Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծում ստեղծված իրավիճակին
Այսօր տեղի է ունեցել ՀՀ կառավարության հերթական նիստը, որը վարել է վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանը:
Նախքան օրակարգի քննարկումը, Նիկոլ Փաշինյանն անդրադարձել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծում տիրող իրավիճակին:
Ստորև ներկայացվում է կառավարության նիստի նախաբանի սղագրությունը.
ի հեճուկս Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և միջազգային հանրության գործադրած ջանքերի՝ իրադրությունը հայ-ադրբեջանական սահմանագծի երկարությամբ չի կայունանում: Ադրբեջանը շարունակում է ագրեսիվ հռետորաբանության և գործողությունների գործադրումը՝ միևնույն ժամանակ անպատասխան թողնելով իրադրության քաղաքական և երկարաժամկետ կարգավորմանն ուղղված միջազգային հանրության բոլոր առաջարկները: Որպես այդպիսին, ուզում եմ կրկին նշել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների, օրինակ՝ ապրիլի 13-ի հայտարարությունը, որով նրանք կողմերին կոչ են անում առաջին իսկ հնարավորության դեպքում վերսկսել բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսությունը համանախագահների հովանու ներքո: Ուզում եմ հիշեցնել, որ մինչև օրս Ադրբեջանը չի արձագանքել այս կոչին, մինչդեռ Հայաստանը բազմիցս ընդգծել է իր պատրաստակամությունը՝ ցանկացած պահի սկսելու բանակցային գործընթացն առաջարկվող ֆորմատով:
Մենք արտահայտել ենք նաև ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության մանդատից դուրս գտնվող հարցերի վերաբերյալ երկխոսության մեջ լինելու մեր պատրաստակամությունը: Այսուհանդերձ, Ադրբեջանն իր բոլոր գործողություններով փորձում է խափանել երկխոսության որևէ հնարավորություն՝ հռետորաբանությամբ և գործողություններով վարկաբեկելով նաև նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի եռակողմ հայտարարությունները:
Մասնավորապես՝ ի հեճուկս 2020թ. նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետի, Ադրբեջանում շարունակվում են հայ ռազմագերիների, պատանդների և այլ պահվող անձանց շինծու դատավարությունները, որի հետևանքով նրանք դատապարտվում են երկար տարիների ազատազրկումների: Հատուկ ուշադրության է արժանի այն փաստը, որ վերջին շրջանում գրեթե բոլոր դատապարտվածները գերեվարվել են նոյեմբերի 9-ից հետո, խաղաղապահների պատասխանատվության գոտիներում: Եթե այս փաստը համադրում ենք այն լայնածավալ հակաքարոզչության հետ, որ Ադրբեջանում վարվում է ընդդեմ խաղաղապահների և այն փաստի հետ, որ Ադրբեջանը մինչև օրս չի ստորագրել խաղաղապահների մանդատը, ակնհայտ է դառնում, որ սա խաղաղապահների, այսինքն՝ Լեռնային Ղարաբաղում կայունության ու խաղաղության դեմ իրականացվող գործողությունների շարք է:
Ադրբեջանը հետևողական գործողություններ է ձեռնարկում նաև վարկաբեկելու տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման: Ի հեճուկս այն բանի, որ ո՛չ նոյեմբերի 9-ի հայտարարության 9-րդ վերաբերելի կետում, ո՛չ հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ չկա որևէ «միջանցք» արտահայտություն կամ սահմանում, չեն ընդգծվում կոնկրետ երթուղիներ, Ադրբեջանը շարունակում է արծարծել ինչ-որ միջանցքի թեմա՝ մատնանշելով կոնկրետ երթուղիներ և ուղղություններ:
Նախկինում բազմիցս ասել եմ, որ Հայաստանը չի քննարկել, չի քննարկում և չի քննարկելու միջանցքային տրամաբանության որևէ հարց, և վերը հիշատակված ձևակերպումներով Ադրբեջանը փորձում է խափանել տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացման թեման, որը ոչ միայն չափազանց կարևոր հարց է մեզ համար, այլև գտնվում է մեր կառավարության առաջնահերթությունների շարքում:
Մեզ համար միանշանակ է և աներկբա, որ տարածաշրջանի բոլոր տրանսպորտային և տնտեսական կոմունիկացիաները պետք է բացվեն և ինչպես Հայաստանը Ադրբեջանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա այդ թվում՝ դեպի Ռուսաստան, Կենտրոնական Ասիա, Իրանի Իսլամական Հանրապետություն, այնպես էլ Ադրբեջանը Հայաստանի տարածքով պիտի հաղորդակցություն ունենա, այդ թվում՝ դեպի Նախիջևան, Վրաստան, Իրան:
Այս ծրագիրն իրականացնելու համար սահմանի համապատասխան կետերում պիտի ստեղծվեն մաքսային կետեր, որոնց հատումը երկու կողմերից պիտի իրականացվի միջպետական սահմանների անցման միջազգայինորեն՝ զորօրինակ ԱՊՀ-ում ընդունված կանոններին համապատասխան մաքսային սահամանային և այլ տեսակի հսկողություններով:
