Արմեն Գրիգորյանի հեռախոսազրույց է ունեցել Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ
Հուլիսի 29-ին ԱԳ նախարարի պարտականությունները կատարող Արմեն Գրիգորյանը հեռախոսազրույց ունեցավ Հարավային Կովկասում և Վրաստանի ճգնաժամի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարի հետ։
Հեռախոսազրույցի ընթացքում քննարկվեց Հայաստանի ինքնիշխան տարածքի դեմ Ադրբեջանի ոտնձգությունների արդյունքում ստեղծված իրավիճակը։ Այս առումով, Արմեն Գրիգորյանը ներկայացրեց վերջին օրերին ՀՀ Գեղարքունիքի մարզում տեղակայված հայկական դիրքերի ուղղությամբ ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից հարձակողական գործողությունների հետևանքները։
Շեշտվեց, որ սադրիչ ռազմական գործողություններին զուգահեռ Ադրբեջանը առաջ է քաշում Հայաստանի հանդեպ տարածքային և պատմական կեղծ պահանջներ, որոնք միտված են տարածաշրջանային անվտանգության և խաղաղության խաթարմանը։
Երկուստեք ընդգծվեց անհրաժեշտ բոլոր ջանքերի գործադրման կարևորությունը՝ իրավիճակի դեէսկալացիայի ապահովման համար։ Այս համատեքստում,  Արմեն Գրիգորյանը շեշտեց Հայաստանի Հանրապետության ինքնիշխան տարածքից Ադրբեջանի զինված ուժերի՝ մայիսի 11-ի դրությամբ ելման դիրքեր անհապաղ և անվերապահ դուրս բերելու անհրաժեշտությունը։
Զրույցի ընթացքում նաև ընդգծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակներում խաղաղ բանակցությունների միջոցով ղարաբաղյան հակամարտության տևական և արդար հանգուցալուծման անհրաժեշտությունը։
Զրուցակիցները կարևորեցին միջազգային մարդասիրական իրավունքին համապատասխան ռազմագերիների և քաղաքացիական անձանց հայրենադարձումը։ Այս առումով, Արմեն Գրիգորյանը դատապարտելի համարեց հայ ռազմագերիների նկատմամբ Ադրբեջանում շինծու մեղադրանքներով քրեական հետապնդումը։
Կողմերը նաև կարծիքներ փոխանակեցին Հայաստան-ԵՄ համագործակցության, Արևելյան գործընկերության օրակարգին առնչվող մի շարք հարցերի շուրջ։

On July 29, the  Acting Foreign Minister Armen Grigoryan held a phone conversation with Toivo Klaar, the EU Special Representative for the South Caucasus and the crisis in Georgia.
During the phone conversation, the situation resulting from Azerbaijan’s encroachments on the sovereign territory of Armenia was discussed. In this regard, Armen Grigoryan presented the consequences of the recent attacks by the armed forces of Azerbaijan against the Armenian positions located in the Gegharkunik region of the Republic of Armenia.
It was stressed that in parallel with the provocative hostilities, Azerbaijan brings forward false territorial-historical claims against Armenia, which are aimed at undermining regional peace and security.
Both sides underlined the need to make all necessary efforts to ensure the de-escalation of the situation. In this context, Armen Grigoryan stressed the need for the immediate and unconditional withdrawal of the Azerbaijani armed forces from the sovereign territory of the Republic of Armenia back to the positions as of May 11.
During the conversation, the imperative for a fair and lasting solution to the Nagorno-Karabakh conflict through peaceful negotiations within the framework of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship was emphasized.
The interlocutors highlighted the importance of the repatriation of prisoners of war and civilians in accordance with international humanitarian law.  In this regard, Armen Grigoryan condemned the criminal prosecution of Armenian prisoners of war on false charges in Azerbaijan.
The sides exchanged views on a number of issues regarding the agenda of Armenia-EU cooperation and the Eastern Partnership agenda.