ՀՀ տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառմանն ի պատասխան գործի կդրվի ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը. ԱԳՆ
ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ Ադրբեջանի զինված ուժերի կողմից ձեռնարկված հարձակման վերաբերյալ: «Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ, հայտարարության մեջ ասվում է.
«ՀՀ ինքնիշխան տարածք մայիսի 12-ից ներթափանցած ադրբեջանական ԶՈՒ ստորաբաժանումները հուլիսի 28-ին, ժամը 03։40-ի սահմաններում, հարձակում են ձեռնարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի հյուսիս-արևելյան ուղղությամբ տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ, ինչի արդյունքում ծավալվել են տեղային մարտեր։ Ըստ նախնական տվյալների` կան մարդկային կորուստներ։
Հատկանշական է, որ ադրբեջանական կողմը գնում է իրավիճակի միտումնավոր սրման այն պայմաններում, երբ շարունակվում է Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքում ադրբեջանական զինուժի ապօրինի ներկայությունը, երբ Ադրբեջանի ղեկավարությունը հիմնավորում է նմանօրինակ գործողությունները Հայաստանի հանդեպ տարածքային և պատմական պահանջների առաջադրմամբ։
Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքային ամբողջականության դեմ ուժի կիրառմանն ի պատասխան Հայաստանի Հանրապետությունը գործի կդնի միջազգային իրավունքով վերապահված իր ռազմաքաղաքական ողջ գործիքակազմը։
Խստորեն դատապարտում ենք տարածաշրջանային խաղաղության և անվտանգության դեմ ուղղված ադրբեջանական կողմի ռազմական գործողությունները։
Իրադրության հետագա սրման ամբողջ պատասխանատվությունն ընկնում է Ադրբեջանի ռազմաքաղաքական ղեկավարության վրա»:

In Response to Azerbaijan's Use of Force, Armenia Will Employ All Its Military-Political Tools - MFA
Armenia’s Foreign Ministry has issued a statement over the offensive military operations launched by the Azerbaijani armed forces at the north-eastern section of the Armenia-Azerbaijani border.
"On July 28, at around 3:40 am, units of the Azerbaijani armed forces, which had infiltrated the sovereign territory of the Republic of Armenia since May 12, attacked the Armenian positions located in the north-eastern direction of the Armenian-Azerbaijani border, resulting in local battles. According to preliminary information, there are casualties.
It is noteworthy that the Azerbaijani side has been deliberately initiating escalation amid the ongoing illegal presence of its armed forces on the sovereign territory of the Republic of Armenia, while the Azerbaijani leadership substantiates such actions by making territorial-historical claims to Armenia.
In response to the use of force by Azerbaijan against the territorial integrity of Armenia, the Republic of Armenia will use all its military-political tools in accordance with international law.
We strongly condemn the military actions of the Azerbaijani side undermining regional peace and security.
The military-political leadership of Azerbaijan bears full responsibility for the further escalation of the situation.".