Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների անցկացումը Լաչինի միջանցքի մերձակայքում գնահատում ենք որպես դեէսկալացիային միտված քայլերին վնասող գործողություն. ՀՀ ԱԳՆ
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Վահան Հունանյանը պատասխանել է «Sputnik Արմենիա» լրատվական գործակալության հարցին․
Հարց. Ադրբեջանի ՊՆ տեղեկատվություն էր տարածել, համաձայն որի՝ «Լաչինի շրջանում Ադրբեջանի ու Թուրքիայի համատեղ զորավարժություններ են մեկնարկել»: Խնդրում ենք Ձեր մեկնաբանությունն այս առնչությամբ:
Պատասխան. Թուրք-ադրբեջանական զորավարժությունների անցկացումը Հայաստանի ու Արցախի սահմանների և Լաչինի միջանցքի մերձակայքում գնահատում ենք որպես դեէսկալացիային միտված քայլերին վնասող գործողություն, որը չի համապատասխանում 2020թ․ նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության ոգուն և խաթարում է տարածաշրջանում տևական խաղաղություն, անվտանգություն և կայունություն հաստատելու ջանքերը։

Armenia's MFA Assesses the Turkish-Azerbaijani Military Drills Near the Lachin Corridor as an Action Harming the Steps Aimed at De-Escalation
Armenia's MFA assesses the Turkish-Azerbaijani military drills at Armenia's and Artsakh’s borders and near the Lachin corridor as an action harming the steps aimed at de-escalation.
''We regard the holding of Turkish-Azerbaijani military exercises at the borders of Armenia and Artsakh and near the Lachin corridor as an action harming de-escalation steps, which does not correspond to the spirit of the trilateral statement of November 9, 2020 and undermines efforts to establish long-term peace, security and stability in the region'', Armenian Foreign Ministry Spokesperson Vahan Hunanyan told in an interview to Sputnik Armenia.