ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղարը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի վարչապետին
ՄԱԿ-ի Գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը շնորհավորական ուղերձ է հղել Նիկոլ Փաշինյանին՝ Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ: Ուղերձում նշված է.
Ընդունեք, խնդրեմ, շնորհավորանքներս Հայաստանի Հանրապետության վարչապետի պաշտոնում Ձեր վերանշանակման կապակցությամբ: Վերջին խորհրդարանական ընտրությունները, որոնց որակը բարձր է գնահատվել միջազգային դիտորդական առաքելությունների կողմից, և որոնց համար Միավորված ազգերի կազմակերպությունը տեխնիկական աջակցություն է տրամադրել, էլ ավելի են նպաստել Հայաստանի ժողովրդավարական զարգացմանը: Ակնկալում եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Հայաստանը կշարունակի առաջընթացը ժողովրդավարական բարեփոխումների կարևոր ուղիով:
Միավորված ազգերի կազմակերպությունն ուրախ է շարունակելու գործընկերությունը Հայաստանի կառավարության և ժողովրդի հետ, այդ թվում՝ Երևանում իր մշտական համակարգողի և երկրում գործող թիմի միջոցով՝ ներառական աճի ու կայուն զարգացման նպատակների ամբողջական և բարեհաջող իրականացման համար: ՄԱԿ-ի կայուն զարգացման գործընկերության 2021-2025 թվականների շրջանակային փաստաթղթի՝ վերջերս կայացած մեկնարկը լավ հիմք է նոր շնչով գործակցության համար:
Ցանկանում եմ նաև օգտվել այս հնարավորությունից և վերահաստատել ՄԱԿ-ի լիարժեք աջակցությունը տարածաշրջանում խաղաղության և երկխոսության ջանքերին, մասնավորապես՝ Եվրոպայում անվտանգության և համագործակցության կազմակերպության Մինսկի Խմբի համանախագահների ձևաչափի ներքո: ՄԱԿ-ը պատրաստ է տրամադրել երկարաժամկետ աջակցություն՝ խթանելու երկխոսությունը, մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը, հաշտեցումն ու խաղաղության կառուցումը, պայմաններ ստեղծելու Կայուն զարգացման 2030 օրակարգի իրականացման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ու բարեկեցության հաստատման համար:
ՄԱԿ-ի քարտուղարությունն առաջին անգամ հասել է գենդերային հավասարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների մակարդակում և առաջ է շարժվում դեպի հավասարություն կազմակերպության բոլոր մակարդակներում: Ես շարունակում եմ կոչ անել բոլոր անդամ-պետություններին նման ջանքեր գործադրել, և լիահույս եմ, որ Ձեր առաջնորդությամբ Հայաստանն առաջընթաց կարձանագրի կառավարության բարձրաստիճան պաշտոնյաների և մյուս բոլոր մակարդակներում կանանց հավասարության հարցում, ինչպես նաև կաշխատի հանրային կյանքում կանանց բովանդակալից մասնակցությունը շարունակաբար լավարկելու ուղղությամբ:

UN Secretary General Sends Congratulatory Message to Prime Minister of Armenia on Appointment
UN Secretary General António Guterres sent a congratulatory message to Nikol Pashinyan on the occasion of being appointed Prime Minister of Armenia.
The message ruuns as follows,
''Excellency,
Pleaseaccept my congratulations on your reappointment as Prime Minister of the Republic of Armenia. The recent parliamentary elections, whose quality international observer missions assessed highly, and for which the United Nations provided technical support, further contributed to the democratic development of Armenia. I look forward to the continued progress of Armenia along the important path of democratic reform under your leadership.
The United Nations, including through the Resident Coordinator and Country Team in Yerevan, is pleased to continue its partnership with the Government and people of Armenia towards inclusive growth and the successful implementaiton of the full breadth and scope of the Sustainable Development Goals. The recent launch of the United Nations Sustainable Development Cooperation Framework 2021-2025 presents an excellent basis for reinvigorated collaboration.
I would like to take this opportunity to also reaffirm the full support of the United Nations for peace and dialogue efforts in the region, particularly under the format of the Co-chairs of the Minsk Group of the Organization for Security and Cooperation in Euroope. The United Nations stands ready to provide long-term support in promoting dialogue, respect for human rights, reconciliation and peacebuilding, enabling conditions for the implementation of the Agenda 2030 Sustainable Development, and the establishment of sustained peace and prosperity in the region.
For the first time, the UN Secretariat has achieved gender equality in the level of high-ranking officials, moving towards equality at all levels of the organization. I continue to urge all the Member States to make similar efforts, and I hope that under your leadership, Armenia will make progress over the issue of equality of women in senior government positions and all other levels, as well as will work to continually improve the meaningful participation of women in public life.