Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական. ՀՀ ԱԳՆ-ի պատասխանն Ադրբեջանի ԱԳ նախարարին
Պաշտոնական Երևանը հակադարձում է Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովին՝ շեշտելով, որ 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի՝ Հայաստան-Ռուսաստան-Ադրբեջան ձևաչափով ընդունված հայտարարությունների ամբողջական կատարմանը խոչընդոտում է ոչ թե Հայաստանը, այլ Ադրբեջանը: Այս մասին «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից՝ ընդգծելով, որ ադրբեջանական կողմը, մասնավորապես, խախտել է նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 1-ին և 7-րդ կետերը ու մինչ օրս չի կատարել հայտարարության 8-րդ կետը, որի համաձայն պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը։
Արտգործնախարարությունից նշել են, որ Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման գործընթացի ամբողջական ավարտը կարող է կառուցողական միջավայր ստեղծել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հետևողական իրականացման մասով։
Հարց. Սերբիայի արտգործնախարարի հետ համատեղ ասուլիսի ընթացքում Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը Հայաստանին մեղադրել է նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության իրականացման հարցում խոչընդոտներ հարուցելու մեջ։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք այս պնդումը։
Պատասխան.  2020 թ. նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունների իրականացումը դիտարկելիս պետք է առաջնորդվել հստակ փաստերով և ոչ թե այդ հայտարարությունների յուրովի մեկնաբանմամբ։ Իսկ փաստերը հետևյալն են.
Հայտարարության ստորագրումից մեկ ամիս հետո ադրբեջանական զորամիավորումները խախտել են հայտարարության 1-ին կետը, որի համաձայն կողմերը պետք է մնային իրենց դիրքերում, և հարձակում են սկսել Արցախի Հադրութի շրջանի Հին Թաղեր և Խծաբերդ գյուղերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում զավթել են այդ բնակավայրերը, սպանել և գերեվարել հայ զինծառայողներին։
Ի տարբերություն Հայաստանի՝ Ադրբեջանը չի կատարել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 8-րդ կետը, որի համաձայն պետք է տեղի ունենար ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց փոխանակումը։ Ավելին, հայ ռազմագերիները ենթարկվում են քրեական հետապնդման, ինչը նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպիտ խախտում է։
Ադրբեջանի զինված ուժերը մայիսի 12-ից սկսած ներթափանցել են և շարունակում են գտնվել Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում։ Հարկ է նշել, որ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետություն այն տարածքներից, որի հանդեպ Ադրբեջանը վերահսկողություն է հաստատել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության իրականացման հետևանքով։ Այսինքն՝ հայտարարությունն իրականացնելու հայկական կողմի կառուցողական մոտեցմանը Ադրբեջանը հակադրել է Հայաստանի տարածքային ամբողջականության հանդեպ ոտնձգություն իրականացնելու՝ տարածաշրջանային անվտանգությունը և խաղաղությունը խաթարելու քաղաքականություն։ Այն փաստը, որ ադրբեջանական զորամիավորումները գտնվում են Հայաստանի տարածքում, ըստ էության, ընդունել է Ադրբեջանի նախագահը՝ նշելով, որ «Զանգեզուրը մեր նախնիների հողն է»։
Վերջին շրջանում Ադրբեջանը հանդես է գալիս Լեռնային Ղարաբաղի տարածքային միավոր լինելու ժխտման հայտարարություններով, ինչն իր հերթին խախտում է հայտարարության 7-րդ կետը, որտեղ կողմերը, այդ թվում Ադրբեջանը համաձայնվել է «Լեռնային Ղարաբաղի տարածք» եզրույթին։
Ապաշրջափակման հետ կապված՝ նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների իրականացման հարցում Հայաստանը եղել և մնում է առավելապես կառուցողական: Ցավոք, Հայաստանի նման կառուցողական մոտեցումը ադրբեջանական կողմը հանրային պաշտոնական հայտարարություններով հետևողականորեն շահարկել և փորձել է շրջանառության մեջ դնել «միջանցքի բացման» գաղափարը, ինչն անընդունելի է և ամբողջովին աղավաղում է եռակողմ հայտարարությունների բովանդակությունը և նպատակը: Հատկանշական է, որ այս շահարկումներին զուգընթաց Ադրբեջանը մի կողմից տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներ է առաջադրել Հայաստանին, իսկ մյուս կողմից՝ ադրբեջանական զորամիավորումները ներթափանցել են Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածք։
Ինչ վերաբերում է այն մեղադրանքներին, որ Հայաստանը չի օգնում Ադրբեջանին ականազերծել հակամարտության գոտու տարածքները, ապա պետք է ընդգծել, որ նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունը չի պարունակում ականազերծման ուղղությամբ կողմերի միջև համագործակցության որևէ դրույթ։ Ավելորդ չէ վերհիշել, որ Ադրբեջանը ավանդապես հանդես է եկել այս ուղղությամբ ՀՀ և Արցախի հետ որևէ համագործակցության հնարավորության դեմ։ Ավելին, 2017 թ. Ադրբեջանի ջանքերով փակվել է ԵԱՀԿ-ի Երևանի գրասենյակը այն հիմնավորմամբ, որ ԵԱՀԿ այդ կառույցը զբաղվում էր մարդասիրական ականազերծման ծրագրով։
