Քաղաքացիական անձ հայ գերուն Ադրբեջանում ծեծի են ենթարկել և խոշտանգել այնքան, որ խցում մահացել է. Թաթոյան
Ադրբեջանում պահվող հայ գերիներին ստիպել են, որպեսզի դրական խոսքեր ասեն իրենց հանդեպ վերաբերմունքի մասին, երբ նկարահանումներ են իրականացվել, հայ գերիների իրավունքների խախտումներին նվիրված զեկույցի ներկայացմանը հայտարարեց ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը, փոխանցում է Aysor.am։
«Սուտ տեղեկությունների ստացման նպատակը եղել է ակնհայտ։ Օրինակ՝ զինվորներից մեկին ստիպել են տեսախցիկի առաջ ասել, որ Կովսականում (Զանգելան) եղել է հարսանիք կամ ծննդյան արարողություն, ինքը նռնակով պայթեցրել է տունը, ինչի հետևանքով մահացել է 50 ադրբեջանցի։ Եղել են դեպքեր, երբ մարդկանց շղթայված են պահել. հատուկ ձեռնաշղթաներով կապել են ջեռուցիչ մարտկոցներին, զրկել են սննդից», - ներկայացրեց Թաթոյանը։
Հատկապես դաժան են վերաբերվել այն զինծառայողներին, ովքեր մասնակցել են 2016 թվականի ապրիլյան պատերազմին կամ արցախյան առաջին պատերազմին։
«Ծեծելով, խոշտանգելով ստացել են այդպիսի տեղեկություններ և դրա հիման վրա էլ ենթարկել են այդպիսի դաժան վերաբերմունքի», - ասաց Արման Թաթոյանը։
Պաշտպանի խոսքով՝ 20-ամյա ռազմագերիներից մեկին ստիպել են հագնել կանացի հագուստ, ենթարկել են նվաստացման։ Եղել են դեպքեր, երբ մարդկանց խոշտանգել են հանրության առաջ՝ քաղաքացիական անձանց ներգրավվելով։ Օրինակ, հիվանդանոցներում անցնող-դարձողները թքել են ռազմագերու վրա, ծեծել, բռնություն են գործադրել, և այդ ամենն արվել է հատուկ ծառայության աշխատակցի ներկայությամբ։
«Քաղաքացիական անձանց հանդեպ նույնպես դաժան է եղել վերաբերմունքը։ Մեզ մի տարեց մարդ տեղեկացրեց, որ եղել են դեպքեր, երբ մեկ այլ քաղաքացիական անձ գերու ծեծի են ենթարկել և խոշտանգել այնքան, որ այդ մարդը խցում մահացել է և մարմինը մի քանի օր մնացել է խցում», - ներկայացրեց Թաթոյանը։

В Азербайджане гражданское лицо избивало и пытало армянского пленного до тех пор, пока он умер в камере: Арман Татоян
Удерживаемых в Азербайджане армянских пленных заставляли, чтобы во время съемок они говорили о хорошем обращении с ними, заявил сегодня Защитник прав человека Армении Арман Татоян во время презентации нового доклада о нарушениях прав находящихся в Азербайджане армянских пленных.
"Цель получения ложных сведений – очевидна. Например, одного из солдат заставили сказать перед камерой, что во время свадьбы или празднования дня рождения в  Ковсакане (Зангелане) он взорвал гранату, в результате чего якобы погибли 50 азербайджанцев. Были случаи, когда людей держали прикованными, специальными наручниками приковывали к батарее, лишали пищи", - представил Арман Татоян.
Особенно жестоко обращались с теми военнослужащими, которые участвовали в Апрельской войне 2016 года или в первой арцахской войне.
"Избивая и пытая, у пленных выбивали нужные показания и потом на основании этого подвергали подобному жестокому обращению", - сказал Арман Татоян.
По словам омбудсмена Армении, одного из 20-летних пленных заставили надеть женскую одежду, потом подвергали унижениям. Были случаи, когда людей пытали перед обществом, привлекая к этому гражданских лиц. Например, в больницах проходящие мимо плевали на военнопленного, избивали, подвергали насилию, и все это делалось в присутствии сотрудников специальных служб.
"В отношении гражданских лиц проявлялось такое же жестокое обращение. Один пожилой человек рассказал нам, что были случаи, когда другое гражданское лицо избивало и пытало пленного до тех пор, пока этот человек умер в камере, и его тело несколько дней оставалось в камере", - сказал Арман Татоян.