ԱՀ նախագահը հանձնարարել է միջինը քսան տոկոսով բարձրացնել բյուջեից վճարվող աշխատավարձերը ու սոցիալական վճարները
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը սեպտեմբերի 8-ին հրավիրել է ընդլայնված աշխատանքային խորհրդակցություն՝ նվիրված սոցիալական ոլորտի խնդիրների վերհանմանը, դրանց ուղղությամբ իրականացվելիք ծրագրերի մշակմանն ու գործարկմանը, ինչպես նաև կրթության ու առողջապահության ոլորտների մի շարք հարցերի։
Նախ քննարկվել է ՀՀ կառավարության հետ համատեղ մշակված 2020 թվականին Արցախի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված պատերազմի հետևանքով տեղահանված բնակիչներին դրամական աջակցության տրամադրման նոր ծրագիրը, որն արդեն գտնվում է վերջնականացման փուլում։
Համապարփակ քննարկումների արդյունքում նաև որոշում է կայացվել ԱՀ պետական բյուջեի միջոցներով Արցախի բնակիչների ստվար հատվածի առաջիկայում տրամադրել լրացուցիչ միանվագ դրամական աջակցություն, որը թույլ կտա որոշակիորեն մեղմացնել հետպատերազմյան շրջանում առկա սոցիալ-կենցաղային դժվարությունները։
Երկրի ղեկավարը նշել է, որ, բացի միանվագ դրամական աջակցության ծրագրերից, անհրաժեշտ է մշակել և ներդնել այնպիսի գործիքակազմ, որը թույլ կտա երկարաժամկետ կտրվածքով էականորեն նպաստել Արցախի բնակչության սոցիալական երաշխիքների ապահովմանն ու կենսամակարդակի բարձրացմանը։ Այս ուղղությամբ Արայիկ Հարությունյանն, առաջին հերթին, հանձնարարել է համապատասխան մարմինների պատասխանատուներին արդեն 2022 թվականի հունվարի 1-ից վերանայել պետական բյուջեից վճարվող բոլոր աշխատավարձերի, կենսաթոշակների և սոցիալական այլ վճարների չափերը՝ միջինը քսան տոկոսով բարձրացնելով դրանք։
Հանրապետության նախագահը նաև հետաքրքրվել է առողջապահության համակարգի բարեփոխումների ընթացքով: Նա հանձնարարել է կարճ ժամկետում ավարտին հասցնել անվճար առողջապահության ծրագիրը՝ դրա հետ մեկտեղ աշխատելով առողջապահության համակարգի արդիականացման և արդյունավետության բարձրացման ուղղությամբ։
Անդրադառնալով կրթության ոլորտին՝ ԱՀ նախագահն իր դժգոհությունն է հայտնել կառավարության կողմից Արցախի բուհերի առկա համակարգի բակալավրիատի ուսանողների ուսման վարձավճարների փոխհատուցման ծրագրի իրականացման ընթացքից: Արայիկ Հարությունյանը հանձնարարել է օր առաջ լուծում տալ նշված հարցին:

Президент Арцаха поручил в среднем на 20 процентов повысить размеры выплачиваемых из бюджета зарплат и соцвыплат
8 сентября президент Республики Арцах Араик Арутюнян провел расширенное рабочее совещание, посвященное проблемам социальной сферы, разработке и осуществлению программ по их решению, а также ряду вопросов в сферах образования и здравоохранения.
В ходе совещания была обсуждена подготовленная совместно с правительством Республики Армения новая программа по предоставлению финансового содействия вынужденным переселенцам, которая находится на завершающем этапе. По результатам обсуждения было принято решение предоставить части жителей Арцаха дополнительное единовременное финансовое содействие из средств госбюджета, которое позволит смягчить социально-бытовые трудности послевоенного периода.
Глава государства отметил, что помимо программ по предоставлению единовременного денежного содействия необходимо подготовить и внедрить инструментарий, который позволит в долгосрочном плане оказать существенное содействие обеспечению социальных гарантий жителей Арцаха, повышению их жизненного уровня. Араик Арутюнян поручил уже с 1 января 2022 года пересмотреть размеры всех зарплат, пенсий и других социальных выплат, осуществляемых из госбюджета, повысив их в среднем на 20 процентов.
Президент республики также поинтересовался ходом реформ в системе здравоохранения. Он поручил в короткие сроки завершить программу бесплатного здравоохранения и работать над модернизацией и повышением эффективности системы здравоохранения.
Коснувшись сферы образования, президент выразил недовольство ходом реализации программы по компенсации платы за обучение студентов очной системы бакалавриата вузов Арцаха и поручил в короткие сроки решить данный вопрос.