ԱՀ նախագահը հանձնարարել է միջինը քսան տոկոսով բարձրացնել բյուջեից վճարվող աշխատավարձերը ու սոցիալական վճարները
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 8-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված սոցիալական ոլորտի խնդիրների վերհանմանը, դրանց ուղղությամբ իրականացվելիք ծրագրերի մշակմանն ու գործարկմանը, ինչպես նաև կրթության ու առողջապահության ոլորտների մի շարք հարցերի։
Նախ քննարկվել է ՀՀ կառավարության հետ համատեղ մշակված 2020 թվականին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանված բնակիչներին դրամական աջակցության տրամադրման նոր ծրագիրը, որն արդեն գտնվում է վերջնականացման փուլում։
Համապարփակ քննարկումների արդյունքում նաև որոշում է կայացվել ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով Արցախի բնակիչների ստվար հատվածի առաջիկայում տրամադրել լրացուցիչ միանվագ դրամական աջակցություն, որը թույլ կտա որոշակիորեն մեղմացնել հետպատերազմյան շրջանում առկա սոցիալ-կենցաղային դժվարությունները։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ, բացի միանվագ դրամական աջակցության ծրագրերից, անհրաժեշտ է մշակել և ներդնել այնպիսի գործիքակազմ, որը թույլ կտա երկարաժամկետ կտրվածքով էականորեն նպաստել Արցախի բնակչության սոցիալական երաշխիքների ապահովմանն ու կենսամակարդակի բարձրացմանը։ Այս ուղղությամբ Արայիկ Հարությունյանն, առաջին հերթին, հանձնարարել է համապատասխան մարմինների պատասխանատուներին արդեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից վերանայել պետական բյուջեից վճարվող բոլոր աշխատավարձերի, կենսաթոշակների և սոցիալական այլ վճարների չափերը՝ միջինը քսան տոկոսով բարձրացնելով դրանք։
Հանրապետության նախագահը նաև հետաքրքրվել է առողջապահության համակարգի բարեփոխումների ընթացքով: Նա հանձնարարել է կարճ ժամկետում ավարտին հասցնել անվճար առողջապահության ծրագիրը՝ դրա հետ մեկտեղ աշխատելով առողջապահության համակարգի արդիականացման և արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։
Անդրադառնալով կրթության ոլորտին՝ ԱՀ նախագահն իր դժգոհությունն է հայտնել կառավարության կողմից Արցախի բուհերի առկա համակարգի բակալավրիատի ուսանողների ուսման վարձավճարների փոխհատուցման ծրագրի իրականացման ընթացքից: Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է օր առաջ լուծում տալ նշված հարցին:

Arayik Harutyunyan Instructed to Increase Salaries and Social Payments by 20% on Average from January 1, 2022
On September 8 President of the Artsakh Republic Arayik Harutyunyan convened an enlarged working consultation dedicated to the identification of social sector issues, the development and implementation of programs to be carried out in their direction, as well as a number of issues in the fields of education and healthcare.
First of all, the new program of providing financial assistance to the displaced residents as a result of the war unleashed by Azerbaijan in 2020, which is already being finalized, was discussed during the meeting.
As a result of comprehensive discussions, a decision was made to provide additional one-time financial assistance to a large part of the population of Artsakh with the help of the state budget of the Artsakh Republic, which will allow to mitigate the existing social and living difficulties in the post-war period.
The head of state noted that in addition to one-time financial assistance programs, it is necessary to develop and implement a toolkit that will allow to significantly contribute to the provision of social guarantees and raise the living standards of the people of Artsakh. In this regard, Arayik Harutyunyan first of all, instructed the officials of the relevant bodies to review the amounts of all salaries, pensions and other social payments paid from the state budget from January 1, 2022, increasing them by an average of 20 percent.
The President of the Republic also inquired about the reforms in the healthcare system. He instructed to complete the free healthcare program in a short period of time, at the same time working to modernize the healthcare system and increase its efficiency.
Touching upon the education sphere, the President of the Artsakh Republic expressed his dissatisfaction with the implementation of the program of reimbursement of tuition fees for undergraduate students of the current system of Artsakh universities. Arayik Harutyunyan instructed to give a solution to the mentioned issue, as soon as possible.