Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ունենք բավականին լարված իրավիճակ. Փաշինյան
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Պաշտպանության նախարարության աշխատակազմին և Զինված ուժերի բարձրագույն սպայակազմին է ներկայացրել Պաշտպանության նորանշանակ նախարար Արշակ Կարապետյանին:
Նիկոլ Փաշինյանը շնորհակալություն է հայտնել նախկին նախարար Վաղարշակ Հարությունյանին պաշտպանական գերատեսչությունում կատարած աշխատանքի համար և շնորհավորել Արշակ Կարապետյանին՝ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու առթիվ: Վարչապետը նշել է, որ ինչպես Վաղարշակ Հարությունյանը, այնպես էլ Արշակ Կարապետյանը նախարարի պարտականություններն ստանձնում է չափազանց բարդ իրավիճակում: «Ես խոսում եմ տարածաշրջանի իրադրության մասին, որը, ցավոք, չենք կարող կայուն համարել: Բայց նաև կարծում եմ, որ սա լավ առիթ է, որպեսզի ես որոշ նկատառումներ ներկայացնեմ այդ կապակցությամբ:
Առաջինը՝ ուզում եմ արձանագրել, որ այսօր Հայաստանի Հանրապետության շուրջ ունենք բավականին լարված իրավիճակ: Գիտեք նաև, որ մայիսի 12-ից Ադրբեջանի զինված ուժերի ստորաբաժանումներն ապօրինի կերպով հատել են Հայաստանի Հանրապետության սահմանը: Եվ այս ընթացքում բազմիցս քննադատություններ են հնչել, թե ինչու Հայաստանի զինված ուժերը միջոցներ չեն ձեռնարկում՝ այդ իրադրությունը հաղթահարելու համար: Ուզում եմ արձանագրել՝ մեր դիրքորոշումը ի սկզբանե եղել է հետևյալը. քանի դեռ կա հնարավորություն՝ իրադրությունը լուծել դիվանագիտական, քաղաքական ճանապարհով, մենք գնալու ենք այդ ճանապարհով: Եվ քանի դեռ տեսնում ենք նման հնարավորություն՝ պրոցեսները պիտի տանենք հենց այդ ճանապարհով»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը լավ առիթ է համարել այսօրվա հանդիպումը և տեղի ունեցող պրոցեսների վերաբերյալ ԶՈՒ հրամկազմի հետ կիսվել է տեսակետներով և տեղեկատվությամբ: «Ուզում եմ արձանագրել, որ, ըստ էության, Ադրբեջանը շարունակում է որոշակի ագրեսիվ քաղաքականություն վարել Հայաստանի Հանրապետության նկատմամբ: Եվ այդ քաղաքականության առանձնահատկությունը հետևյալն է՝ Ադրբեջանը փորձում է տպավորություն ստեղծել, թե ինքը տարածաշրջանում և Հայաստանի շուրջ ստեղծել է մի օրակարգ, և ինքը, ըստ էության, պարտադրում է այդ օրակարգը: Այսինքն՝ այդպիսի տպավորություն է ուզում ստեղծել:
Պիտի արձանագրենք, որ մենք մեր սեփական օրակարգն ունենք, և Հայաստանի Հանրապետությունը, ըստ էության, եղել է և շարունակում է մնալ իր միջազգային պարտավորությունների շրջանակում: Եվ մի նրբության մասին նաև պիտի ձեզ տեղյակ պահեմ, որ այդ օրակարգի վերաբերյալ Ադրբեջանը փորձում է սեփական մեկնաբանությունները ներկայացնել, և ինչպես բազմիցս եմ ասել, նպատակն այդ օրակագի հարցերի լուծման վիժեցումն է: Այսինքն՝ իրականում փորձ է արվում հնարավորություն չտալ լուծել հարցեր, որոնք գտնվում են նաև Հայաստանի Հանրապետության կառավարության օրակարգում»,- ասել է վարչապետը և անդրադարձել կոնկրետ մի քանի կետերի:
