Արդարը կռվում էր անարդարի դեմ, և արդարության մարմնավորումը մենք էինք. Սերժ Սարգսյան
«Երեսուն տարի առաջ՝ սեպտեմբերի 2-ին, երբ Ստեփանակերտում կայացած պատգամավորների մարզային և Շահումյանի շրջանային խորհրդի համատեղ նստաշրջանում ընդունվեց Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության հռչակման մասին փաստաթուղթը, դա արցախահայությանը բնաջնջումից փրկելու և իր պատմական հայրենիքի մի հատվածում ազատ, անկախ, արժանապատիվ ապրելու առաջին կարևոր քայլերից էր, որին ամիսներ հետո պիտի հաջորդեր Լեռնային Ղարաբաղի անկախության հաստատման հանրաքվեն:
Ժամանակին ապօրինաբար Ադրբեջանին բռնակցված ԼՂԻՄ-ը հայատյաց Ադրբեջանի կազմից հանելու արցախահայության կամարտահայտությունը հիմնված էր պատմական դառը դասերի վրա. ոչ ոք չէր մոռացել Ադրբեջանի կազմում նույն հակաօրինական ձևով 1921թ. ընդգրկված Հայաստանի մեկ այլ հատվածի` Նախիջևանի իսպառ հայաթափումը, հայկական հազարամյա հուշարձանների հիմնահատակ ոչնչացումը, Ադրբեջանի հայաշատ բնակավայրերում հայերի ջարդերը, բռնի տեղահանումներն ու ԼՂԻՄ տարածքում ադրբեջանցիների նպատակային ակտիվ վերաբնակեցումը:
Արցախը ևս կարժանանար Նախիջևանի ճակատագրին, որտեղ այսօր գեթ մեկ հայ չկա, եթե մենք ինքնապաշտպանության նպատակով չստեղծեինք հայ աշխարհազորայինների առաջին խմբերն ու ջոկատները, իսկ ավելի ուշ` դրանց հիման վրա` Արցախի Հանրապետության պաշտպանության բանակը, որն արժանի հակահարված տվեց իր օջախ ներխուժած թշնամուն, դուրս շպրտեց հայրենիքի սահմաններից, և Արցախը լծվեց պետականաշինության գործին, սկսեց զարգանալ համայն հայության աջակցությամբ:
2020թ. Արցախի դեմ սանձազերծված պատերազմը և Հայաստանի վարչապետի աթոռը զբաղեցնողի կողմից գաղտագողի միանձնյա որոշմամբ ստորագրված՝ նոյեմբերի 9-ի կապիտուլյացիոն փաստաթուղթը Արցախի և Հայաստանի համար մի նոր վտանգավոր շրջափուլ բացեցին, որի հետևանքները Արցախում և Հայաստանի սահմանամերձ բնակավայրերում զգում ենք ամեն օր:
Խաղաղության և տարածաշրջանային ենթակառուցվածքների ապաշրջափակման, կայուն և անվտանգ զարգացման հերթական սուտ խոստումներով գործող իշխանությունները բթացնում են պատերազմի արհավիրքները գրեթե մեկ տարի առաջ տեսած ժողովրդի զգոնությունը, վախ և անվստահություն ներշնչում սեփական ուժերի նկատմամբ և հայկական երկու պետությունները տանում նոր վտանգների:
Մինչդեռ թշնամի պետության նախագահն ինքն էր խոստովանում, և ոչ մեկ անգամ, թե ինչպես էին «փակ դռների ետևում իրեն ստիպում ճանաչել ԼՂ անկախությունը»:
Ասել եմ տարիներ առաջ՝ 1990-ականների ծանր, բայց և հաղթական պատերազմի մասին և կկրկնեմ այսօր` այն ժամանակ մենք հաղթեցինք տևական, ծանրագույն և անհավասար պատերազմում:
Ոմանք ասում են` Ադրբեջանն ուներ ավելի շատ փող, զենք, զինամթերք, տեխնիկա և կենդանի ուժ:
Դա ճիշտ է, բայց ինձ համար պատերազմն անհավասար էր, որովհետև ուժեղը կռվում էր թույլի դեմ, և ուժեղը մենք էինք:
Ազատասերը կռվում էր զավթիչի դեմ, և ազատասերը մենք էինք:
