ՌԴ-ի կողմից Հայաստանին զենքի մատակարարումը նրա ինքնիշխան իրավունքն է. Զախարովան պատասխանել է Ալիևին
Ռուսաստանի կողմից Հայաստանին զենքի մատակարարումը նրա ինքնիշխան իրավունքն է։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը, այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է Ռուսաստանի ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ պատասխանելով Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հայտարարություններին:
«Մենք շատ ենք կարդում և լսում այդ մասին, բայց ես կցանկանայի ձեր ուշադրությունը հրավիրել այն փաստի վրա, որ մենք համապատասխան փոխհարաբերություններ ենք հաստատել ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Ադրբեջանի հետ: Տվյալ դեպքում, ռուսական կողմը հաշվի է առնում տարածաշրջանում ուժերի հավասարակշռության պահպանման անհրաժեշտությունը», - ասել է Զախարովան:
Մարիա Զախարովան հավելել է, որ Ռուսաստանը Հայաստանին և Ադրբեջանին կոչ է անում հնարավորինս շուտ վերացնել հումանիտար դաշտում առկա բաժանարար գծերը, փոխանակել ռազմագերիներին` «բոլորը բոլորի դիմաց» բանաձևով և ականապատ դաշտերի քարտեզները ամբողջ ծավալով:
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը «CNN Turk» հեռուստաալիքին տված հարցազրույցի ժամանակ հերթական սանձարձակ հայտարարություն էր արել, մեղադրելով Ռուսաստանին իր ռազմավարական դաշնակցին` Հայաստանին զենք մատակարարելու մեջ:

Supplying Armenia with Arms is Russia’s Sovereign Right – Zakharova responds to Aliyev
Supplying Armenia with arms is the sovereign right of Russia, ARMENPRESS reports official representative of the Russian MFA Maria Zakharova said in a briefing, responding to the announcement of the Azerbaijani president Ilham Aliyev.
‘’We often hear and read about that, but I would like to attract your attention to the fact that we have established respective relations with both Armenia and Azerbaijan. In this particular case, the Russian side takes into consideration the necessity of power balance in the region’’, Zakharova said.
Maria Zakharova added that Russia calls on Armenia and Azerbaijan to eliminate the existing dividing lines in the humanitarian field as soon as possible, to exchange prisoners of war with the "all for all" principle, and maps of minefields.
In an interview with CNN Turk, Azerbaijani president Ilham Aliyev made another outrageous statement, accusing Russia of supplying arms to Armenia, its strategic ally.