Հաջորդ ուղղությունը, որով Ադրբեջանի գործողությունները հստակ վարկաբեկման և քայքայիչ միտում ունեն՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունն է: Ադրբեջանի զինված ուժերը ոչ միայն շարունակում են ապօրինի կերպով մնալ Հայաստանի Հանրապետության տարածքում, խոսքը Սոթք-Խոզնավար հատվածի մասին է, այլև շարունակաբար սադրիչ գործողություններ են ձեռնարկում՝ սրանով փորձելով վարկաբեկել Հավաքական անվտանգության պայմանագրի համակարգը: Այս ծրագիրը կյանքի կոչելու համար սադրիչ գործողություններին զուգահեռ, Ադրբեջանը Հայաստանին մեղադրում է իբր սադրանքներ գործելու մեջ:
Լինելով Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության անդամ, ով սույն թվականի սեպտեմբերից ստանձնելու է կազմակերպության նախագահությունը, Հայաստանը հասկանում է ՀԱՊԿ-ի համար անվտանգային սպառնալիքներ չստեղծելու, դաշնակից երկրներին ռազմական գործողությունների մեջ չներքաշելու իր պատասխանատվությունը: Եվ ես պաշտոնապես բացառում եմ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից որևէ սադրիչ գործողություն: Միևնույն ժամանակ կարծում եմ, որ Ադրբեջանի և մեր փոխադարձ մեղադրանքների իսկությունը պարզելու հարցում հնարավոր լուծումներից մեկը կարող է լինել ՀԱՊԿ մոնիթորինգային առաքելության տեղակայումը հայ-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով, ինչը նախատեսված է ՀԱՊԿ-ի գործունեության իրավակարգավորումներով: ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում նման առաքելություն իրականացնելու անհնարինության պայմաններում մեզ համար կարող են լինել միջազգային այլ ընդունելի ֆորմատներ, ներառյալ՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահությունը:
կրկին ուզում եմ ընդգծել, որ Ադրբեջանի փորձերը՝ ցույց տալ, թե Հայաստանը դեմ է սահմանների դելիմիտացիա և դեմարկացիա սկսելու գործընթացին, որևէ կապ չունեն իրականության հետ: Ընդհակառակը՝ մենք կողմ ենք, ավելին՝ նման գործընթաց մեկնարկելու, տարածաշրջանում կայունություն և խաղաղություն հաստատելու մանդատ ենք ստացել սեփական ժողովրդից:
Դեռևս մայիսի 27-ի Անվտանգության խորհրդի նիստում ես բարձրաձայնել եմ մեր պատկերացումները սահմանագծման և սահմանզատման աշխատանքների մեկնարկի վերաբերյալ: Դրանք հետևյալն են՝ Սոթք-Խոզնավար հատվածում հայ-ադրբեջանական սահմանային գծից թե՛ հայ, թե՛ ադրբեջանական զորքերի հետքաշում, սահմանային գծի երկայնքով Ռուսաստանի Դաշնության սահմանապահ զորքերի հենակետերի տեղադրում և սահմանային գծի մոնիթորինգ, ապա սահամանազատման աշխատանքների մեկնարկ, ինչին մեր պատրաստակամությունը հայտնել ենք բազմիցս:
Առկա իրավիճակը հաշվի առնելով՝ կարծում եմ, որ իմաստ ունի դիտարկել հայ-ադրբեջանական սահմանի ողջ երկայնքով ռուս սահամանապահների հենակետերի տեղակայման հարցը, ինչը հնարավորություն կտա սահմանազատման և սահմանագծման աշխատանքներն իրականացնել առանց ռազմական բախումների ռիսկի: Համենայնդեպս՝ այս թեման պատրաստվում ենք քննարկել մեր ռուսաստանցի գործընկերների հետ:
համաձայն Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների ստացած մանդատի՝ մեր կառավարությունը պատրաստվում է ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները մեր տարածաշրջանի անվտանգությունը, խաղաղությունն ու կայունությունը ապահովելու համար: Այս գործընթացներն իրականացնելիս մեր կառավարությունը գործելու է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ստացած մանդատին համապատասխան:

Никол Пашинян коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе
До начала обсуждения вопросов повестки дня исполняющий обязанности премьер-министра коснулся ситуации на армяно-азербайджанской границе.
Ниже представлена стенограмма начала заседания правительства:
Несмотря на усилия правительства Республики Армения и международного сообщества, ситуация на армяно-азербайджанской границе не стабилизируется. Азербайджан продолжает использовать агрессивную риторику и осуществлять агрессивные действия, оставляя без ответа все предложения международного сообщества по долгосрочному политическому урегулированию ситуации.
Хочу снова напомнить заявление сопредседателей Минской группы ОБСЕ, например, от 13 апреля, в котором они призывают возобновить при первой возможности политический диалог на высоком уровне под эгидой сопредседателей. Напомню, что до сих пор Азербайджан не откликнулся на этот призыв, в то время как Армения неоднократно заявляла о своей готовности начать переговорный процесс в любой момент в предложенном формате.
