Առաջիկայում Մարտակերտը առնվազն 500 նոր բնակարան կունենա
ԱՀ նախագահ Արայիկ Հարությունյանն օգոստոսի 3-ին աշխատանքային այցով եղել է Մարտակերտի շրջանում: Նախագահը ծանոթացել է շրջանում ընթացող շինարարականաշխատանքներին, Մարտակերտ քաղաքում շրջանի ղեկավարության և համայնքապետերի հետ քննարկել է առկա խնդիրները ու տվել մի շարք հանձնարարականներ:
Երկրի ղեկավարը ներկայացրել է Մարտակերտ քաղաքի զարգացման տեսլականը՝ նշելով, որ առաջիկայում Մարտակերտը պետք է դառնա հանրապետության երկրորդ խոշոր բնակավայրը: Դրան հասնելու համար մշակվում են տնտեսության, ենթակառուցվածքների զարգացման նախագծեր: Քաղաքի հիմնական խնդիրը բնակարանայինն է: Նախագահը մարտակերտցիներին առաջարկել է որոշումներ կայացնել 1990-ականների պատերազմից մնացած ավերակները վերակառուցելու կամ դրանց տեղը նոր բնակարաններ կառուցելու վերաբերյալ: Առաջիկայում Մարտակերտը առնվազն 500 նոր բնակարան կունենա:
Անդրադառնալով անվտանգային խնդիրներին՝ նախագահն ընդգծել է, որ ներկա փուլում անվտանգությունն ապահովվում է ԱՀ ՊԲ և ՌԴ խաղաղապահ զորակազմի հետ համագործակցության միջոցով: Այդ համագործակցությունը հնարավորություն է ընձեռում լուծել նաև առօրյա կենսագործունեությանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Նախագահ Արայիկ Հարությունյանը մեկ այլ խորհրդակցություն է անցկացրել Մարտակերտի շրջանի բռնազավթված տարածքներում մնացած գյուղերի համանքապետերի հետ: Քննարկվել են բնակիչների վերաբնակեցմանն առնչվող հարցեր:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ԱՀ նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Կարեն Շահրամանյանը, քաղաքաշինության նախարար Արամ Սարգսյանը:

В Мартакерте будет построены около 500 новых квартир
Президент ознакомился с ходом строительных работ в районе, обсудил существующие проблемы с руководством района и руководителями общин, дал ряд поручений.
Глава государства представил планы развития города Мартакерт, отметив, что в ближайшем будущем Мартакерт должен стать вторым по величине населенным пунктом республики. С этой целью разрабатываются проекты развития экономики и инфраструктур. Основная проблема города - жилищная проблема. В ближайшее время в Мартакерте будет построены около 500 новых квартир. Президент предложил мартакертцам принять решения относительно восстановления домов, разрушенных в ходе войны 1990-х годов, или строительства новых квартир.
Касаясь вопросов безопасности, президент подчеркнул, что в настоящее время безопасность обеспечивается за счет Армии обороны Арцаха и российского миротворческого контингента. Это сотрудничество дает возможность решать также некоторые вопросы, связанные с повседневной жизнедеятельностью.
Президент Араик Арутюнян провел также встречу с руководителями тех общин района, которые находятся сейчас на оккупированных Азербайджаном территориях Мартакертского района. Были обсуждены вопросы, касающиеся с перезаселением жителей этих сел в других общинах республики.
Во встрече приняли участие руководитель аппарата президента Республики Арцах Карен Шахраманян, министр градостроительства Арам Саркисян.