Հայ գերիներին սպառնում է 16 տարվա ազատազրկում
Բաքվում հուլիսի 28-ին շարունակվել է հայ գերիներ Դավիթ Դավթյանի և Գևորգ Սուջյանի շինծու գործով դատավարությունը, որոնց Ադրբեջանը մեղադրում է «լրտեսության և սահմանը ապօրինի հատելու մեջ»:
Ինչպես տեղեկացնում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները, մեղադրողը հայ ռազմագերիների համար պահանջել է 16 տարվա ազատազրկում: Նիստը շարունակվում է:
Ադրբեջանը շարունակում է չկատարել 2020 թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության պայմանավորվածությունները, մասնավորապես` գերիների վերադարձի վերաբերյալ:
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի, Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահի և Ռուսաստանի Դաշնության նախագահի ստորագրված հայտարարության 9-րդ կետում նշված է, որ պետք է իրականացվի ռազմագերիների, պատանդների և պահվող այլ անձանց վերադարձ, ինչպես նաև մահացածների մարմինների փոխանակում, սակայն մինչ այժմ Ադրբեջանը չի կատարել իր պարտավորությունը:

Очередной фарс: Баку судит армянских военнопленных
В Баку 28 июля продолжается судебный процесс по делу, сфабрикованному против армянских военнопленных Давида Давтяна и Геворга Суджяна, которых Азербайджан обвиняет в "шпионаже и незаконном пересечении границы".
Как сообщают азербайджанские СМИ, прокурор потребовал для армянских военнопленных 16 лет лишения свободы.
Азербайджан продолжает не выполнять 2020 год положения трехстороннего заявления от 9 ноября, в частности о возвращении пленных.
В 9-м пункте трехстороннего заявления от 9 ноября, подписанного премьер-министром Республики Армения, президентом Азербайджанской Республики и президентом Российской Федерации отмечается, что должен быть произведен возврат военнопленных, заложников и других удерживаемых лиц, а также обмен телами погибших, однако до сих пор Азербайджан не выполнил свои обязательства.