Мы также выразили готовность к диалогу по вопросам, выходящим за рамки мандата сопредседательства Минской группы ОБСЕ. Тем не менее, Азербайджан всеми своими действиями пытается сорвать любую возможность для диалога, дискредитируя своими риторикой и действиями трехсторонние заявления от 9 ноября и 11 января.
В частности, несмотря на 8-й пункт трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года, в Азербайджане продолжаются фиктивные судебные процессы над армянскими военнопленными, заложниками и другими удерживаемыми лицами, в результате которых их приговаривают к многолетнему тюремному заключению. Особое внимание следует уделить тому факту, что в последнее время почти все осужденные оказались в плену после 9 ноября из зоны ответственности миротворцев. Если сопоставить этот факт с проводимой в Азербайджане масштабной антипропагандой против миротворцев, а также с тем, что Азербайджан до сих пор не подписал мандат миротворцев, становится очевидным, что это серия действий направлена против миротворцев, то есть против стабильности и мира в Нагорном Карабахе.
Азербайджан также предпринимает последовательные шаги по дискредитации темы открытия региональных коммуникаций. Несмотря на то, что ни в 9-м пункте заявления от 9 ноября, ни в заявлении от 11 января нет никакого слова или определения "коридора", не указывается никаких конкретных маршрутов, Азербайджан продолжает поднимать тему какого-то коридора, указывая на конкретные маршруты и направления .
Я много раз говорил ранее, что Армения не обсуждала, не обсуждает и не будет обсуждать никаких вопросов в рамках коридорной логики, и вышеупомянутыми формулировками Азербайджан пытается препятствовать открытию региональных коммуникаций, что является для нас не только очень важным вопросом, но и одним из приоритетов нашего правительства.
Для нас однозначно и неоспоримо, что все транспортные и экономические коммуникации в регионе должны быть открыты, так же как Армения должна иметь сообщение через Азербайджан, в том числе с Россией, Средней Азией, Исламской Республикой Иран, так и Азербайджан должен иметь сообщение через Армению, в том числе в Нахичевань, Грузию, Иран.
Для реализации этой программы в соответствующих пограничных пунктах должны быть созданы таможенные посты, пересечение которых с обеих сторон должно происходить в соответствии с международными, например, принятыми в рамках СНГ, процедурами пограничного и таможенного контроля.
Следующее направление, в котором действия Азербайджана имеют явную деструктивную и дискредитирующую тенденцию, - это Организация Договора о коллективной безопасности. Вооруженные силы Азербайджана не только продолжают незаконно находиться на территории Республики Армения, речь идет об участке Сотк-Хознавар, но и продолжительно совершают провокационные действия, тем самым пытаясь дискредитировать систему Договора о коллективной безопасности. Параллельно с провокационными действиями по реализации этой программы Азербайджан лживо обвиняет Армению в провокациях.
Как член Организации Договора о коллективной безопасности, который примет на себя председательство в этой организации с сентября текущего года, Армения понимает свою ответственность не создавать угрозы безопасности для ОДКБ, не вовлекать союзные страны в боевые действия. И я официально исключаю провокационные действия со стороны Вооруженных сил Армении.
В то же время, думаю, что одним из возможных решений для выяснения истинности взаимных обвинений с нашей стороны и со стороны Азербайджана является размещение миссии наблюдателей ОДКБ вдоль армяно-азербайджанской границы, что предусмотрено регламентом ОДКБ. В случае невозможности выполнения такой миссии в рамках ОДКБ, для нас могут быть другие приемлемые международные форматы, в том числе сопредседательство Минской группы ОБСЕ.
Хочу еще раз подчеркнуть, что попытки Азербайджана показать, что Армения против начала процесса делимитации и демаркации границ, не имеют ничего общего с действительностью. Напротив, мы за, более того, мандат начать такой процесс, чтобы установить стабильность и мир в регионе, мы получили от нашего народа .
Еще на заседании Совета безопасности 27 мая я озвучил нашу точку зрения на начало демаркационных и делимитационных работ. Это отвод как армянских, так и азербайджанских войск с участка Сотк-Хознавар армяно-азербайджанской границы, размещение позиций российских пограничников вдоль границы, мониторинг за границей и начало демаркационных работ, и мы неоднократно выражали свою готовность к их началу.
Учитывая текущую ситуацию, думаю, имеет смысл рассмотреть вопрос о размещении российских пограничников вдоль всей армяно-азербайджанской границы, что позволит проводить демаркационные и делимитационные работы без риска военных столкновений. Мы собираемся обсудить эту тему с нашими российскими коллегами.
В соответствии с мандатом, полученным от граждан Республики Армения, наше правительство намерено принять все необходимые меры для обеспечения безопасности, мира и стабильности в нашем регионе. В осуществлении этих процессов наше правительство будет действовать в соответствии с мандатом, полученным от граждан Республики Армения.