Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծում ստեղծված իրավիճակին
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախքան օրակարգի քննարկումը, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծում տիրող իրավիճակին:
Ստորև ներկայացվում է կառավարության նիստի նախաբանի սղագրությունը.
ի հեճուկս Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և միջազգային հանրության գործադրած ջանքերի՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում: Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության և գործողությունների գործադրումը՝ միևնույն ժամանակ անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական և երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները: Որպես այդպիսին, ուզում եմ կրկին նշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, օրինակ՝ ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, որով նրանք կողմերին կոչ են անում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո: Ուզում եմ հիշեցնել, որ մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել այս կոչին, մինչդեռ Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է իր պատրաստակամությունը՝ ցանկացած պահի սկսելու բանակցային գործընթացն առաջարկվող ֆորմատով:
Մենք արտահայտել ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատից դուրս գտնվող հարցերի վերաբերյալ երկխոսության մեջ լինելու մեր պատրաստակամությունը: Այսուհանդերձ, Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ հռետորաբանությամբ և գործողություններով վարկաբեկելով նաև նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները:
Մասնավորապես՝ ի հեճուկս 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի, Ադրբեջանում շարունակվում են հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շինծու դատավարությունները, որի հետևանքով նրանք դատապարտվում են երկար տարիների ազատազրկումների: Հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ վերջին շրջանում գրեթե բոլոր դատապարտվածները գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ից հետո, խաղաղապահների պատասխանատվության գոտիներում: Եթե այս փաստը համադրում ենք այն լայնածավալ հակաքարոզչության հետ, որ Ադրբեջանում վարվում է ընդդեմ խաղաղապահների և այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը մինչև օրս չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը, ակնհայտ է դառնում, որ սա խաղաղապահների, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղում կայունության ու խաղաղության դեմ իրականացվող գործողությունների շարք է:
Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է ձեռնարկում նաև վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման: Ի հեճուկս այն բանի, որ ո՛չ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ վերաբերելի կետում, ո՛չ հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ «միջանցք» արտահայտություն կամ սահմանում, չեն ընդգծվում կոնկրետ երթուղիներ, Ադրբեջանը շարունակում է արծարծել ինչ-որ միջանցքի թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ և ուղղություններ:
Նախկինում բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց, և վերը հիշատակված ձևակերպումներով Ադրբեջանը փորձում է խափանել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման, որը ոչ միայն չափազանց կարևոր հարց է մեզ համար, այլև գտնվում է մեր կառավարության առաջնահերթությունների շարքում:
Մեզ համար միանշանակ է և աներկբա, որ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կոմունիկացիաները պետք է բացվեն և ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա այդ թվում՝ դեպի Ռուսաստան, Կենտրոնական Ասիա, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա, այդ թվում՝ դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան:
Այս ծրագիրն իրականացնելու համար սահմանի համապատասխան կետերում պիտի ստեղծվեն մաքսային կետեր, որոնց հատումը երկու կողմերից պիտի իրականացվի միջպետական սահմանների անցման միջազգայինորեն՝ զորօրինակ ԱՊՀ-ում ընդունված կանոններին համապատասխան մաքսային սահամանային և այլ տեսակի հսկողություններով:
Հաջորդ ուղղությունը, որով Ադրբեջանի գործողությունները հստակ վարկաբեկման և քայքայիչ միտում ունեն՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն է: Ադրբեջանի զինված ուժերը ոչ միայն շարունակում են ապօրինի կերպով մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, խոսքը Սոթք-Խոզնավար հատվածի մասին է, այլև շարունակաբար սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկում՝ սրանով փորձելով վարկաբեկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի համակարգը: Այս ծրագիրը կյանքի կոչելու համար սադրիչ գործողություններին զուգահեռ, Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է իբր սադրանքներ գործելու մեջ:
Լինելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ, ով սույն թվականի սեպտեմբերից ստանձնելու է կազմակերպության նախագահությունը, Հայաստանը հասկանում է ՀԱՊԿ-ի համար անվտանգային սպառնալիքներ չստեղծելու, դաշնակից երկրներին ռազմական գործողությունների մեջ չներքաշելու իր պատասխանատվությունը: Եվ ես պաշտոնապես բացառում եմ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից որևէ սադրիչ գործողություն: Միևնույն ժամանակ կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և մեր փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ-ի գործունեության իրավակարգավորումներով: ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նման առաքելություն իրականացնելու անհնարինության պայմաններում մեզ համար կարող են լինել միջազգային այլ ընդունելի ֆորմատներ, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը:
կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Ադրբեջանի փորձերը՝ ցույց տալ, թե Հայաստանը դեմ է սահմանների դելիմիտացիա և դեմարկացիա սկսելու գործընթացին, որևէ կապ չունեն իրականության հետ: Ընդհակառակը՝ մենք կողմ ենք, ավելին՝ նման գործընթաց մեկնարկելու, տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու մանդատ ենք ստացել սեփական ժողովրդից:
Դեռևս մայիսի 27-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ես բարձրաձայնել եմ մեր պատկերացումները սահմանագծման և սահմանզատման աշխատանքների մեկնարկի վերաբերյալ: Դրանք հետևյալն են՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանային գծից թե՛ հայ, թե՛ ադրբեջանական զորքերի հետքաշում, սահմանային գծի երկայնքով Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի հենակետերի տեղադրում և սահմանային գծի մոնիթորինգ, ապա սահամանազատման աշխատանքների մեկնարկ, ինչին մեր պատրաստակամությունը հայտնել ենք բազմիցս:
Առկա իրավիճակը հաշվի առնելով՝ կարծում եմ, որ իմաստ ունի դիտարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահամանապահների հենակետերի տեղակայման հարցը, ինչը հնարավորություն կտա սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներն իրականացնել առանց ռազմական բախումների ռիսկի: Համենայնդեպս՝ այս թեման պատրաստվում ենք քննարկել մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ:
համաձայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ստացած մանդատի՝ մեր կառավարությունը պատրաստվում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները մեր տարածաշրջանի անվտանգությունը, խաղաղությունն ու կայունությունը ապահովելու համար: Այս գործընթացներն իրականացնելիս մեր կառավարությունը գործելու է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ստացած մանդատին համապատասխան:

A Cabinet meeting was held today, chaired by Acting Prime Minister Nikol Pashinyan.
