Նման սահմանափակումներ Հայաստանի Հանրապետությունը երբևէ չի տեսել․Շուշան Դոյդոյան
Panorama.am-ի լուսանկարչի մուտքը խորհրդարան արգելելու վերաբերյալ ԱԺ որոշման մասին այսօր լրագրողական կազմակերպությունները հանդես կգան հայտարարությամբ։
«Շատ կարևոր է, որ այս հարցի շուրջ համայնքի ներսում լինի միասնական դիրքորոշում, միասնական ընդվզում և պարտադրանք իշխանություններին, որպեսզի նման սահմանափակումներ, որոնք երբևէ չի տեսել Հայաստանի Հանրապետությունն անգամ ամենածանր իրավիճակներում, կիրառություն չստանան ու պրակտիկա չձևավորեն», - Panorama.am-ի հետ զրույցում ասել է «Ինֆորմացիայի ազատության կենտրոն» ՀԿ նախագահ Շուշան Դոյդոյանը։
Տեղեկատվության ազատության հարցերով փորձագետը լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանի մուտքն ԱԺ արգելելը որակում է որպես լրագրողական աշխատանքի՝ հետևաբար նաև հասարակության տեղեկատվությաւն ստանալու իրավունքի կոպիտ ոտնահարում, տեղեկատվության ազատության, մատչելիության կոպիտ սահմանափակում։
«Թեև ԱԺ ղեկավարությունը փափուկ բարձ է փորձում դնել՝ տեղեկացնելով, իբր ուզում են կարգավորել լրագրողների աշխատանքը, բայց կոնկրետ այս դեպքում երևում է, որ դրանք ուղղված են ոչ թե կարգավորմանը, այլ առավելապես միտված են լրագրողների աշխատանքը խոչընդոտելուն, խանգարելուն, հետևաբար հասարակությանը տեղեկատվություն ստանալու իր հիմնարար իրավունքից զրկելուն», - մանրամասնել է Շուշան Դոյդոյանը։
ԻԱԿ նախագահի խոսքով, Panorama.am-ի լուսանկարիչ Լիլիան Գալստյանը մասնագիտական բարձր պրոֆեսիոնալիզմով իրականացրել է իր մասնագիտական աշխատանքը, հրապարակված լուսանկարները դասական լրագրության կադրեր են, որոնք նկարագրում էին տիրող իրավիճակը խորհրդարանի տարածքում ու շենքում։
«Փայլուն կադրեր էր ֆիքսել ԱԺ-ում, միջանցքներում, և ով նայում էր այդ լուսանկարները, անհեթեթություն էր որակում այն սահմանափակումները, որոնք զինվորական համզգեստով մարդիկ կիրառում էին ԱԺ-ում ընդդեմ լրատվամիջոցների։ Եվ քանի որ կադրերն ամեն ինչ ասում էին հազարավոր բառերի փոխարեն, թե ինչպիսի միջավայր է ձևավորել ԱԺ ղեկավարությունը լրագրողների համար, բնականաբար նրանք փորձում են քայլեր անել բարեխիղճ լուսանկարչի մուտքն ԱԺ արգելելու համար։ Սա անօրինական արգելք է», - ասել է Շուշան Դոյդոյանը։
Ըստ փորձագետի, ԶԼՄ ներկայացուցիչների մուտքը այս կամ այն պետական կառույց կարող է սահմանփակվել միայն երկու նպատակով։
«Առաջին դեպքում, եթե լրագրողի կամ լրատվամիջոցի ներկայացուցչի ներկայությունը կարող է անվտանգության ռիսկեր, սպառնալիք պարունակել, ինչն այդ դեպքին բացարձակապես չի առնչվում, և երկրորդ դեպքում, եթե լրագրողների թիվն այնքան մեծ է, որ ստիպված են սահմանափակել, որովհետև չեն տեղավորվի այդ կառույցի դահլիճում, շենքում, դհլիճներում։ Մնացած բոլոր հիմքերը կամայական են ու սուբյեկտիվ ու չեն կարող համարվել միջազգային լավագույն փորձին համապատասխան», - ընդգծել է ԻԱԿ նախագահը։
Նա նշել է, որ ինչքան շուտ վերանայի ծածուկ ու թաքուն ընդունած որոշումը ԱԺ նախագահը, այնքան դրանից կշահի կառույցի ու նաև նրա հեղինակությունը։

Подобных ограничений Армения не видела даже в самых сложных ситуациях: Шушан Дойдоян
В связи с решением Национального Собрания Армении о запрете фотокорреспонденту Panorama.am Лилиан Галстян входа в парламент журналистские организации выступят с заявлением.
"Очень важно, чтобы в журналистском сообществе была единая позиция по данному вопросу, консолидированное возмущение и принуждение властей, чтобы подобного рода ограничения, которых Республика Армения никогда не видела даже в самых сложных ситуациях, не получили применения и не практиковались", - сказала в беседе с корреспондентом Panorama.am директор и основатель Центра свободы информации Шушан Дойдоян.
Занимающаяся вопросами свободы информации эксперт квалифицирует запрет фотографу Лилиан Галстян входа в НС как грубое воспрепятствование журналисткой работе, а соответственно и нарушение права общества на получение информации, грубое ограничение свободы и доступности информации.
"Руководство НС хоть и пытается усыпить бдительность, сообщая, будто они стремятся регулировать работу журналистов, но в данном конкретном случае видно, что все это направлено не на регулирование, а в большей степени на воспрепятствование работе журналистов, создание препон, соответственно – лишение общественности основополагающего права на получение информации", - указала Шушан Дойдоян.
Председатель общественной организации отметила, что фотограф  Лилиан Галстян с высоким профессионализмом осуществила свою профессиональную работу, опубликованные фотографии являются кадрами классической журналистики, эти снимки описывают ситуацию на территории и в здании парламента.
"Она зафиксировала блестящие кадры в Национальном Собрании, в коридорах парламента. Все видевшие эти кадры называли абсурдными ограничения, которые люди в военной форме применяли в Национальном Собрании против средств массовой информации. А поскольку несколько кадров были вместо тысячи слов, наглядно демонстрируя, какую атмосферу сформировало руководство НС для журналистов, естественно, они пытаются предпринять шаги, чтобы запретить добросовестному фотографу вход в НС. Это незаконный запрет", - подчеркнула Шушан Дойдоян.
По словам эксперта, вход представителей СМИ в ту или иную госструктуру может быть ограничен только с двумя целями.
"В первом случае, если присутствие журналиста или представителя средства массовой информации может содержать риски или угрозы безопасности, что не имеет совершенно  никакого отношения к этому инциденту. Во втором случае, если число журналистов настолько велико, что они вынуждены применить ограничение, поскольку все не поместятся в здании, зале структуры. Все остальные основания являются произвольными и субъективными и не могут считаться соответствующими лучшему международному опыту", - подчеркнула глава Центра свободы информации.
Шушан Дойдоян отметила, что чем раньше спикер НС Армении пересмотрит принятое тайком и втихую решение, тем больше от этого выиграет авторитет структуры и его авторитет.