Հայաստանը հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքի իրացումը. ԱԳՆ
Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարություն է տարածել Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ:
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության տարածած հայտարարության մեջ ասված է.
«30 տարի առաջ՝ 1991 թ. սեպտեմբերի 2-ին, «ԽՍՀՄ կազմից միութենական հանրապետության դուրս գալու հետ կապված հարցերի լուծման կարգի մասին» ԽՍՀՄ օրենքի հիման վրա Լեռնային Ղարաբաղի Ինքնավար Մարզի և Շահումյանի շրջանի բոլոր մակարդակների պատգամավորների համատեղ նստաշրջանը հռչակեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը՝ հիմք դնելով ժողովրդավարական արժեքների և սկզբունքների վրա խարսխված պետականության կերտմանը:
Անկախության հռչակագիրն արցախահայության՝ իր հայրենի հողում ազատ և անվտանգ ապրելու անկոտրում կամքի օրինական արտահայտումն էր, որն ամրագրվեց 1991 թ․ դեկտեմբերի 10-ին անկախության հանրաքվեով։ Այն պարտադրված էր տասնամյակներ շարունակ Ադրբեջանի ԽՍՀ կողմից հայ բնակչության դեմ էթնիկ պատկանելիության հիմքով իրականացրած խտրական և բռնաճնշումների քաղաքականությամբ, որի նպատակն էր հայաթափել Արցախը, ինչի մասին ամենաբարձր մակարդակով տարբեր ժամանակներում հայտարարել են ադրբեջանական իշխանությունները։
Անկախության հռչակագրի ընդունմամբ և անկախության հանրաքվեով Արցախի ժողովուրդը ձգտում էր իրավական կամարտահայտության միջոցով ղարաբաղյան հիմնահարցն առճակատման տրամաբանությունից տեղափոխել քաղաքական հարթություն՝ հասնելու հիմնախնդրի արդարացի լուծմանը՝ հիմնված միջազգային իրավունքի նորմերի և սկզբունքների վրա։
Ի պատասխան արցախահայության օրինական ձգտումներին՝ Ադրբեջանի իշխանությունները, շարունակելով Արցախում և Ադրբեջանի հայաշատ բնակավայրերում իրականացվող էթնիկ զտումների քաղաքականությունը, լայնածավալ պատերազմ սանձազերծեցին Արցախի Հանրապետության դեմ։
Ադրբեջանի իշխանությունների կողմից պետական մակարդակով վարվող հայատյաց քաղաքականությունը և շարունակական սպառնալիքները, Արցախի դեմ 2016թ․ և հատկապես 2020թ․ ռազմական ագրեսիաները, որոնք ուղեկցվում էին քաղաքացիական բնակչության և ենթակառուցվածքների հստակ թիրախավորմամբ, հայկական մշակութային ժառանգության դիտավորյալ և ծրագրված ոչնչացումը վկայում են, որ արցախահայությունը շարունակում է կանգնած մնալ ֆիզիկական գոյության սպառնալիքի առջև և չի կարող ապրել Ադրբեջանի ենթակայության և իրավասության ներքո։
Հանուն իր գոյության և ինքնության՝ Արցախի ժողովրդի հերոսական պայքարը հայրենասիրության, խիզախության և տոկունության օրինակ է ողջ հայության համար: Եվ այս պատմական օրը մենք գլուխ ենք խոնարհում Արցախի ազատության և պաշտպանության համար իրենց կյանքը նվիրած բոլորի առջև։
Անցնող 30 տարիների ընթացքում Արցախը կարողացել է պետական կառավարման կենսունակ մարմիններ ստեղծել և անցկացնել միջազգային լավագույն չափանիշներին համապատասխանող ընտրություններ՝ ընտրելով իր օրինական ներկայացուցիչներին և կայացնելով ժողովրդավարական ինստիտուտները։
Հայաստանի Հանրապետությունը հետևողականորեն պաշտպանելու է Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման, իր հայրենիքում ազատ և արժանապատիվ ապրելու իրավունքի իրացումը՝ որպես հիմք՝ ղարաբաղյան հակամարտության արդարացի և տևական լուծման և տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հաստատման համար»:

Борьба народа Арцаха за существование и самобытность – пример патриотизма, мужества и стойкости: МИД РА
МИД Армении распространил заявление в связи с 30-летием провозглашения Республики Арцах.
30 лет назад, 2 сентября 1991 г на основании Закона СССР "О порядке решения вопросов, связанных с выходом союзной республики из состава СССР" совместная сессия депутатов Нагорно-Карабахской автономной области и Шаумянского района всех уровней провозгласила Нагорно-Карабахскую Республику, заложив основу для построения государственности, основанной на демократических ценностях и принципах.
Декларация о независимости была законным выражением непреклонной воли арцахских армян жить свободно и безопасно на своей родной земле, закрепленной 10 декабря 1991 года референдумом о независимости.
Она была вынужденной мерой в ответ на дискриминационную и репрессивную политику, осуществляемую на протяжении десятилетий Азербайджанской ССР против армянского населения на основе этнической принадлежности, целью которой было изгнание армян из Арцаха, о чем на самом высоком уровне в разное время заявляли азербайджанские власти.
Принятием Декларации о независимости и референдумом о независимости народ Арцаха стремился посредством правового волеизъявления перевести карабахский вопрос из логики конфронтации в политическую плоскость для достижения справедливого решения проблемы, основанного на нормах и принципах международного права.
В ответ на законные устремления арцахских армян, власти Азербайджана, продолжая политику этнических чисток в Арцахе и армянонаселенных районах Азербайджана, развязали широкомасштабную войну против Республики Арцах.
Проводимая властями Азербайджана на государственном уровне армяноненавистническая политика и продолжающиеся угрозы, военная агрессия против Арцаха в 2016 году и особенно в 2020 году, сопровождающаяся таргетированием гражданского населения и инфраструктур, преднамеренное и запланированное уничтожение армянского культурного наследия свидетельствуют о том, что армяне Арцаха продолжают стоять перед угрозой физического существования и не могут жить под юрисдикцией и юрисдикцией Азербайджана.
Героическая борьба народа Арцаха за свое существование и самобытность – пример патриотизма, мужества и стойкости для всего армянства. И в этот исторический день мы склоняем голову перед всеми, кто посвятил свою жизнь свободе и защите Арцаха.
За последние 30 лет Арцах сумел создать жизнеспособные органы государственного управления и провести выборы, соответствующие лучшим международным стандартам, избрав своих законных представителей и приняв демократические институты.
Республика Армения будет последовательно защищать право народа Арцаха на самоопределение, право жить свободно и достойно на своей родине в качестве основы для справедливого и долгосрочного решения карабахского конфликта и установления прочного мира в регионе.