Իշխան Սաղաթելյանը չընտրվեց ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում
ՀՀ ազգային ժողովը ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում չընտրեց ընդդիմադիր «Հայաստան» խմբակցության թեկնածու Իշխան Սաղաթելյանին:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ փակ գաղտնի քվեարկությունից հետո Հաշվիչ հանձնախմբի նախագահ Նարեկ Բաբայանը տեղեկացրեց, որ քվեարկությանը մասնակցել է 104 պատգամավոր, մեկ քվեաթերթիկ անվավեր էր ճանաչվել, Սաղաթելյանի թեկնածությանը կողմ էր քվեարկել 53 պատգամավոր, դեմ՝ 50-ը: ԱԺ փոխնախագահի պաշտոնում ընտրվելու համար անհրաժեշտ էր, որպեսզի Իշխան Սաղաթելյանը 54 ձայն ստանար. ընտրվելու համար նրան մեկ ձայն է պակասել:
ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը հայտնեց, որ ԱԺ կանոնակարգ օրենքի համաձայն՝ եթե նախագահի տեղակալը չի ընտրվում, ապա  անցկացվում է  նոր ընտրություն: Ընդդիմադիր խմբակցության թեկնածու առաջադրելու համար ձայնը տրվեց «Հայաստան» խմբակցության ղեկավար Սեյրան Օհանյանին: Օհանյանը հայտնեց, որ կրկին Սաղաթելյանի թեկնածությունն են առաջադրում:
ՔՊ-ից Վահագն Ալեքսանյանն ասաց, որ «Հայաստան» խմբակցության մեկ պատգամավոր չի մասնակցել ընտրությանը և հետաքրքրվեց, թե ինչու: Սեյրան Օհանյանը հայտնեց, որ ներկա բոլոր 26 պատգամավորները մասնակցել են քվեարկությանը: Նա նշեց, որ իրենց խմբակցությունից 2 հոգի կալանավորված են, մեկը հարգելի պատճառով բացակա է:
«Պատիվ ունեմ» խմբակցությունը հայտնել էր, որ կողմ է քվեարկելու Սաղաթելյանի թեկնածությունը: Իշխանական «Քաղաքացիական պայմանագիրը» հայտնել էր, որ կապահովի անհրաժեշտ նվազագույն ձայներ Սաղաթելյանի ընտրության համար:
ԱԺ նախագահի երեք տեղակալներից մեկի թեկնածությունը կարող է առաջադրվել միայն ընդդիմադիր խմբակցության կազմում ընդգրկված պատգամավորների թվից:

Ишхан Сагателян не прошел на пост вице-спикера НС
Национальное собрание Армении Ишхана Сагателяна, кандидата от оппозиционной фракции "Айастан" не избрало на пост вице-спикера НС.
Как сообщает "Арменпресс", после тайного голосования председатель счетной комиссии Нарек Бабаян сообщил, что в голосовании приняли участие 104 депутата, один бюллетень признан недействительным, за кандидатуру Сагателяна проголосовали 53 депутата, против - 50. Для избрания заместителем спикера НС необходимо, чтобы Ишхан Сагателян получил 54 голоса. Ему не достало одного голоса, чтобы пройти.
Председатель НС Ален Симонян сообщил, что в соответствии с Регламентом НС, если заместитель преседателя не избирается, проводятся новые выборы. Для выдвижения кандидата от оппозиционной фракции голос был дан руководителю фракции "Айастан" Сейрану Оганяну. Оганян сказал, что они снова выдвигают Ишхана Сагателяна.
Член ГД Ваагн Алексанян сказал, что один депутат фракции "Айастан" не участвовал в выборах, и спросил, почему. Сейран Оганян сообщил, что в голосовании приняли участие все 26 депутатов. Он отметил, что из их фракции под арестом находятся 2 человека, и один отсутствует по уважительной причине.
Фракция "Честь имею" заявляла, что проголосует за Сагателяна.  "Гражданский договор" также заявлял, что он обеспечит минимальное количество голосов, необходимое для избрания Сагателяна.
Кандидатура одного из трех заместителей председателя НС может быть выдвинута из депутатов  оппозиционной фракции.