Prior to discussing the meeting agenda, the Acting Prime Minister referred to the situation at the Armenian-Azerbaijani border. Below is the transcript of Nikol Pashinyan’s opening remarks:
Despite the efforts exercised by the Government of the Republic of Armenia and the international community, the situation on the Armenian-Azerbaijani border has not yet stabilized. Azerbaijan continues to use aggressive rhetoric and carry out aggressive actions, leaving unanswered all the proposals of the international community for a long-term political settlement of the situation.
I wish to recall the statement issued by the OSCE Minsk Group Co-Chairs on April 13, in which they called for a high-level political dialogue to be resumed under the auspices of the Co-Chairs. Let me remind you that Azerbaijan has so far failed to respond to this appeal, while Armenia has repeatedly declared its readiness to resume negotiations at any time in the proposed format.
We have also voiced our readiness to engage in a dialogue on issues beyond the mandate of the OSCE Minsk Group co-chairmanship. Nevertheless Azerbaijan is trying to undermine any opportunity for dialogue by discrediting with its inflammatory rhetoric and actions the trilateral statements of November 9, 2020, and January 11, 2021. In particular, despite the 8th clause of the trilateral statement of November 9, Azerbaijan keeps holding fictitious trials on Armenian prisoners of war, hostages and other detainees and sentencing them to many years of imprisonment. Special attention should be paid to the fact that almost all convicts were captured after November 9 in the area falling under the peacekeepers’ responsibility. If we compare this with the large-scale counter-propaganda against the peacekeepers underway in Azerbaijan, as well as with the fact that Azerbaijan has not yet signed the mandate of the peacekeepers, it becomes obvious that this series of actions is targeting the peacekeepers, that is, it goes against stability and peace in Nagorno-Karabakh.
Azerbaijan also takes consecutive steps to discredit the idea of unblocking regional communications. Despite the fact that either the 9th clause of the statement issued on November 9, 2020, or the statement of January 11, 2021 makes no mention of a corridor and no specific routes are indicated therein, Azerbaijan continues to raise the issue of a corridor, pointing to specific routes and destinations.
I have repeatedly stated that Armenia has never discussed and will not discuss anything under the logic of a corridor, and with the above-mentioned formulations Azerbaijan is trying to hinder the opening of regional communications. This is not only an important concern for us, but also one of our government’s priorities.
We definitely consider that all transport and economic communications should be reopened in the region. Armenia should get transit routes through Azerbaijan to Russia, Central Asia, the Islamic Republic of Iran, and in the meantime, Azerbaijan will have transport communication with Nakhichevan, Georgia, Iran through Armenia. To implement this program, customs checkpoints will have to be set up at the relevant border points, which should be crossed on both sides in accordance with the internationally accepted procedures of border and customs control, such as those adopted within the CIS.
The Collective Security Treaty Organization is the next area in which Azerbaijan’s actions may have a well-pronounced destructive and discrediting impact. Azerbaijani troops not only continue to be illegally stationed in the sovereign territory of the Republic of Armenia, I mean the Sotk-Khoznavar section, but they also resort to provocative actions in an attempt to discredit the collective security treaty system. In parallel, Azerbaijan keeps putting the blame on Armenia for these provocations.
As a member of the Collective Security Treaty Organization, supposed to assume chairmanship in this organization this September, Armenia realizes its share of responsibility in terms of not creating security threats for the CSTO, not getting allied countries involved in military operations. I officially rule out any provocative actions on the part of Armenia’s Armed Forces.
At the same time, I believe that a possible solution to the deadlock might be the deployment of a CSTO observer mission along the Armenian-Azerbaijani border, which is provided for by the CSTO Regulations. If such a mission proves to be impossible within the CSTO framework, there may be other acceptable international formats, including the OSCE Minsk Group co-chairmanship.
I would like to underscore once again that Azerbaijan’s attempts to make it appear that Armenia is reluctant to initiate a process of border delimitation and demarcation have nothing to do with reality. On the contrary, we are in favor. Moreover, we have received a mandate from our people to start such a process in order to establish stability and peace in the region.
Back at a meeting of the Security Council held on May 27, I voiced our viewpoint concerning the demarcation and delimitation of borders, namely that both Armenian and Azerbaijani troops ought to be withdrawn from the Sotk-Khoznavar border section, Russian border guard positions should be set up to monitor the process and demarcation work should start along the border.
Given the current situation, I feel that it makes sense to consider the deployment of Russian border guards along the entire Armenian-Azerbaijani border, which would allow for demarcation and delimitation work without the risk of armed clashes. We are going to discuss this issue with our Russian colleagues.
In accordance with the mandate received from citizens of the Republic of Armenia, our government intends to take all necessary measures to ensure security, peace and stability in the region. In implementing these processes, our government will act in accordance with the mandate received from the citizens of the Republic of Armenia. Thank you.”