Ուկրաինան պետք է կատարի մի շարք պայմաններ՝ ՆԱՏՕ -ի չափանիշներին համապատասխանելու համար. Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար
Միացյալ Նահանգներում կարծում են, որ Ուկրաինան պետք է կատարի մի շարք պայմաններ, որպեսզի երկիրը համապատասխանի Հյուսիսատլանտյան դաշինքի չափանիշներին, միևնույն ժամանակ, Վաշինգտոնը չի կարող միայնակ որոշումներ կայացնել ՆԱՏՕ-ին երկրի անդամակցության վերաբերյալ: Այս մասին չորեքշաբթի օրը հերթական ճեպազրույցի ժամանակ ասել է Սպիտակ տան մամուլի քարտուղար Ջեն Փսակին, հաղորդում է ՏԱՍՍ գործակալությունը:
«Կարծում եմ, որ կարևոր է հասկանալ, որ այդ հարցով Միացյալ Նահանգները չի կարող որոշում կայացնել», - ասել է նա ՝ պատասխանելով այն հարցին, թե արդյոք Վաշինգտոնը կարո՞ղ է հստակ ժամանակացույց նշել Ուկրաինայի՝ ՆԱՏՕ մուտք գործելու համար: «Մենք շարունակում ենք կոչ անել, որ ՆԱՏՕ-ի դռները բաց լինեն նրանց համար, ովքեր ցանկանում են անդամակցել, երբ նրանք պատրաստ լինեն և կարողանան կատարել անդամակցության վերաբերյալ իրենց պարտավորություններն ու պարտականությունները և նպաստեն եվրաատլանտյան անվտանգությանը»,- հստակեցրել է Պսակին:
«Կան քայլեր, որոնք Ուկրաինան պետք է ձեռնարկի, նրանք շատ լավ գիտեն այդ քայլերի մասին: Դրանք բարեփոխումներ են, որոնք ուղղված են օրենքի գերակայության հաստատմանը, պաշտպանության ոլորտի արդիականացմանը և տնտեսական աճին», - հավելել է նա ՝ բացատրելով, որ այդ պայմանների կատարումը անհրաժեշտ է «ՆԱՏՕ -ի չափանիշներին համապատասխանելու համար»:

Украине следует выполнить ряд условий, чтобы соответствовать стандартам НАТО: пресс-секретарь Белого дома
США считают, что Украине следует выполнить ряд условий для соответствия страны стандартам Североатлантического альянса, вместе с тем Вашингтон не может единолично принимать решения о членстве государства в НАТО. Об этом заявила в среду на регулярном брифинге пресс-секретарь Белого дома Джен Псаки, передает ТАСС
"Думаю, важно понимать <...>, что это не то решение, которое принимают Соединенные Штаты", - сказала она, отвечая на вопрос о том, может ли Вашингтон назвать четкие сроки вступления Украины в НАТО. "Мы продолжаем призывать к тому, чтобы двери НАТО были открыты для желающих вступить [стран], когда они готовы и могут выполнять обязательства и обязанности, касающиеся членства, а также делать вклад в евроатлантическую безопасность", - пояснила Псаки.
Как напомнила пресс-секретарь Белого дома, на саммите НАТО в июне США и их союзники заявили, что поддерживают "право Украины определять собственное будущее", в том числе относительно возможного членства в альянсе.
"Есть шаги, которые должна сделать Украина, они хорошо знают, какие. Это реформы, направленные на установление верховенства закона, модернизация оборонного сектора и наращивание экономического роста", - продолжила она, пояснив, что выполнение данных условий необходимо для "соответствия стандартам НАТО". "Мы, конечно, поддерживаем усилия, направленные на это", - подчеркнула Псаки.