Եվրախորհրդարանի զեկուցողները դատապարտել են Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները
Եվրոպական խորհրդարանի (ԵԽ) Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը, ԵԽ Հայաստանի հարցով հիմնական զեկուցող Անդրեյ Կովաչևը և ԵԽ Ադրբեջանի հարցով հիմնական զեկուցող Զելյանա Զովկոն համատեղ հայտարարություն են տարածել Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանին տեղի ունեցած մահացու բախումների վերաբերյալ՝ ցավ հայտնելով ադրբեջանական զինուժի սադրանքների հետևանքով զոհված հայ զինծառայողների մահվան կապակցությամբ և դատապարտելով ադրբեջանական կողմի բորբոքիչ և անպատասխանատու հայտարարությունները ՀՀ տարածքների վերաբերյալ: Այս մասին հայտնում է Եվրախորհրդարանի պաշտոնական կայքը:
«Մենք սգում ենք հուլիսի 28-ին Գեղարքունիքի մարզի սահմանին ադրբեջանական զինուժի հետ բախումների հետևանքով զոհված երեք հայ զինծառայողի մահը, որն, ըստ հաղորդագրությունների, տեղի է ունեցել վաղ առավոտից սկսած հայկական դիրքերի և որոշ հայկական գյուղերի վրա կրակ բացելուց հետո, և մեր խորին ցավակցությունն ենք հայտնում նրանց ընտանիքներին: Դժբախտաբար, սա ընդամենը մեկն է վերջին ամիսներին միջադեպերի կամ սադրանքների այն շարքից՝ ներառյալ միջպետական սահմանին տեղի ունեցած բռնությունները, որոնք սկսվեցին ադրբեջանական զորքերի՝ մայիսի 12-ին Հայաստանի տարածք ներխուժելուց հետո: Վերջին փոխհրաձգությունը, որ տեղի ունեցավ Նախիջևանի սահմանին, որտեղ մեկ այլ հայ զինվոր սպանվեց, ոչ պակաս անհանգստացնող է: Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին խստորեն հետևել հրադադարին և խուսափել ցանկացած սադրանքից: Սահմանի վերաբերյալ ցանկացած հնարավոր տարաձայնություն պետք է լուծվի սահմանագծման և սահմանազատման շուրջ բանակցությունների և ոչ թե ուժի կիրառման և միակողմանի գործողությունների միջոցով: Բոլոր զորքերը պետք է հետ քաշվեն մինչև մայիսի 12-ը զբաղեցրած դիրքերը՝ հրադադարի մասին Եռակողմ հայտարարության դրույթներին համապատասխան», - նշել են ԵԽ պատգամավորները:
Եվրախորհրդարանի պատվիրակությունը շեշտել է, որ իրադրության կայունացման և լարվածության թուլացման համար ծայրաստիճան կարևոր է, որ անմիջապես դադարեցվի «բորբոքիչ հռետորաբանությունը»: Այս համատեքստում Կալյուրանդը, Կովաչևը և Զովկոն դատապարտում են Ադրբեջանի ներկայացուցիչների վերջին հայտարարությունները այսպես կոչված «Արևմտյան Զանգեզուրի» վերաբերյալ և Հայաստանի Հանրապետության տարածքները իբրև ադրբեջանցիների «նախնիների հողեր» ներկայացնելը:
«Նման հայտարարությունները խիստ անպատասխանատու են և կարող են էլ ավելի խարխլել տարածաշրջանային անվտանգությունը: Մենք հիշեցնում ենք Եվրոպական միության հանձնառությունը աջակցելու վստահություն կառուցող միջոցառումներին և բոլոր խնդիրները բանակցությունների սեղանի շուրջ լուծելուն՝ ներառյալ տևական հակամարտության կարգավորման և Լեռնային Ղարաբաղի ապագա կարգավիճակի շուրջ բանակցությունների վերսկսումը», - ասված է ԵԽ Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության հայտարարության մեջ:

Chair of the Delegation for relations with the South Caucasus, MEP Marina KALJURAND, the European Parliament's Standing Rapporteur on Armenia, MEP Andrey KOVATCHEV, and the European Parliament's Standing Rapporteur on Azerbaijan, MEP Željana ZOVKO, have issued a joint statement on the recent deadly clashes between Armenia and Azerbaijan.
ARMENPRESS presents the full text of the statement: “We deplore the death of three Armenian servicemen on 28 July in clashes with Azerbaijani forces at Armenia’s Gegharkunik province border after Armenian positions and several villages were reportedly fired at since early morning, and express our deep condolences to their families. Unfortunately, this is just the latest in a series of incidents or provocations over the last months, including violations of the inter-state border that began with the incursion of Azerbaijani troops into Armenian territory on 12 May. The recent exchange of fire at the Nakhchivan border, where another Armenian soldier died, was no less concerning. We call on both sides to strictly observe the ceasefire and refrain from any provocations. Any possible disagreements about the border must be addressed through negotiations in a border delimitation and demarcation process, not through the use of force and unilateral actions.
All forces need to pull back to positions held before 12 May and in line with the provisions of the Tripartite Ceasefire Statement. To de-escalate the situation, it is of utmost importance that inflammatory rhetoric ceases immediately. In this context, we condemn in particular recent statements by Azerbaijani representatives regarding so-called "West Zangezur" and referring to the territory of the Republic of Armenia as Azerbaijani "ancestral land".
Such statements are highly irresponsible and threaten to undermine regional security further. We recall the EU’s commitment to support confidence-building measures and the addressing of any issues at the negotiating table, including through the resumption of negotiations on a lasting conflict settlement and the future status of Nagorno Karabakh”.