Արդարը կռվում էր անարդարի դեմ, և արդարության մարմնավորումը մենք էինք:
Եվ մենք հաղթեցինք, որովհետև հավատացինք մեր ուժերին, արժանապատվորեն պաշտպանեցինք մեր հողն ու ընտանիքը և դարձյալ կհաղթեինք, եթե մինչ 44-օրյա պատերազմը չվարկաբեկեին մեր բանակը, կադրային ջարդ չիրականացնեին զինված ուժերում, փորձառու հրամանատարներին չփոխարինեին հարմարվողականներով, ապաշնորհ ձևով չկառավարեին պատերազմը, հայ ժողովրդին պատերազմի ամբողջ ընթացքում հաղթանակի սուտ խոստումներ չտային, իսկ հետո չկոտրեին ոգին ու թշնամուն չհանձնեին մեր հայրենիքի մի մասը, չզոհեին հազարավոր մեր զավակներին, անտերության չմատնեին գերեվարված հարյուրավոր մեր հայրենակիցներին:
Երեսուն տարի առաջ Արցախը կայացրել է իր պատմական որոշումը, և նրա կարգավիճակը Ադրբեջանի կազմից դուրս անվտանգ ապրելն է, ինչի իրավունքը, անկասկած, արցախահայությունն էլ ունի:
Կարգավիճակի շուրջ բանակցությունները պետք է միտված լինեն այս պարզ իրավունքը միջազգայնորեն ամրագրելուն` վերականգնելով արդարությունը իրավական ու պատմական տեսանկյունից, և ոչ հեռավոր անցյալի իրադարձությունները աչքի առաջ ունենալով` փրկել Արցախը հայաթափումից կամ իր իսկ բնօրրանում բնաջնջվելուց:
Այս ամենը հնարավոր է միայն արժանապատիվ իշխանությունների, ուժեղ բանակի, արհեստավարժ դիվանագիտական կորպուսի և իր ազատությունն ամեն ինչից վեր դասող, իր հավատքն ու ազգային արժեքները աչքի լույսի պես պահող, իր հերոսներին ու հաղթանակները փառաբանող ազգի ամենօրյա տքնաջան աշխատանքի և սեփական ուժերին անվերապահորեն հավատալու պարագայում:
Դա հնարավոր է, միանգամայն հնարավոր է, և դա մենք քանիցս ապացուցել ենք մեր հազարամյա ու նորագույն պատմության ընթացքում:
Հռչակագրով ամրագրված Անկախությունը պետք է հավատամք և արժանապատվորեն ապրելու ու զարգանալու պայման դառնա յուրաքանչյուր հայի համար:
Մեզնից յուրաքանչյուրը պարտավոր է իր հարգանքի տուրքը մատուցել Անկախության համար իրենց կյանքը զոհաբերած հայորդիների հիշատակին:
Այդժամ կարող ենք ազգովի անվարան ու լիարժեքորեն շնորհավորել միմյանց Անկախության հռչակագրի ընդունման առթիվ և աներեր հավատով նայել ապագային»:

Свободолюбивый сражался против захватчика, и свободолюбивыми были мы: Серж Саргсян
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян направил послание по случаю 30-летия провозглашения Республики Арцах.
"Тридцать лет назад 2 сентября, когда на состоявшейся в Степанакерте совместной сессии депутатов Области и Шаумянского района был принят документ о провозглашении Нагорно-Карабахской Республики, это был один из первых важных шагов для спасения арцахского армянства от уничтожения и его свободной, независимой, достойной жизни на одной части своей исторической родины, за которым, спустя месяцы, должен был последовать референдум об установлении независимости Нагорного Карабаха.
