Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել քաղաքական գործընթացները. դեսպան
Ֆրանսիան կոչ է անում Հայաստանին և Ադրբեջանին վերսկսել քաղաքական գործընթացները, որոնք պետք է լինեն արդարացի և չիրականացվեն ուժի կիրառմամբ կամ որևէ այլ ազդեցությամբ։ Այս մասին հուլիսի 28-ին Էրեբունու հնագիտական պեղումների ավարտման առիթով հրավիրված մամուլի ասուլիսում ասել է Հայաստանում Ֆրանսիայի Արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոնաթան Լաքոթը, փոխանցում է News.am-ը:
Նրա խոսքով՝ ներկա պահին Հայաստանի տարածքում՝ Գեղարքունիքի մարզում, ընթանում են մարտական գործողություններ։ «Բնականաբար, մենք մտովի զոհված զինվորների և նրանց ընտանիքների հետ ենք։ Մենք նաև հասկանում ենք, որ այդ ամենը տեղի է ունենում հայ-ադրբեջանական սահմանին իրավիճակի վատթարացման համատեքստում։ Այդ իրադարձությունները մտահոգություն են առաջացնում Ֆրանսիայում, քանի որ դրանք խախտում են հրադադարի ռեժիմը, ինչի պատճառով անվտանգային իրավիճակը Հայաստանի սահմաններին վատթարանում է։ Այս համատեքստում Ֆրանսիան կոչ է անում վերսկսել քաղաքական գործընթացները Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև, բայց այդ գործընթացը պետք է լինի արդարացի, և այն չպետք է իրականացվի ուժի կամ որևէ այլ ազդեցության ներգործությամբ։ Բնական է, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակում կան շփումներ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի միջև, որոնք, առաջին հերթին, ուղղված են այն բանին, որպեսզի մենք կարողանանք  նպաստել իրավիճակի կայունացմանը»,- ընդգծել է դեսպանը։
Նա նաև նշել է, որ Ֆրանսիայի գլխավոր մտահոգությունը կապված է սահմանային իրավիճակի հետ։
Ջոնաթան Լաքոթը հավաստիացրել է, որ Ֆրանսիան չի մոռանում անցած տարվա նոյեմբերի 9-ին եռակողմ հայտարարության կետերի մասին, հատկապես գերիների վերադարձի մասով։

Франция призывает Армению и Азербайджан возобновить политические процессы: посол
Франция призывает Армению и Азербайджан возобновить  политические процессы, которые должен быть справедливыми и не осуществляться через применение силы или какого-либо иного влияния. Об этом на пресс-конференции по случаю завершения археологических раскопок в Эребуни 28 июля заявил Чрезвычайный и полномочный посол Франции в Армении Джонатан Лакотт, передает News.am
По его словам, в настоящий момент на территории Армении, в Гегаркуникской области, проходят боевые действия. ''Естественно, мы мыслями с погибшими солдатами и их семьями. Мы также понимаем, что все это происходит в контексте ухудшения ситуации на армяно-азербайджанской границе. Эти события вызывают обеспокоенность во Франции, поскольку они нарушают режим прекращения огня, из-за чего ситуация с безопасностью на границах Армении ухудшается. В этом контексте Франция призывает к возобновлению политических процессов между Арменией и Азербайджаном, но этот процесс должен быть справедливым, и он не должен осуществляться под воздействием силы или какого-то иного влияния. Естественно, что в рамках Минской группы ОБСЕ есть контакты между Францией, США и Россией, которые, в первую очередь, направлены на то, чтобы мы могли способствовать стабилизации ситуации'', - подчеркнул посол.
Он также отметил, что главная обеспокоенность Франции связана с пограничной ситуацией.
Джонатан Лакотт заверил, что Франция не забывает о пунктах трехстороннего заявления, подписанного 9 ноября прошлого года, особенно по части возвращения пленных.