Մարտակերտի շրջանում խոշոր ՀԷԿ կկառուցվի
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանի մոտ օգոստոսի 2-ին քննարկվել են ԱՀ էներգետիկ անվտանգության հիմնախնդիրներին վերաբերող հարցեր:
Արցախի Հանրապետությունը մինչև 2020 թվականի թուրք-ադրբեջանական ագրեսիան էլեկտրաէներգիայի տեսանկյունից ինքնաբավ էր, նույնիսկ արտահանում էր էլեկտրաէներգիայի որոշակի ծավալ: «Արցախի բռնազավթված տարածքներում է մնացել մեր էներգետիկ հզորությունների զգալի մասը, և ԱՀ-ն արտահանող երկրից վերածվել է ներկրողի:
Ստեղծված պայմաններում Արցախի տնտեսության վերականգնումը, մեր կենսագործունեությունը մեծապես կախված են էներգետիկ հնարավորություններից: Ուստի, էներգետիկ ինքնաբավությունը վերականգնելու և տնտեսության զարգացումը խթանելու նպատակով որոշել ենք կառուցել նոր խոշոր ՀԷԿ»,- հայտարարել է Արայիկ Հարությունյանը:
17,6 ՄՎՏ հզորությամբ «Գետավան-1» ՀԷԿ-ը կառուցվելու է Մարտակերտի շրջանի Գետավան համայնքի տարածքում: Շուրջ 25 մլն դոլար արժեքով նախագծի մեկնարկը տրվելու է Արցախի ներդրումային հիմնադրամի միջոցով, սակայն դրան միանալու հնարավորություն կունենան նաև այլ ներդրողներ:

В Мартакертском районе будет построена крупная ГЭС
Президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел совещание, на котором были обсуждены вопросы, касающиеся вопросов энергетической безопасности Арцаха.
До турецко-азербайджанской агрессии 2020 года Республика Арцах была самодостаточной в вопросе обеспечения электроэнергией, даже экспортировала определенное количество электроэнергии. "Большая часть наших энергоресурсов осталась на оккупированных территориях Арцаха. Арцах из страны-экспортера превратился в импортера электроэнергии. В создавшихся условиях восстановление экономики Арцаха, равно как и наша жизнедеятельность во многом зависят от энергетических возможностей. Поэтому для восстановления энергетической самодостаточности и стимулирования экономического развития было принято решение построить новую крупную гидроэлектростанцию", - заявил Араик Арутюнян.
ГЭС "Гетаван-1" мощностью в 17,6 МВт будет построена на территории общины Гетаван Мартакертского района. Проект стоимостью в 25 миллионов долларов будет реализован на средства Арцахского инвестиционного фонда, другие инвесторы также могут присоединиться к данной инициативе.