Волеизъявление арцахского армянства по выведению из состава армянофобского Азербайджана НКАО, которая в своё время незаконно насильственно была прикреплена к Азербайджану, было основано на горьких исторических уроках: никто не забыл об абсолютном вытеснении армян из другой таким же незаконным образом включённой в Азербайджан в 1921 году части Армении – Нахиджевана; об уничтоженных под корень армянских тысячелетних памятниках; о погромах армян в армянских населённых пунктах Азербайджана; о насильственных выселениях и активном целевом заселении азербайджанцев на территорию НКАО. Арцах также разделил бы судьбу Нахиджевана, где сегодня нет ни одного армянина, если бы мы с целью самообороны не создали первые группы и отряды армянских ополченцев, а позже на их основе – Армию обороны Республики Арцах, которая нанесла достойный контрудар проникшему в её очаг врагу, вышвырнула его из границ своей родины, и Арцах приступил к делу государственного строительства, начал развиваться при помощи армянства всего мира.
Развязанная в 2020 году против Арцаха война и подписанный по тайному самовольному решению занимающего кресло премьер-министра Армении лица капитуляционный документ 9 ноября открыли для Арцаха и Армении новый опасный этап, последствия которого в Арцахе и приграничных населённых пунктах Армении мы чувствуем каждый день.
Действующие посредством очередных лживых обещаний мира и деблокирования региональных коммуникаций, стабильного и безопасного развития власти отупляют бдительность народа, который почти год назад видел катастрофу войны, внушают страх и неуверенность в собственные силы и ведут два армянских государства к новым опасностям.
Между тем, президент вражеского государства сам признавался, и не однажды, как "за закрытыми дверями его вынуждали признать независимость НК".
Годы назад я говорил о тяжелой, но победной войне 1990-ых и повторю сегодня: в то время мы победили в длительной, тяжелейшей и неравной войне. Некоторые говорят, что у Азербайджана было больше денег, оружия, боеприпасов, техники и живой силы. Это правда, но для меня война была неравной, потому что сильный сражался против слабого, и сильными были мы. Свободолюбивый сражался против захватчика, и свободолюбивыми были мы. Справедливый сражался с несправедливым, и воплощением справедливости были мы. И мы победили, потому что поверили в свои силы, достойно обороняли нашу землю и семьи, и мы бы опять победили, если бы до 44-дневной войны не дискредитировали нашу армию, не осуществили кадрового погрома в Вооружённых силах, не заменили опытных командиров на приспособленцев, бездарным образом не управляли войной, не давали армянскому народу в течение всей войны лживых обещаний победы, а потом бы не сломали дух и не сдали врагу часть нашей родины, не принесли в жертву тысячи наших сыновей, не обрекли на беззащитность сотни наших пленённых соотечественников.
Тридцать лет назад Арцах принял свое историческое решение, и его статус – безопасная жизнь вне состава Азербайджана, право на которую арцахское армянство, несомненно, имеет. Переговоры вокруг статуса должны быть нацелены на то, чтобы международно закрепить это простое право, восстановив справедливость с юридической и исторической точек зрения, и имея перед глазами события недалёкого прошлого, спасти Арцах от изгнания армян или от истребления на своей же исторической родине.
Всё это возможно только при безусловной вере в собственные силы и ежедневной кропотливой работе достойных властей, сильной армии, профессионального дипломатического корпуса и ценящей превыше всего свою свободу, хранящей свою веру и национальные ценности, как зеницу ока, славящей своих героев и победы нации. Это возможно, совершенно возможно, и это мы много раз доказывали в ходе тысячелетней и новейшей истории.
Утверждённая Декларацией Независимость должна стать верой и условием достойной жизни и развития для каждого армянина. Каждый из нас обязан воздать дань уважения памяти армянских сынов, пожертвовавших своими жизнями во имя Независимости. Тогда мы сможем всенародно без колебаний и полноценно поздравить друг друга с принятием Декларации о независимости и с твёрдой верой смотреть в будущее".