Ռուսաստանը և Թուրքիան քննարկում են գազի տարանցման մասին երկարաժամկետ պայմանագրի կնքումը
Ռուսաստանը և Թուրքիան բանակցություններ են վարում գազի տարանցման մասին երկարաժամկետ համաձայնագիր կնքելու հարցի շուրջ: Այս մասին լրագրողներին է հայտնել ՌԴ փոխվարչապետ Ալեքսանդր Նովակը, փոխանցում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
Նրա խոսքով, աշխատանքային խումբը ռուս-թուրքական խառը միջկառավարական հանձնաժողովի շրջանակներում քննարկել է ռուսական «Գազպրոմ էքսպորտ»-ի և թուրքական «Բոտաս»-ի միջև առկա խնդիրները:
«Սա երկարաժամկետ [գազի] տարանցման պայմանագիր կնքելու մասին է»,-ասել է նա ՝ չնշելով պայմանագրի մանրամասները:
Ռուսաստանը գազ է մատակարարում Թուրքիային Սև ծովով անցնող «Թուրքական հոսք» խողովակաշարով: Գազատարի նախագծային հզորությունը 31,5 միլիարդ խորանարդ մետր գազ է տարեկան, այն նախատեսված է Թուրքիա և Հարավային և Հարավ-Արևելյան Եվրոպայի այն երկրներին գազ մատակարարելու համար, որոնք տարանցվում են թուրքական տարածքով:

Россия и Турция обсуждают заключение долгосрочного договора на транзит газа
Россия и Турция ведут переговоры о заключении долгосрочного соглашения на транзит газа, сообщил журналистам вице-премьер РФ Александр Новак, передает ТАСС
По его словам, рабочая группа в рамках смешанной межправительственной российско-турецкой комиссии обсуждала вопросы, которые есть между российской "Газпром экспорт" и турецкой Botas.
"Речь идет о заключении долгосрочного договора на транзит [газа]", - отметил он, не раскрывая подробности соглашения.
Россия поставляет газ в Турцию по трубопроводу "Турецкий поток" через Черное море. Проектная мощность газопровода - 31,5 млрд куб. м газа в год, он предназначен для поставок газа в Турцию и в страны Южной и Юго-Восточной Европы транзитом через турецкую территорию.