Պուտինը և Սի Ծինփինը պայմանավորվել են ուժեղացնել համագործակցությունն Աֆղանստանի հարցով
Չինաստանի ղեկավար Սի Ծինփինն ու ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը չորեքշաբթի պայմանավորվել են ակտիվացնել համագործակցությունն Աֆղանստանի հարցով: «ՏԱՍՍ»-ի փոխանցմամբ, այս մասին հայտնել է Չինաստանի Կենտրոնական հեռուստատեսությունը:
«Չինաստանը պատրաստ է ամրապնդել Աֆղանստանի շուրջ  երկխոսությունը Ռուսաստանի և միջազգային հանրության այլ անդամների հետ», - ասել է Չինաստանի առաջնորդը:
Չինական հեռուստատեսության տվյալներով՝ Պուտինը համաձայնություն է հայտնել չինացի գործընկերոջ առաջարկին աֆղանական հարցի շուրջ համագործակցությունը խորացնելու մասին:
«Մտադիր ենք քաղաքական շրջանակներ սահմանել բաց և հանդուրժող փոխգործակցության համար բոլոր շահագրգիռ կողմերի հետ Աֆղանստանում»,- հստակեցրել է Ծինփինը:
Վերջինս հայտարարել է, որ Աֆղանստանում քաղաքական ուժերը պետք է հեռանան բոլոր ահաբեկչական խմբավորումներից՝ ստեղծելով բաց քաղաքական կառույց:   «Նրանք պետք է վարեն չափավոր և զուսպ ներքին քաղաքականություն, ամբողջովին տարանջատվեն բոլոր ահաբեկչական կազմակերպություններից և բարեկամական հարաբերություններ հաստատեն աշխարհի բոլոր երկրների, հատկապես հարևան երկրների հետ», - պետության ղեկավարի խոսքը մեջբերում է հեռուստաալիքը:
«Չինաստանը հարգելու է Աֆղանստանի ինքնիշխանությունը, դրա անկախությունը և տարածքային ամբողջականությունը, հավատարիմ է մնալու երկրի ներքին գործերին չմիջամտելու սկզբունքին և դրական դեր է խաղալու աֆղանական խնդրի քաղաքական կարգավորման հարցում»,- ասել է Չինաստանի ղեկավարը:

Путин и Си Цзиньпин договорились усилить координацию по Афганистану
Председатель КНР Си Цзиньпин и президент РФ Владимир Путин в среду договорились усилить координацию по Афганистану. Об этом сообщило Центральное телевидение Китая, передает ТАСС
"Китай готов усилить диалог по Афганистану с Россией и прочими членами международного сообщества", - приводит телеканал слова китайского лидера.
По данным Центрального телевидения Китая, Путин выразил согласие на предложение Си Цзиньпина усилить координацию по афганскому вопросу.
"Мы намерены установить политические рамки для открытого и толерантного взаимодействия со всеми заинтересованными сторонами в Афганистане", - уточнил лидер КНР.
Си Цзиньпин  заявил о том, что политические силы в Афганистане должны дистанцироваться от всех террористических организаций.
Си Цзиньпин отметил, что властям Афганистана необходимо создать открытую политическую конструкцию. "Им следует осуществлять умеренную и сдержанную внутреннюю политику, полностью отмежеваться от всех террористических организаций и поддерживать дружеские отношения со всеми странами мира, особенно с сопредельными странами", - приводит телеканал слова главы государства.
"Китай будет уважать суверенитет Афганистана, его независимость и территориальную целостность, придерживаться принципа невмешательства в его внутренние дела и всегда играть конструктивную роль в политическом урегулировании афганской проблемы", - указал Си Цзиньпин.