Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սրբազան է. Փաշինյան
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության հռչակման 30-ամյակի կապակցությամբ։
30 տարի առաջ այս օրը Արցախի ժողովուրդը, իր իշխանության օրինական մարմինների կողմից ընդունված հռչակագրի միջոցով, հայտարարեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ստեղծման մասին։
Դրանով արցախահայությունը հաստատեց իր կյանքն ու ապագան տնօրինելու և ազատ ապրելու իրավունքը։ Այդ որոշումը ամրապնդվեց նույն տարվա դեկտեմբերի 10-ին կայացած համընդհանուր հանրաքվեի միջոցով։ Այդպիսով, ժողովրդի կամքի այս դրսևորումը, որը 1988-ին սկիզբ առած ղարաբաղյան շարժման արգասիքն էր և իր հիմքում ուներ ժողովրդավարացման ու ազատության հաստատման մեր ժողովրդի ձգտումը, դարձավ 20-րդ դարում ազգերի ինքնորոշման իրավունքի արտահայտման օրինակներից մեկը։
Այն կատարվել էր ԽՍՀՄ օրենսդրության և սահմանադրական իրավունքի տառին և ոգուն համապատասխան և անթերի էր ինչպես իր ձևով, այնպես էլ բովանդակությամբ։
Արցախի ժողովուրդն օգտվեց իր օրինական իրավունքից և դրա դեմ գործադրած ցանկացած բռնություն ուղղված է մարդկության, մարդկային քաղաքակրթության և մարդու բնական իրավունքի դեմ։
Այդպիսին էր Արցախի ժողովրդի դեմ անկախության հռչակումից անմիջապես հետո գործադրած բռնությունը՝ պատերազմը, որի հետևանքով «Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտություն» եզրույթը մտավ միջազգային հարաբերությունների օրակարգ։ Ստեղծվեց ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, որի երեք համանախագահ երկրներն օժտվեցին հակամարտության կարգավորմանն ուղղված միջնորդական առաքելությամբ։ Ցավոք, հակամարտությունը լուծում չգտավ, և բռնությունը շարունակվեց՝ իր ամենազազրելի դրսևորումը ստանալով 2020 թվականին Արցախի Հանրապետության դեմ սանձազերծված պատերազմով, որը հետապնդում էր բռնի ուժով հակամարտությունը լուծելու նպատակ։
Այդ պատերազմը, չնայած հակառակորդի գործադրած բոլոր ջանքերին, չհասավ իր նպատակին։ Արցախն այսօր թեկուզ վիրավոր, բայց կանգուն է և ունի Հայաստանի և համայն հայության ամբողջական աջակցությունն ու զորակցությունը։
Մենք հիշում ենք Արցախի ազատության համար մղված պայքարում ընկած մեր բոլոր նահատակներին և գլուխ ենք խոնարհում նրանց առջև։
Արցախի ժողովրդի ինքնորոշման իրավունքը սրբազան է։ Այն չի կարող կասեցվել ուժի կիրառման միջոցով։ Այդ իսկ պատճառով միջազգային բոլոր հարթակներում մենք այսօր պնդում ենք, որ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը կարգավորված չէ։ Դա են փաստում նաև համանախագահ պետությունների հայտարարությունները։ Հակամարտությունն սպասում է իր համապարփակ կարգավորմանը՝ խաղաղ գործընթացի միջոցով, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության կողմից առաջարկված և պաշտպանվող հանրահայտ սկզբունքների հիման վրա։
Գործընթացի արդյունքում պետք է վերջնական հստակեցում ստանա Արցախի կարգավիճակը՝ ազգերի ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա։ Մինսկի խմբի համանախագայության շրջանակում խաղաղ գործընթացի վերսկսումը նաև նշանակալից գործոն կդառնա տարածաշրջանում կայունության հաստատման և պահպանման համար։
Մենք քաջ գիտակցում ենք, որ 21-րդ դարում ազգերը չեն կարող գոյատևել, լինել մրցունակ և զարգանալ՝ առանց տնտեսական և գիտական առաջընթացի համար անհրաժեշտ բարենպաստ պայմանների։ Ուստի արտաքին միջավայրի կայունությունը, տևական խաղաղությունն իրապես դառնում են ժամանակի հրամայական տարածաշրջանի բոլոր ժողովուրդների համար։
Բոլորիս շնորհավորում եմ Արցախի Հանրապետության օրվա կապակցությամբ։
Արցախցիներին մաղթում եմ քաջառողջություն և ոգու տոկունություն։ Հավատում եմ, որ Արցախը կարող է դառնալ մեր տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության խորհրդանիշ», - ասված է ուղերձում։

Арцах сегодня хоть и ранен, но он стоит: Пашинян
Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян направил послание по случаю Дня провозглашения Республики Арцах.
30 лет назад в этот день народ Арцаха посредством принятой законными органами своей власти декларации объявил о создании Нагорно-Карабахской Республики.
Этим армяне Арцаха подтвердили право распоряжаться своей жизнью и своим будущим и жить свободно. Это решение было закреплено на всеобщем референдуме 10 декабря того же года. Таким образом, это проявление воли народа, которое было плодом начавшегося в 1988 году Карабахского движения и имело в своей основе стремление нашего народа к демократизации и установлению свободы, стало одним из примеров выражения права наций на самоопределение в 20-м веке.
Эта декларация была принята в соответствии с буквой и духом законодательства СССР и конституционного права, была безупречна как по своей форме, так и по содержанию.
Народ Арцаха воспользовался своим законным правом, и любое насилие против него направлено против человечества, человеческой цивилизации и естественного права человека.
Таковым было применение насилия против народа Арцаха сразу после провозглашения независимости - война, в результате которой термин "нагорно-карабахский конфликт" вошел в повестку международных отношений. Была создана Минская группа ОБСЕ, три страны-сопредседателя которой были наделены посреднической миссией по урегулированию конфликта. К сожалению, конфликт не нашел разрешения, и насилие продолжилось, получив свое самое гнусное проявление в виде развязанной в 2020 году войны против Республики Арцах, преследующей цель решить конфликт силой.
Эта война, несмотря на все усилия противника, не достигла своей цели. Арцах сегодня хоть и ранен, но он стоит и имеет полную поддержку и содействие Армении и всего армянства.
Мы помним всех наших мучеников, погибших в борьбе за свободу Арцаха, и склоняем головы перед их памятью.
Право народа Арцаха на самоопределение является священным. Оно не может быть отменено путем применения силы. Поэтому на всех международных площадках мы сегодня утверждаем, что нагорно-карабахский конфликт не урегулирован. Об этом свидетельствуют также и заявления стран-сопредседателей. Конфликт ждет своего всеобъемлющего урегулирования посредством мирного процесса, на основе общеизвестных принципов, предложенных и защищаемых сопредседательством Минской группы ОБСЕ.
В результате этого процесса окончательное разрешение должен получить вопрос статуса Арцаха на основе права наций на самоопределение. Возобновление мирного процесса в рамках сопредседательства Минской группы также станет значимым фактором для установления и сохранения стабильности в регионе.
Мы прекрасно осознаем, что в 21-м веке народы не могут существовать, быть конкурентоспособными и развиваться без благоприятных условий, необходимых для экономического и научного прогресса. Поэтому стабильность внешней среды и долгосрочный мир действительно становятся императивом времени для всех народов региона.
Поздравляю всех нас с Днем Республики Арцах!
Желаю арцахцам крепкого здоровья и стойкости духа. Верю, что Арцах может стать символом долгосрочного мира и стабильности в нашем регионе".