Հայկական կողմը շահագրգռված է համագործակցության խորացմամբ․ Միրզոյանը՝ ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարին
Սեպտեմբերի 2-ին ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղար Հելգա Մարիա Շմիդի հետ։ Ընդունելով ԵԱՀԿ Գլխավոր քարտուղարի շնորհավորանքները՝ ԱԳ նախարարի պաշտոնը ստանձնելու կապակցությամբ՝ Արարատ Միրզոյանը նշել է, որ Հայաստանը մեծապես կարևորում է ԵԱՀԿ դերը՝ որպես համապարփակ և համագործակցային անվտանգության հայեցակարգի վրա հիմնված տարածաշրջանային կազմակերպություն։
Նախարար Միրզոյանը նաև ընդգծել է, որ հայկական կողմը շահագրգռված է ԵԱՀԿ անվտանգության բոլոր երեք՝ ռազմաքաղաքական, տնտեսական և բնապահպանական ու մարդկային հարթություններում համագործակցության խորացմամբ։ Այս համատեքստում կարևորվել է ԵԱՀԿ և վերջինիս գործադիր մարմինների հետ ծրագրային փոխգործակցության շարունակականությունը, հատկապես՝ Հայաստանի հետ համագործակցության ծրագրի շրջանակներում։
Կողմերն անդրադարձ են կատարել Արցախի դեմ ադրբեջանաթուրքական ագրեսիայի հետևանքով ստեղծված իրավիճակին: Արարատ Միրզոյանն ընդգծել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացի վերսկսման կարևորությունը:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նաև նշել է, որ Հայաստանը հանձնառու է տարածաշրջանում հարատև խաղաղության հաստատմանը, սակայն Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունները, ներառյալ՝ ադրբեջանական ԶՈՒ ներթափանցումը Հայաստանի ինքնիշխան տարածք, լարվածության նոր օջախներ են ստեղծում և խաթարում տարածաշրջանային անվտանգությունը և կայունությունը:

Phone Conversation of the Foreign Minister Ararat Mirzoyan and the Secretary General of the OSCE Helga Maria Schmid
On September 2, Foreign Minister of Armenia Ararat Mirzoyan held a phone conversation with the OSCE Secretary General Helga Maria Schmid. Receiving the congratulations of the OSCE Secretary General on assuming the position of the Foreign Minister, Ararat Mirzoyan noted that Armenia values the role of the OSCE as a regional organization based on the comprehensive and cooperative security concept.
Minister Mirzoyan also stressed that the Armenian side is interested in deepening the cooperation within the three security dimensions of the OSCE; politico-military, economic and environmental and human. In this regard, the consistency of the programmatic cooperation with the OSCE and its executive bodies, especially within the framework of the Armenia Cooperation Programme was stressed.
The sides touched upon the situation resulting from the Azerbaijani-Turkish aggression. Ararat Mirzoyan emphasized the importance of resuming the Nagorno-Karabakh peace process under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairmanship.
The Foreign Minister of Armenia also underscored that Armenia is committed to the establishment of lasting peace in the region, but Azerbaijan’s provocative actions, including the infiltration of the Azerbaijani armed forces into the sovereign territory of Armenia, create new hotspots of tensions and undermine regional security and stability.