Վրաստանը հրաժարվել է ԵՄ-ի 75 միլիոն եվրոյից
Վրաստանի կառավարությունը որոշում է կայացրել հրաժարվել Եվրամիության 75 միլիոն եվրոյի վարկից՝ ԵՄ-ի կողմից ֆինանսական օգնությունը կրճատելու սպառնալիքի պատճառով ՝ ի պատասխան Թբիլիսիի կողմից բարեփոխումների իրականացման ձախողման: Այս մասին հայտնում է Panorama.am-ը՝ հղում կատարելով eurasianet-ին։
Վարչապետ Իրակլի Ղարիբաշվիլին օգոստոսի 31-ին հայտարարել է վարկից հրաժարվելու մասին, և կառավարության պաշտոնյաներն այդ քայլը հիմնավորեցին արտաքին պարտքը նվազեցնելու ցանկությամբ և «բարձր տնտեսական աճով», որը Թբիլիսիի պնդմամբ կանխել է վարկի անհրաժեշտությունը:
150 միլիոն եվրոյի վարկը Վրաստանին առաջարկվել էր անցյալ տարի՝ օգնելու երկրին կառավարել COVID-19 համաճարակը: Գումարի կեսն արդեն հատկացվել է, իսկ մյուս կեսը պայմանավորված էր Վրաստանի կողմից որոշակի քաղաքական պարտավորությունների կատարմամբ, մասնավորապես դատական բարեփոխումներով, որոնք ուղղված էին դատական համակարգի նկատմամբ իշխող կուսակցության վերահսկողության նվազեցմանը:
Մամլո ասուլիսում Ղարիբաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել ԵՄ-ին «համաճարակի ընթացքում և ընդհանրապես բոլոր օգնության համար»՝ հավելելով, որ «սա վարկ է, ... ոչ դրամաշնորհ կամ օգնություն»: Բայց նա նաև պնդել է, որ վարկը դարձել է «քաղաքական զրպարտությունների» առարկա՝ մեղադրելով ընդդիմությանը այն իշխող կուսակցության դեմ օգտագործելու համար:
Ի պատասխան՝ ԵՄ-ն հայտարարություն է տարածել, որում ասվում էր, որ Վրաստանի կառավարությունն ամեն դեպքում չի կատարել վարկ ստանալու պայմանները: Մասնավորապես, ԵՄ-ն նշել է, որ Գերագույն դատարանի դատավորների վերջին ընտրության գործընթացը չի հետևել Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի առաջարկած սկզբունքներին:

Georgia Turns Down 75 Million Euros from the EU
The Georgian government has decided to turn down a 75-million-euro loan from the European Union following an EU threat to cut financial assistance in response to Tbilisi’s failure to implement reforms, eurasianet reports.
Prime Minister Irakli Garibashvili announced the refusal of the loan on August 31, and government officials have justified the move by a desire to reduce foreign debt and “high economic growth” that Tbilisi claims has obviated the need for the loan.
The 150-million-euro loan was offered to Georgia last year to help the country manage the COVID-19 pandemic. Half had already been disbursed, and the other half was conditioned on Georgia meeting certain political obligations, most notably judicial reforms aimed at reducing the control of the ruling party over the court system.
In a press conference, Garibashvili thanked the EU “for all the help” during the pandemic and "in general,” adding “this is a loan… not a grant or aid.” But he also argued that the loan had become the subject of “political insinuations,” blaming the opposition for using it against the ruling party.
In response, the EU issued a statement saying that the Georgian government in any case had not fulfilled the conditions of getting the loan. In particular, the EU said the process of the recent selection of judges for the Supreme Court had not followed the principles recommended by the Council of Europe’s Venice Commission.