Ստեփանակերտում ջրի հետ կապված աննախադեպ իրավիճակ է ստեղծվել
Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտում երաշտի պատճառով ստեղծվել է արտակարգ իրավիճակ, քաղաքի 30 տոկոսում ջուր չկա: Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայությունը «Ջրմուղ կոյուղի» հետ համատեղ ստեղծել են աշխատանքային խումբ և 5 մեքենաներով թաղամասերում շուրջօրյա ջուր են հասցնում բնակիչներին: Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, «Ջրմուղ-կոյուղի» ընկերության տնօրեն Գագիկ Պողոսյանը նշեց, որ վերջին 40 օրը Ստեփանակերտում անձրևներ չեն տեղացել, իսկ օդի ջերմաստիճանը 30 աստիճանից չի իջել:
«Բացի դրանից, Ստեփանակերտ քաղաքում 10-15 հազար տեղահանված բնակիչ է ապրում: Այսինքն` եթե մինչև պատերազմը Ստեփանակերտում ապրում էր 60-61 հազար բնակիչ, այս պահին ապրում է 75 հազար մարդ: Բնականաբար, ջրի ծախսը ավելացել է, ու քաղաքը սնուցող ջրերն էլ պակասել են: Դրանից առաջեցել է այս քաոսային վիճակը: Այս պահի դրությամբ քաղաքի 30 տոկոսում ջուր չկա: Աշխատում ենք մնացած 70 տոկոսը պահենք, որ դա էլ չնվազի: Քաղաքում 5 մեքենաներով շուրջօրյա ջուր ենք բաժանում բնակիչներին այն թաղամասերում, որտեղ ջուր չկա: Արդեն շահագործել ենք Խորհրդային միությունից մնացած երկու արտեզյան հորերը: Շարունակում ենք գտնել ու շահագործել մնացածը»,- ասաց Պողոսյանը:
Պողոսյանը խոսքով` իրավիճակը աննախադեպ է,  օգոստոսի 7-ից մինչև այժմ ջրի խնդրի առաջ են կանգնած: «Սպասում ենք տեղումներ լինեն»,- հավելեց Պողոսյանը:
Հարցին` թե արդյոք ճիշտ են այն վարկածները, որ Ադրբեջանը կարող է մասնակից լինել ջրի խնդրի առաջացմանը, Պողոսյանը բացասական պատասխանեց:
Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության հասարակայնության հետ կապերի բաժնի սպա Հունան Թադևոսյանն «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում նշեց, որ փրկարարները վաղ առավոտից մինչև ուշ գիշեր մայրաքաղաքի տարբեր թաղամասերում ջուր են բաժանում բնակիչներին:
« Հրշեջ մեքենաները թաղամաս առ թաղամաս ջուր են բաժանում բնակիչներին, հատկապես բազմաբնակարան շենքերի բնակիչներին»,- ասաց  Թադևոսյանը:
Թադևոսյանի խոսքով` իրավիճակը աննախադեպ է. նախկինում էլ եղել են ջրի հետ կապված խնդիր, սակայն նման երկար ժամանակով առաջին անգամ է:
«Փրկարարները շարունակելու են իրենց աշխատանքները մինչև խնդիրը լուծում չստանա»,- եզրափակեց Թադևոսյանը:
Ստեփանակերտի բնակչությունը ջուր է ստանում Մեղրագետ, Հրագետ և Վարարակ գետերից: Գետերից երկուսում ջուրը նվազել է գրեթե կրկնակի, իսկ երրորդը ընդհանրապես ցամաքել է: Քաղաքապետ Դավիթ Սարգսյանը որոշում էր կայացրել դադարեցնել Ստեփանակերտում գործող բոլոր ավտոլվացման կետերի և հանգստի գոտիների ջրօգտագործումը՝ մինչև քաղաքը սնուցող զտիչ կայաններում ջրի պաշարների վերականգնումը:
Արցախի անվտանգության խորհրդի քարտուղար Վիտալի Բալասանյանն օգոստոսի 9-ին, անցկացրել է աշխատանքային խորհրդակցություն՝ Ստեփանակերտում առկա խմելու ջրի մատակարարման խնդիրների թեմայով։ Պատասխանատուները տեղեկացրել են, որ քաղաքի բնակչությանը որոշակի ժամանակացույցով ջուր մատակարարելու առումով ձեռնարկվում են իրավիճակային միջոցներ, միաժամանակ աշխատանքներ են ընթանում արտեզյան ջրհորների գործող ցանցի թողունակության աստիճանի բարձրացման ուղղությամբ:

Степанакерт: беспрецедентная ситуация с подачей воды
Из-за засухи в Степанакерте, столице Республики Арцах, введено чрезвычайное положение, 30% города без воды. Государственная служба по чрезвычайным ситуациям Арцаха, совместно со Службой водоснабжения и канализации, создали рабочую группу по круглосуточной доставке воды жителям на 5 грузовиках. Как сообщает «Арменпресс», директор компании "Вода и канализация" Гагик Погосян отметил, что за последние 40 дней в Степанакерте не было дождей, а температура воздуха не опускалась ниже 30 градусов.
"Кроме того, в Степанакерте проживает 10-15 тысяч вынужденных переселенцев. Другими словами, если до войны в Степанакерте проживало 60-61 тысяча человек, то сейчас проживает 75 тысяч человек. Естественно, что потребление воды увеличилось, а водоснабжение города уменьшилось. Вот что вызвало эту хаотичную ситуацию. В настоящее время нет воды в 30% города. Остальные 70% стараемся оставить, чтобы тоже не уменьшилось. В городе мы круглосуточно раздаем воду на 5 машинах жителям в районах, где нет воды. Мы уже освоили две артезианские скважины, оставшиеся из Советского Союза. Остальное мы продолжаем искать и эксплуатировать", - сказал Погосян.
По словам Погосяна, ситуация беспрецедентная, с 7 августа у них проблемы с водой. "Мы ожидаем осадков", - добавил Погосян.
На вопрос, верны ли гипотезы о том, что Азербайджан может быть вовлечен в водную проблему, Погосян ответил отрицательно.
Как сообщил "Арменпресс" сотрудник по связям с общественностью Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха Унан Тадевосян, спасатели раздают воду жителям в разных районах столицы с раннего утра до поздней ночи. "Пожарные машины распределяют воду по районам среди жителей, особенно жителей многоквартирных домов", - сказал Тадевосян.
По словам Тадевосяна, ситуация беспрецедентна. В прошлом были проблемы с водой, но такое впервые за такое долгое время. "Спасатели будут продолжать свою работу до тех пор, пока проблема не будет решена", - заключил Тадевосян.
Население Степанакерта получает воду из рек Меграгет, Храгет и Варарак. В двух реках вода уменьшилась почти вдвое, а в третьей совсем высохла. Мэр Давид Саргсян принял решение прекратить использование воды на всех автомойках Степанакерта, в зонах отдыха - до восстановления водных ресурсов на очистных сооружениях, питающих город.
9 августа секретарь Совета безопасности Арцаха Виталий Баласанян провел в Степанакерте рабочее совещание по вопросам питьевого водоснабжения. Как сообщили в правительстве, принимаются ситуационные меры по водоснабжению населения города по определенному графику, одновременно ведутся работы по увеличению пропускной способности существующей сети артезианских скважин.