Չունենալով ականազերծման ուղղությամբ համագործակցելու որևէ հանձնառություն՝ հայկական կողմը, այնուհանդերձ, երրորդ կողմերի միջոցով տեղեկություններ է տրամադրել Ադրբեջանին՝ որպես բարի կամքի դրսևորում։
Ադրբեջանի կողմից ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց հայրենադարձման գործընթացի ամբողջական ավարտը կարող է կառուցողական միջավայր ստեղծել նոյեմբերի 9-ի հայտարարության հետևողական իրականացման մասով։

Armenia Has Been, Remains the Most Constructive in Iimplementing Trilateral Statements: MFA’s Rresponse to Azerbaijani FM
It’s Azerbaijan, not Armenia, that obstructs the complete implementation of the 2020 November 9 and the 2021 January 11 statements signed by the leaders of Russia, Armenia and Azerbaijan, Armenia’s Foreign Ministry told ARMENPRESS, responding to the statements of Azerbaijani foreign minister Jeyhun Bayramov.
Question: During a joint press conference with the Foreign Minister of Serbia, the Foreign Minister of Azerbaijan accused Armenia of obstructing the implementation of the November 9 trilateral statement. How would you comment on this statement?
Answer: When referring to the implementation of trilateral statements of November 9, 2020 and January 21, 2021 one should be guided by clear facts and not arbitrary interpretations of those statements. And the facts are as follows:
A month after signing the Statement, the Azerbaijani armed forces violated its first provision, according to which the sides should remain in their positions, and launched an attack on the villages of Hin Tagher and Khtsaberd in the region of Hadrut, as a result of which these settlements were occupied, the Armenian soldiers were killed and captured.
Unlike Armenia, Azerbaijan did not fulfill the 8th provision of the November 9 statement, which enshrines the exchange of prisoners of war, hostages and other detainees. Moreover, Armenian prisoners of war are being prosecuted, which is also a gross violation of international humanitarian law.
Since May 12, the armed forces of Azerbaijan have infiltrated and continue to stay in the sovereign territory Republic of Armenia. It is noteworthy that Azerbaijani troops infiltrated into the Republic of Armenia from the territories over which Azerbaijan established control following the implementation of the Statement of November 9. In other words, the constructive approach of the Armenian side to implement the Statement was opposed by Azerbaijan`s policy of disrupting regional security and peace by the encroachment on the territorial integrity of Armenia  The fact that the Azerbaijani military units are in the territory of Armenia was accepted by the President of Azerbaijan, noting that “Zangezur is the land of our ancestors”.
Recently, Azerbaijan has been making statements denying Nagorno Karabakh as a territorial entity, which in turn violates Provision 7 of the Statement, where the parties, including Azerbaijan, agreed on the term "Nagorno Karabakh and adjacent areas."
Armenia has been the most constructive in implementing the November 9 and January 11 statements regarding the unblocking.  Unfortunately, the Azerbaijani side has actively manipulated Armenia’s constructive approach and has attempted to circulate the official idea of "opening the corridor" with official public statements, which is unacceptable and completely distorts the content of the trilateral statements. It is noteworthy that along with these speculations, Azerbaijan, on one hand, made false territorial-historical claims to Armenia, and on the other hand, the Azerbaijani military units penetrated into the sovereign territory of the Republic of Armenia.
As for the accusations that Armenia does not help Azerbaijan to demine the territories of the conflict zone, it should be emphasized that the November 9 statement does not contain any provision for cooperation between the parties in the field of demining. It is worth mentioning that the possibility of cooperation with Armenia and Artsakh in this direction was usually denied by Azerbaijan. Moreover, in 2017 due to Azerbaijan's efforts, the OSCE Office in Yerevan was closed under the pretext that the OSCE was engaged in a humanitarian demining program.
Not having any obligation to cooperate in the field of demining, the Armenian side nevertheless provided information to Azerbaijan through third parties as an expression of goodwill.
The complete implementation of the process of repatriation of prisoners of war, hostages and other detainees held in Azerbaijan may create a constructive environment for the implementation of the November 9 Statement.