Թուրք-իրանական սահմանին նոր պատ կկառուցվի
Թուրքիայի և Իրանի սահմանին նոր պատ կկառուցվի՝ «միգրացիոն ճնշումը» զսպելու համար, հայտնում է News.am-ը՝ հղում կատարելով Bianet English-ին:
Իրանի սահմանի երկայնքով Վանի նահանգապետ Մեհմեդ Էմին Բիլմեզը հայտարարել է, որ ակնկալում է, որ մինչև 2021-ի վերջը կկառուցվի ցանկապատի 64 կիլոմետրը, և որ նախապատրաստական ​​աշխատանքներ են տարվում ևս 63 կիլոմետր կառուցելու մրցույթի համար: Նահանգապետը հավելել է, որ պատը կհամալրվի 160 կմ երկարությամբ խրամատով:
Բիլմեզի նկարագրած պատը շատ ռազմականացված կլինի: Բացի ամրացումներից, Բիլմեզը հայտնել է, որ սահմանը կամրապնդվի փշալարերով, 58 դիտորդական աշտարակներով և 45 կապի աշտարակներով, որոնք հագեցած կլինեն հեռուստատեսային տեսախցիկներով, ռադարներով, և հրդեհի կառավարման համակարգերով:
Թուրքիայի հետ Իրանի սահմանը 534 կիլոմետր երկարություն ունի, և այն հայտնի սահմանային անցակետ է պատերազմից տառապող Աֆղանստանից եկած բազմաթիվ միգրանտների համար:

На границе Турции и Ирана будет построена новая стена
На границе Турции и Ирана будет построена новая стена, чтобы сдержать  ''миграционное давление'', сообщает News.am, ссылаясь на Bianet English.
Губернатор провинции Ван вдоль иранской границы  Мехмет Эмин Бильмез  объявил, что он ожидает, что к концу 2021 года будет построено 64 километра заграждения и что ведется подготовка к тендеру на строительство еще 63 километров.  Губернатор добавил, что стена будет дополнена траншеей длиной 160 км.
Стена, описанная Бильмезом, будет носить очень милитаризованный характер. Помимо укреплений, Билмез сказал, что граница будет укреплена колючей проволокой, 58 наблюдательными и 45 коммуникационными вышками, которые будут оснащены тепловизионными камерами, радарами, датчиками и системами управления огнем.
Граница Турции с Ираном составляет 534 км в длину, и это популярный пункт пересечения границы для многих мигрантов из раздираемого войной Афганистана.