Առաջիկայում Մարտակերտը առնվազն 500 նոր բնակարան կունենա
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 3-ին աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանում: Նախագահը ծանոթացել է շրջանում ընթացող շինարարականաշխատանքներին, Մարտակերտ քաղաքում շրջանի ղեկավարության և համայնքապետերի հետ քննարկել է առկա խնդիրները ու տվել մի շարք հանձնարարականներ:
Երկրի ղեկավարը ներկայացրել է Մարտակերտ քաղաքի զարգացման տեսլականը՝ նշելով, որ առաջիկայում Մարտակերտը պետք է դառնա հանրապետության երկրորդ խոշոր բնակավայրը: Դրան հասնելու համար մշակվում են տնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման նախագծեր: Քաղաքի հիմնական խնդիրը բնակարանայինն է: Նախագահը մարտակերտցիներին առաջարկել է որոշումներ կայացնել 1990-ականների պատերազմից մնացած ավերակները վերակառուցելու կամ դրանց տեղը նոր բնակարաններ կառուցելու վերաբերյալ: Առաջիկայում Մարտակերտը առնվազն 500 նոր բնակարան կունենա:
Անդրադառնալով անվտանգային խնդիրներին՝ նախագահն ընդգծել է, որ ներկա փուլում անվտանգությունն ապահովվում է ԱՀ ՊԲ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության միջոցով: Այդ համագործակցությունը հնարավորություն է ընձեռում լուծել նաև առօրյա կենսագործունեությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մեկ այլ խորհրդակցություն է անցկացրել Մարտակերտի շրջանի բռնազավթված տարածքներում մնացած գյուղերի համանքապետերի հետ: Քննարկվել են բնակիչների վերաբնակեցմանն առնչվող հարցեր:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը, քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը:

Martakert Will Have at Least 500 New Apartments in Near Future
On August 3 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan paid a working visit to Martakert region. The President got acquainted with the on goingconstruction works in the region, discussed the existing problems with the heads and community leaders in Martakert and gave a number of instructions.
The President presented the development vision of Martakert city, noting that in the near future, Martakert should become the second largest settlement in the country. To achieve this, economic and infrastructure development projects are being developed. The main problem of the city is housing. The President suggested to the people of Martakert to make decisions on rebuilding the ruins left over from the war of the 1990s or building new apartments in their place. Martakert will have at least 500 new apartments in the near future.
Touching upon the security issues, the President stressed that at present stage the security is ensured through cooperation with the Artsakh Defense Army and Russian peacekeeping troops. This cooperation provides an opportunity to solve a number of issues on daily life.
President Arayik Harutyunyan held another meeting with the community leaders of the remaining villages in the occupied territories of Martakert region. Issues on resettlement of residents were discussed during the consultation.
Karen Shahramanyan, Chief of the Office of the President of the Artsakh Republic and Aram Sargsyan, minister of urban development partook at the consultation.