ԵԽԽՎ զեկուցողը՝ հայ-ադրբեջանական սահմանի իրավիճակի մասին
ԵԽԽՎ զեկուցող Պոլ Գավանը, որը ներկայումս պատրաստում է «Հայաստանի և Ադրբեջանի հակամարտության հումանիտար հետևանքների» մասին զեկույցը,   այսօր կոչ է արել երկու երկրների ղեկավարությանը՝ նվազեցնել և հարգել հրադադարի ռեժիմը սահմանային միջադեպերից հետո, որոնք վերջերս դարձան երեք հայ զինծառայողի և մեկ ադրբեջանցի զինծառայողի մահվան պատճառ: Այս մասին ասվում է ԵԽԽՎ կայքում։
«Դժբախտաբար, այս տարվա մայիսից հուլիս ամիսներին միջադեպերի կայուն աճ է գրանցվել, և դրանք նոր մակարդակի են հասել՝ ցավալի վնասվածքներով և մարդկային կորուստներով, ինչը ինձ շատ է հուզում։ Ինձ հետ կապ է հաստատվել երկու կողմերի կողմից, ինչը ցույց է տալիս, որ նրանք ցանկանում են խուսափել իրավիճակի վատթարացումից: Երկարամյա հումանիտար մտահոգությունները, որոնք ազդում են անհատների կյանքի վրա, սահմանի յուրաքանչյուր կողմում, չեն կարող լուծվել, եթե բռնությունը չդադարեցվի: Ես կոչ եմ անում բոլոր շահագրգիռ կողմերին պատասխանատվություն ցուցաբերել՝ խաղաղություն և հաշտություն կառուցելու համար։ Ուստի ես հույս ունեմ, որ երկու երկրներն էլ հետ կկանգնեն հետագա քայլերից, որոնք կարող են վատթարացնել իրավիճակը: Մենք պետք է խուսափենք հակամարտության այս շարունակական ցիկլից», - ասել է Գավանը:
Պարոն Գավանը նպատակ ունի «Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հակամարտության հումանիտար հետևանքների մասին» իր զեկույցը ներկայացնել Խորհրդարանական վեհաժողովին հաջորդ լիագումար նիստին (սեպտեմբերի 27 - հոկտեմբերի 1)։ Զեկույցի համար տեղեկություններ հավաքելու համար Գավանն արդեն եղել է Հայաստանում ու Ադրբեջանում։

"We Need to Avoid this Continuing Cycle of Conflict": PACE Rapporteur Concerned over Situation on Armenian-Azeri Border
Paul Gavan (Ireland, UEL), PACE rapporteur for the 'Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan', today called on the leadership of both countries to de-escalate and respect a cease fire after border incidents which recently caused the death of three Armenian servicemen and one Azerbaijani serviceman, the PACE website reported
"There has unfortunately been a steady increase in incidents between May and July of this year, and these have reached a new level with regrettable injuries and loss of life, which is of great concern to me," Mr Gavan said. "I have been contacted by both parties, which shows they wish to avoid the situation worsening. The long-standing humanitarian concerns which affect the lives of individuals, each side of the border, cannot be addressed unless violence stops. I urge all those concerned to show responsibility in order to build peace and reconciliation," he added.
"I therefore hope that both countries will pull back from any further steps which might worsen the situation. We need to avoid this continuing cycle of conflict," the rapporteur concluded.
Mr Gavan aims to present his report on the “Humanitarian consequences of the conflict between Armenia and Azerbaijan” to the Parliamentary Assembly at its next plenary session (27 September – 1 October).