«Գիտեք, որ նաև նախընտրական շրջանում բազմիցս խոսել եմ տարածաշրջանի կոմունիկացիաների բացման թեմայի շուրջ: Եվ սա նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության կարևոր դրույթներից մեկն է: Ուզում եմ շատ հստակ լինի և կարծում եմ հրապարակային հայտարարություններից էլ բոլորդ այդ եզրակացություններն արել եք, որ տարածաշրջանային կոմունիկացիաների բացումը Հայաստանի Հանրապետության կառավարության առաջնահերթություններից է: Եվ ի՞նչ է անում Ադրբեջանը. փորձում է այս թեմային ավելացնել կոմպոնենտներ, որոնք իրենց բովանդակությամբ անընդունելի են Հայաստանի Հանրապետության համար: Նկատի ունեմ, մասնավորապես՝ միջանցքի մասին խոսակցությունները: Բոլորը պետք է իմանան, որ Հայաստանի Հանրապետության տարածքով միջանցքի վերաբերյալ երբեք որևէ պայմանավորվածություն չի եղել: Եվ Հայաստանի Հանրապետությունը ո՛չ բանավոր, ո՛չ գրավոր այդ թեմայի վերաբերյալ ոչ միայն որևէ պարտավորություն չի ստանձնել, այլև մենք բոլոր դեպքերում, երբ այդպիսի նախադասություններ հնչել են, հստակ մեր դիրքորոշումներն արտահայտել ենք: Եվ այն պայմանավորվածությունները, որ ունենք, ըստ էության, արտահայտված են նոյեմբերի 9-ի և հունվարի 11-ի հայտարարությունների մեջ:
Շատ է խոսվում այն մասին, նաև՝ քաղաքական դաշտում շահարկումներ են տեղի ունենում, թե կան հայտարարություններին կից ինչ-որ գաղտնի արձանագրություններ, գաղտնի պայմանավորվածություններ: Բացարձակապես որևէ նման բան չկա: Եվ ես շատ կարևոր եմ համարում, որ դուք բոլորդ դա իմանաք:
Կա՞ արդյոք պայմանավորվածություն կոմունիկացիաների բացման վերաբերյալ: Այո՛, կա այդպիսի պայմանավորվածություն: Եվ դա հստակ արձանագրված, ձևակերպված է հունվարի 11-ի հայտարարության մեջ: Ի՞նչ է գրված այդ հայտարարության մեջ: Այդ հայտարարության մեջ գրված է, որ Հայաստանի Հանրապետությունը պիտի հնարավորություն ունենա Ադրբեջանի տարածքով տարանցել բեռներ: Ադրբեջանը պիտի հնարավորություն ունենա Հայաստանի տարածքով տարանցել բեռներ: Ես ուզում եմ բոլորիդ ուշադրությունը հրավիրել հունվարի 11-ի հայտարարության տեքստի վրա. այնտեղ շատ հստակ գրված է, որ պետք է քննարկվեն և պայմանավորվածություններ ձեռք բերվեն մաքսային, սահմանապահ, սանիտարական, ֆիտոսանիտարական հսկողության վերաբերյալ: Այսինքն՝ կա հստակ արձանագրում, որ ինչպես ընդունված է տրամաբանորեն և ինչպես տեղի է ունենում, Հայաստանի տարածքը՝ որպես տարանցիկ ուղի օգտագործելու պարագայում, ինչպես մնացած բոլոր դեպքերում է, այդ հատումը պետք է տեղի ունենա այդ կանոններով. ինչպես են օրինակ այսօր հատում Վրաստանի կամ Իրանի Իսլամական Հանրապետության քաղաքացիները: Այսինքն՝ այդ նույն կանոններով: Իհարկե, մենք այդ օրակարգն ենք ընդունել:
Ինչո՞ւ ենք ընդունել այդ օրակարգը: Դա էլ եմ ուզում ասել: Որովհետև Ադրբեջանի վերջին՝ համարյա 30 տարվա քաղաքականությունը եղել է Հայաստանի շրջապափակումը: Այսինքն՝ կոմունիկացիաների բացումն իրականում մեր օրակարգն է, ոչ թե Ադրբեջանի: Որովհետև մենք համարում ենք, որ կոմունիկացիաների բացումով հաղթահարում ենք Հայաստանի Հարապետությունը շրջափակելու Ադրբեջանի քաղաքականությունը: Եվ Ադրբեջանը միջանցքային տրամաբանությունը հենց դրա համար է առաջ բերում՝ իմանալով, որ դա մեզ համար անընդունելի է: Նա ուզում է, որ իրադարձություններն այնպես զարգանան, որպեսզի կոմունիկացիաների բացում տեղի չունենա: Այսսինքն՝ Հայաստանի ապաշրջափակում տեղի չունենա: Սա շատ պարզ տրամաբանություն է: Եվ շատ կարևոր է, որ մենք բոլորս այս նրբություններն