Եվրախորհրդարանի զեկուցողները դատապարտել են Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները
Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, ԵԽ Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և ԵԽ Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Զելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած մահացու բախումների վերաբերյալ՝ ցավ հայտնելով ադրբեջանական զինուժի սադրանքների հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների մահվան կապակցությամբ և դատապարտելով ադրբեջանական կողմի բորբոքիչ և անպատասխանատու հայտարարությունները ՀՀ տարածքների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Եվրախորհրդարանի պաշտոնական կայքը:
«Մենք սգում ենք հուլիսի 28-ին Գեղարքունիքի մարզի սահմանին ադրբեջանական զինուժի հետ բախումների հետևանքով զոհված երեք հայ զինծառայողի մահը, որն, ըստ հաղորդագրությունների, տեղի է ունեցել վաղ առավոտից սկսած հայկական դիրքերի և որոշ հայկական գյուղերի վրա կրակ բացելուց հետո, և մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում նրանց ընտանիքներին: Դժբախտաբար, սա ընդամենը մեկն է վերջին ամիսներին միջադեպերի կամ սադրանքների այն շարքից՝ ներառյալ միջպետական սահմանին տեղի ունեցած բռնությունները, որոնք սկսվեցին ադրբեջանական զորքերի՝ մայիսի 12-ին Հայաստանի տարածք ներխուժելուց հետո: Վերջին փոխհրաձգությունը, որ տեղի ունեցավ Նախիջևանի սահմանին, որտեղ մեկ այլ հայ զինվոր սպանվեց, ոչ պակաս անհանգստացնող է: Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին խստորեն հետևել հրադադարին և խուսափել ցանկացած սադրանքից: Սահմանի վերաբերյալ ցանկացած հնարավոր տարաձայնություն պետք է լուծվի սահմանագծման և սահմանազատման շուրջ բանակցությունների և ոչ թե ուժի կիրառման և միակողմանի գործողությունների միջոցով: Բոլոր զորքերը պետք է հետ քաշվեն մինչև մայիսի 12-ը զբաղեցրած դիրքերը՝ հրադադարի մասին Եռակողմ հայտարարության դրույթներին համապատասխան», - նշել են ԵԽ պատգամավորները:
Եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը շեշտել է, որ իրադրության կայունացման և լարվածության թուլացման համար ծայրաստիճան կարևոր է, որ անմիջապես դադարեցվի «բորբոքիչ հռետորաբանությունը»: Այս համատեքստում Կալյուրանդը, Կովաչևը և Զովկոն դատապարտում են Ադրբեջանի ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները այսպես կոչված «Արևմտյան Զանգեզուրի» վերաբերյալ և Հայաստանի Հանրապետության տարածքները իբրև ադրբեջանցիների «նախնիների հողեր» ներկայացնելը:
«Նման հայտարարությունները խիստ անպատասխանատու են և կարող են էլ ավելի խարխլել տարածաշրջանային անվտանգությունը: Մենք հիշեցնում ենք Եվրոպական միության հանձնառությունը աջակցելու վստահություն կառուցող միջոցառումներին և բոլոր խնդիրները բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծելուն՝ ներառյալ տևական հակամարտության կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի շուրջ բանակցությունների վերսկսումը», - ասված է ԵԽ Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության հայտարարության մեջ:

Евродепутаты осудили заявления и действия Азербайджана
Руководитель делегации Европейского парламента по Южному Кавказу (ЕП) Марина Калюранд, основной докладчик ЕП по Армении Андрей Ковачев и основной докладчик ЕП по Азербайджану Зеляна Зовко распространили совместное заявление по поводу столкновений на границе Армении и Азербайджана, которые привели к гибели военнослужащих, выразив сожаление в связи с гибелью армянских военнослужащих, погибших в результате провокаций азербайджанских ВС, и осудив безответственные заявления азербайджанской стороны относительно территорий Республики Армения, сообщает официальный сайт Европарламента.
"Мы скорбим о гибели трех армянских военнослужащих, погибших 28 июля в результате столкновений с азербайджанскими ВС на границе Гегаркуникской области, что, по сообщениям, произошло вследствие обстрела армянских позиций и некоторых армянских сел, который велся с раннего утра, и выражаем наши глубокие соболезнования их семьям.
К сожалению, это лишь один из ряда инцидентов или провокаций, имевших место в последние месяцы, включая и насилия на межгосударственной границе, которые начались после вторжения азербайджанских войск на территорию Армении 12 мая. Не меньшее беспокойство вызывает недавняя перестрелка на границе с Нахиджеваном, в которой погиб еще один армянский солдат. Мы призываем обе стороны твердо придерживаться режима прекращения огня и воздерживаться от любых провокаций. Любые возможные пограничные споры должны быть разрешены путем переговоров о делимитации и демаркации, а не односторонних действий. Все войска должны отойти на свои позиции, бывшие до 12 мая в соответствии с положениями трехстороннего заявления о прекращении огня", - отметили депутаты ЕП.
Делегаты Европарламента подчеркнули, что для стабилизации ситуации и снижения напряженности чрезвычайно важно немедленно прекратить "подстрекательскую риторику". В этом контексте Марина Калюранд, Андрей Ковачев и Зеляна Зовко осудили недавние заявления представителей Азербайджана о так называемом "западном Зангезуре", представлении территорий Республики Армения как "исконных земель" азербайджанцев.
"Такие заявления очень безответственны, они могут еще больше подорвать региональную безопасность. Мы напоминаем об обязательстве Европейского Союза содействовать мерам по укреплению доверия, решать все вопросы за столом переговоров, включая возобновление переговоров по урегулированию нагорно-карабахского конфликта и будущему статусу Нагорного Карабаха", - так сказано в заявлении делегации ЕП.