով Հայաստանի համար ճանապարհորդների առողջության 3-րդ մակարդակի ծանուցում են հրապարակել, ինչը վկայում է երկրում COVID-19 բարձր մակարդակը:
«Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունում շարունակում են կորուստներ գրանցվել: Ընդհատված կրակոցները և հրետանային համակարգերի ժամանակ առ ժամանակ օգտագործումը, ներառյալ ցամաքային ականներն ու ականանետերը, ամեն տարի հանգեցնում են մահվան և վիրավորների: Խուսափեք «շփման գծի» մոտակայքում գտնվող ճանապարհներից և Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև միջազգային սահմանի մոտակայքում ճանապարհներից:
ԱՄՆ կառավարությունն ի վիճակի չէ արտակարգ ծառայություններ մատուցել Լեռնային Ղարաբաղում գտնվող ԱՄՆ քաղաքացիներին, քանի որ ԱՄՆ կառավարության աշխատակիցները սահմանափակված են այնտեղ ճանապարհորդելու հարցում», - նշված է Պետդեպարտամենտի հաղորդագրությունում։

Госдепартамент США призвал не ездить в Армению и Нагорный Карабах
Госдепартамент США призвал своих граждан пересмотреть возможность поездки в Армению из-за COVID-19. Об этом говорится в сообщении, распространенном на сайте ведомства, передает News.am.
Как отмечено в сообщении, центры по контролю и профилактике заболеваний в связи с COVID-19 по части Армении опубликовали уведомление о состоянии здоровья путешественников 3-го уровня, что свидетельствует о высоком уровне распространения коронавируса в стране.
"В карабахском конфликте продолжаются фиксироваться потери. Периодическая стрельба и использование артиллерийских систем, включая мины и минометы, ежегодно приводят к гибели и ранениям. Избегайте дорог возле «линии соприкосновения» и международной границы между Арменией и Азербайджаном.
Правительство США не может оказывать экстренные услуги гражданам Соединенных Штатов, находящимся в Нагорном Карабахе, поскольку его сотрудники ограничены в вопросе путешествий туда", - говорится в сообщении.