արձանագրենք»,- նշել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Հաջորդիվ վարչապետն անդրադարձել է սահմանների դեմարկացիայի և դելիմիտացիայի թեմային: «Նախընտրական շրջանում ես էլի մի քանի անգամ ասել եմ, որ սա մեր օրակարագն է: Եվ դուք հիշում եք այդ, այսպես ասած, «սարսափազդու» փաստաթղթի արտահոսքի պայմաններում և օրերին կառավարության նիստում ես հայտարարեցի, որ մենք ընդունում ենք այդ օրակարգը և ընդունելու ենք այդ օրակարգը: Դա նաև մեր օրակարգն է, որովհետև ունենալ դեմարկացված և դելիմիտացված սահմաններ, մոտավորապես նույնն է, թե ունենալ պարիսպ սեփական երկրի շուրջ: Եվ ես շարունակում եմ այս դիրքորոշումն ունենալ:
Նախկինում էլ այդ փաստաթղթի քննարկման ժամանակ մենք ասել ենք, որ մեզ համար անընդունելի է ադրբեջանական զորքերի ներկայությունը մեր տարածքում և այդ պայմաններում դեմարկացիայի ու դելիմիտացիայի պրոցես իրականացնելը: Եվ մենք այն ժամանակ հենց այս պայմաններն էինք առաջադրել՝ այդ խնդիրը լուծելու և այդ ճանապարհով առաջ գնալու համար:
Հայաստանի դիրքորոշումները, կարծում եմ, համահունչ են և արտահայտված են միջազգային հանրության դիրքորոշումների հետ, որն արտահայտվել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության նոյեմբերից հետո հրապարակված մի քանի հայտարարություններով: Շատ կարևոր է նաև արձանագրել, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները, մասնավորապես ապրիլի 13-ի հայտարարությամբ, արձանագրել են կարգավորման անհրաժեշտությունը կողմերին հայտնի սկզբունքների և տարրերի հիման վրա: Այսինքն՝ ինչի՞ համար եմ սա ասում, որպեսզի հստակ արձանագրենք, որ միջազգային հանրությունն ինքն է արձանագրում կոնֆլիկտի լուծման անհրաժեշտությունը, հետևաբար արձանագրում է կոնֆլիկտի գոյությունը:
Եվ այս առումով էլ պիտի արձանագրեմ, որ մեր մոտեցումները և դիրքորոշումները խնդրի գոյության հատվածով, համահունչ են միջազգային հանրությանը»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանն արձանագրել է, որ 2021թ. հունիսի 20-ի արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններում իշխանությունները Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներից ստացել են մանդատ՝ Հայաստանի Հանրապետության և մեր տարածաշրջանի համար խաղաղ զարգացման դարաշրջան բացելու վերաբերյալ: «Մենք վճռական ենք այս ճանապարհով գնալու համար, բայց պիտի արձանագրենք, որ ցավոք դա միայն Հայաստանի Հանրապետությունից չի կախված: Սա է ամբողջ խնդիրը: Խաղաղությունը, ցավոք, միայն մեզնից չի կախված և կախված է նրանից, թե մեր և միջազգային հանրության ջանքերով ինչքանով կկարողանանք տարածաշրջանի խաղաղությանը սպառնալիք հանդիսացող երկրներին բերել կառուցողական դաշտ, բայց մյուս կողմից մենք պետք է ընդունենք նաև այդ օրակարգը, որ մենք էլ մեր հերթին պետք է լինենք մաքսիմալ կառուցողական, որպեսզի ժողովրդից ստացած մանդատը կարողանանք իրացնել, իհարկե ոչ երբեք Հայաստանի Հանրապետության ազգային և պետական շահերի հաշվին»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ մեծագույն խնդիրն է՝ Զինված ուժերի բարեփոխումների գործընթացն առավելագույն թափով իրականացնելը: «Մենք բոլորս շատ մեծ պատասխանատվության տակ ենք և պետք է կրենք այդ պատասխանատվությունը: Փաստն այն է, որ ճակատագիրը հենց մեր վրա է