ՀԱՊԿ-ն չի պլանավորում զորքեր մտցնել Աֆղանստան
Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունը (ՀԱՊԿ) վարում Է պաշտպանական քաղաքականություն եւ չի պլանավորում զորքեր մտցնել Աֆղանստան: Այդ մասին հայտարարել Է կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Ստանիսլավ Զասը «Միր-24» հեռուստաալիքի եթերում, տեղեկացնում Է «Արմենպրես»-ը:
«Դրանք բացարձակ անհիմն կասկածներ են: ՀԱՊԿ-ն բացառապես պաշտպանողական ռազմա-քաղաքական կազմակերպություն Է: Այն կարող Է կոլեկտիվ պաշտպանողական ուժեր կիրառել սոսկ ՀԱՊԿ-ի պատասխանատվության գոտու սահմաններում»,- ասել Է Զասը՝ պատասխանելով այն հացին, թե կազմակերպությունը զորքեր կմտցնի արդյոք Աֆղանստան:
«Թալիբանն» Աֆղանստանի նկատմամբ վերահսկողություն հաստատելու ընդգրկուն գործողություն Է ծավալել երկրից ուժերը դուրս բերելու մասին գարնանն ԱՄՆ-ի հայտարարությունից հետո: Օգոստոսի 15-ին Աֆղանստանի նախագահ Աշրաֆ Ղանին վայր Է դրել լիազորությունները եւ լքել երկիրը, իսկ թալիբներն առանց մարտի մտել են Քաբուլ: Արմատականների իշխանությանը չհամաձայնվող ուժերը Փանջշերի նահանգում կազմակերպել են դիմադրություն, որը գլխավորել Է Ահմադ Մասուդը: Նրան օգնելու կոչ Է արել նախկին փոխնախագահ Ամրուլա Սալեհը, որն իրեն հայտարարել Է պետության ղեկավարի պաշտոնակատար: Արեւմուտքի երկրները տարհանում են իրենց քաղաքացիներին, դեսպանությունների աշխատակիցներին եւ իրենց օգնած աֆղաններին: Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը ՌԴ-ի պաշտպանության նախարարությանը հանձնարարել Է տարհանել ռուսաստանցիներին, ՀԱՊԿ-ի երկրների եւ Ուկրաինայի քաղաքացիներին, հաղորդել Է ՏԱՍՍ-ը:

No Plans to Deploy Troops to Afghanistan – CSTO Chief
The Collective Security Treaty Organization (CSTO) adheres to a defensive policy and doesn’t plan to deploy its troops to Afghanistan, CSTO Secretary General Stanislav Zas said on Tuesday, reports TASS.
“These fears are absolutely ungrounded. The CSTO is a purely defensive military-political organization. It can deploy defensive forces only within the zone of its responsibility”, he said in an interview with the Mir 24 television channel when asked whether the organization plans to deploy troops to Afghanistan.
After the Biden administration announced the end of its US military operation in Afghanistan and the launch of its troop pullout, the Taliban embarked on an offensive against Afghan government forces. On August 15, Taliban fighters swept into Kabul without encountering any resistance, and gained full control over the Afghan capital within a few hours. Afghanistan’s President Ashraf Ghani said he had stepped down to prevent any bloodshed and subsequently fled the country.