դրել, այս օրակարգն առաջադրել և մենք մենք պետք է պատվով դուրս գանք այս մարտահրավերներից: Այստեղ Պաշտպանության նախարարի դերը դժվար է գերագնահատել: Պարոն Կարապետյան, Ձեզ հաջողություն եմ մաղթում այս օրակարգը սպասարկելու և առաջ տանելու գործում: Իհարկե, մենք իրար հետ աշխատում ենք արդեն բավականին երկար ժամանակ, գործնականում ավելի քան 2 տարի և հույս ունեմ, որ նաև մեր համատեղ աշխատանքի պատմությունը կօգնի մեզ, որպեսզի Պաշտպանության նախարարությունը և կառավարության մյուս մարմիններն ու Զինված ուժերը սինքրոն գործեն: Հետևաբար ես մեզ բոլորիս հաջողություն եմ մաղթում այս ճանապարհին»,- ասել է վարչապետը:
Իր հերթին, Վաղարշակ Հարությունյանը նշել է, որ ունենք ռազմաքաղաքական իրավիճակ, որը պարտադրում է մեզ ունենալ մարտունակ բանակ: «Կարևորագույն խնդիրն է այսօր՝ ավարտին հասցնել մեր բարեփոխումները: Դա է այն երաշխիքը, որ կապահովի մեր պետության անվտանգությունը: Ուզում եմ բոլորիդ շնորհակալություն հայտնել համատեղ ծառայության համար և մաղթել բարի ծառայություն: Ես մնում եմ ձեր շարքերում»,- ասել է նա:
Պաշտպանության նորանշանակ նախարար Արշակ Կարապետյանը նշել է. «Պարոն վարչապետ, թույլ տվեք բոլորիս անունից՝ սկսած զինվորից, վերջացրած նախարարից, շնորհավորել Ձեզ վարչապետի պաշտոնը երկրորդ անգամ ստանձնելու և մեր ժողովրդից ստացած մանդատի կապակցությամբ: Ուզում եմ Ձեզ հավատացնել, որ մենք հասկանում ենք ստեղծված իրավիճակը, մենք հասկանում ենք, թե ինչ պայմաններում ենք ստանձնում այս պաշտոնները և չենք վերաբերվում դրանց որպես պաշտոն: Ես խոսել եմ Կորպուսի հրամանատարների հետ, որոնք մեզ լսում են, խոսել եմ Պաշտպանության բանակի հրամանատարի հետ: Մենք սա համարում ենք որպես պարտականություն, հայ տղամարդու, հայ սպայի պարտականություն՝ իր երկիրը պաշտպանելու համար: Մենք ամեն ինչ անելու ենք, որ մեր երկրում հակառակորդի ոտնձգություններից խաղաղություն ապահովենք, մենք ամեն ինչ անելու ենք մեր սահմանները պաշտպանելու և արդեն նախաձեռնված ներդրումների և բարեփոխումների շնորհիվ հայկական բանակի ռեսուրսները վերականգնելու համար, որպեսզի ՀՀ ԶՈՒ-ն կարողանա լինել տարածաշրջանում իր համբավն ունեցող, հզոր բանակներից մեկը: Շնորհակալություն վստահության համար, մեզ բոլորիս ցանկանում եմ այդ գործում հաջողություն: Աստված մեզ պահապան»:
Ամփոփելով հանդիպումը՝ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է. «Աստված մեզ ուժ ու կամք տա, որպեսզի մենք մեր ժողովրդի, մեր պետական ազգային նպատակներն իրագործենք»:

Сегодня у нас достаточно напряженная ситуация вокруг Республики Армения: Пашинян
Премьер-министр Никол Пашинян представил аппарату министерства обороны и высшему офицерскому составу ВС новоназначенного министра Аршака Карапетяна. Никол Пашинян поблагодарил бывшего министра Вагаршака Арутюняна за его работу и поздравил Аршака Карапетяна с назначением на должность министра.
Премьер-министр отметил, что как в свое время Вагаршак Арутюнян, так и Аршак Карапетян вступает в должность в очень сложной ситуации. "Я говорю о ситуации в регионе, которую, к сожалению, нельзя считать стабильной. Однако я считаю это хорошим поводом представить некоторые замечания в этой связи.
Во-первых, хочу констатировать, что сегодня у нас достаточно напряженная ситуация вокруг Республики Армения. Вы знаете, что с 12 мая подразделения вооруженных сил Азербайджана незаконно пересекли границу Республики Армения. И за это время было много критики относительно того, почему Вооруженные силы Армении не принимают меры для преодоления этой ситуации. Хочу констатировать, что изначально наша позиция была следующей: пока есть возможность урегулировать ситуацию посредством дипломатии и политики, мы будем идти этим путем. И пока мы видим такую возможность, мы должны вести процесс именно этим путем", - отметил Никол Пашинян.
Премьер-министр посчитал встречу хорошим поводом, и поделился с командованием Вооруженных сил своим мнением и информацией о происходящих процессах.
"Я хочу констатировать, что, по сути, Азербайджан продолжает проводить определенную агрессивную политику в отношении Армении. И особенность этой политики заключается в следующем: Азербайджан пытается создать впечатление, будто он создал в регионе и вокруг Армении какую-то повестку, и он, по сути, диктует эту повестку. Он хочет создать такое впечатление.
Мы должны констатировать, что у нас есть своя повестка, и Республика Армения, по сути, была и продолжает находиться в рамках своих международных обязательств.
И я должен сообщить вам об одном нюансе: Азербайджан пытается представить свои собственные комментарии по этой повестке, и как я уже многократно говорил, цель состоит в том, чтобы сорвать решение вопросов этой повестки. Т.е. на самом деле делается попытка не дать возможности решить вопросы, которые также находятся в повестке дня правительства Республики Армения", - сказал премьер-министр и коснулся нескольких конкретных пунктов.
"Вы знаете, что в предвыборный период я много раз говорил об открытии коммуникаций в регионе. И это один из ключевых пунктов трехстороннего заявления от 9 ноября. Я хочу, чтобы это было предельно ясно, и думаю, что также из публичных заявлений все вы сделали вывод, что открытие региональных коммуникаций является одним из приоритетов правительства Республики Армения.
А что делает Азербайджан? Пытается добавить в эту тему компоненты, которые по своему содержанию неприемлемы для Республики Армения. Я имею в виду, в частности, разговоры о коридоре. Все должны знать, что никогда не было никаких договоренностей о коридоре через территорию Республики Армения. И Республика Армения не только не взяла на себя никаких устных или письменных обязательств по этой теме, но и четко выражала свою позицию во всех случаях, когда звучали подобные предложения. И договоренности, которые у нас есть, по сути, отражены в заявлениях от 9 ноября и 11 января.
Много говорится о том, также в политической сфере есть спекуляции о том, что к заявлениям прилагаются какие-то секретные протоколы и секретные договоренности. Нет ничего подобного. И я считаю очень важным, чтобы вы все это знали.
Есть ли договоренность об открытии коммуникаций? Да, есть такая договоренность. И это четко отражено, сформулировано в заявлении от 11 января. Что написано в этом заявлении? В этом заявлении говорится, что Республика Армения должна иметь возможность осуществлять транзит грузов через территорию Азербайджана. Азербайджан должен иметь возможность осуществлять транзит товаров через территорию Армении. Хочу обратить ваше внимание на текст объявления от 11 января: там очень четко прописано, что должны быть обсуждены и достигнуты договоренности о таможенном, пограничном, санитарном, фитосанитарном контроле. Т.е. существует четкая констатация того, что, как это принято логически и как это бывает, в случае использования территории Армении в качестве транзитной территории, как и во всех других случаях, это пересечение должно происходить в соответствии с этими правилами. Например, как сегодня пересекают границу граждане Грузии или Исламской Республики Иран? То есть по тем же правилам. Конечно, мы приняли эту повестку.
Почему мы приняли эту повестку? Это тоже хочу сказать. Потому что политикой Азербайджана на протяжении почти 30 лет была блокада Армении. Т.е. открытие коммуникаций - это на самом деле наша повестка, а не Азербайджана. Потому что мы считаем, что, открывая коммуникации, мы преодолеваем политику Азербайджана по блокаде Республики Армения.
И Азербайджан именно по этой причине выдвигает коридорную логику, понимая, что это для нас неприемлемо. Он хочет, чтобы события развивались таким образом, чтобы не было открытия коммуникаций. Т.е. не было выхода Армении из блокады. Это очень простая логика. И очень важно, чтобы все мы зафиксировали эти нюансы", - отметил Никол Пашинян.
Затем премьер-министр коснулся вопроса демаркации и делимитации границ. "В предвыборный период я несколько раз говорил, что это наша повестка. И вы помните, что в условиях и в дни утечки так называемого "ужасного" документа я объявил на заседании правительства, что мы принимаем эту повестку и мы примем эту повестку. Это также наша повестка, потому что иметь демаркированные и делимитированные границы - почти то же самое, что иметь крепостные стены вокруг собственной страны. И я продолжаю придерживаться этой позиции.
И прежде при обсуждении этого документа мы говорили, что для нас неприемлемо присутствие азербайджанских войск на нашей территории и проведение процесса демаркации и делимитации в этих условиях. И тогда мы поставили именно эти условия для решения этой проблемы и продвижения по этому пути.
Думаю, позиция Армении соответствует позиции международного сообщества, которая отражена в нескольких заявлениях сопредседателей Минской группы ОБСЕ, сделанных после ноября 2020 года. Очень важно отметить также, что сопредседатели Минской группы ОБСЕ, в частности в заявлении от 13 апреля, отметили необходимость урегулирования на основе известных сторонам принципов и элементов. Почему я говорю это? Для того, чтобы мы четко зафиксировали, что международное сообщество само признает необходимость решения конфликта и, следовательно, констатирует наличие конфликта.
И в этой связи должен констатировать, что наши подходы и позиции по поводу наличия конфликта совпадают с подходами и позицией мирового сообщества", - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян констатировал, что на внеочередных парламентских выборах 20 июня 2021 года власти получили от граждан Республики Армения мандат открыть эпоху мирного развития для нашего региона и Республики Армения.
"Мы решительно настроены идти этим путем, но должны констатировать, что, к сожалению, это зависит не только от Республики Армения. В этом вся проблема. К сожалению, мир зависит не только от нас, он зависит от того, насколько своими усилиями и усилиями международного сообщества мы сможем привести в конструктивное поле те страны, которые являются угрозой для мира в регионе, но, с другой стороны, мы должны принять ту повестку, что, в свою очередь, мы должны быть максимально конструктивными, чтобы мы могли реализовать полученный от народа мандат, конечно, ни в коем случае не в ущерб национальным и государственным интересам Республики Армения", - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр подчеркнул, что самая большая задача - максимально быстро провести процесс реформирования Вооруженных сил. "Мы все несем большую ответственность и должны нести эту ответственность. Факт в том, что судьба возложила именно на нас реализацию этой повестки, и мы должны с честью преодолеть эти вызовы. Роль министра обороны здесь сложно переоценить. Г-н Карапетян, желаю Вам успехов в выполнении и продвижении этой повестки. Конечно, мы работаем вместе уже долгое время, по сути, уже более 2-х лет, и я надеюсь, что история нашей совместной работы поможет нам, чтобы министерство обороны и другие государственные органы и Вооруженные силы действовали синхронно. Желаю всем нам успехов на этом пути", - сказал премьер-министр.
В свою очередь Вагаршак Арутюнян отметил, что существующая военно-политическая ситуация обязывает иметь боеспособную армию. "Самая важная задача сегодня - завершить наши реформы. Это гарант, который обеспечит безопасность нашего государства. Хочу всех поблагодарить за совместную службу и пожелать хорошей службы. Я остаюсь в ваших рядах", - сказал он.
Новоназначенный министр обороны Аршак Карапетян отметил: "Г-н премьер-министр, от имени всех нас - от солдата до министра, позвольте мне поздравить Вас со вступлением на пост премьер-министра во второй раз и с полученным от нашего народа мандатом. Хочу Вас заверить, что мы понимаем сложившуюся ситуацию, мы понимаем условия, при которых мы занимаем эти должности и не рассматриваем их как должности.
Я разговаривал с командирами корпусов, которые сейчас нас слушают, я разговаривал с командующим Армией обороны. Мы считаем это долгом армянина, армянского офицера - защищать свою страну. Мы сделаем все возможное, чтобы обеспечить мир в нашей стране от посягательств врага, мы сделаем все возможное, чтобы защитить наши границы, восстановить ресурсы армянской армии за счет уже начатых инвестиций и реформ, чтобы Вооруженные силы Республики Армения были одной из самых мощных армий в регионе. Спасибо за доверие, желаю всем нам успехов в этом деле. Да хранит нас Бог".
Подводя итоги встречи, Никол Пашинян отметил: "Дай Бог нам сил и воли, чтобы мы могли достичь целей нашего народа, нашего государства".