Իրանը կանգնած է միջուկային տերություն դառնալու շեմին. Իսրայելի ԱԳ նախարար
Իսրայելում կասկածում են, որ Իրանը գտնվում է միջուկային զենք ձեռք բերելու շեմին, սակայն Թեհրանը պետք է հասկանա, որ նման գործողությունները չեն մնա առանց համապատասխան գործողությունների: Այս մասին «ՌԻԱ Նովոստի»-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է Իսրայելի ԱԳ նախարար Յաիր Լապիդը:
Նրա խոսքով՝ Արևմուտքի ներկայիս ռազմավարությունն Իրանի և Գործողությունների համատեղ համապարփակ ծրագրի շուրջ բանակցորդների «հնգյակի» նկատմամբ անարդյունավետ չէ. «Վիեննայում բանակցություններ չկան, միջուկային գործարքը չի գործում», իսկ Թեհրանի դեմ սահմանված պատժամիջոցները բավարար չեն, քանի որ «Իրանը պարզապես փորձում է ժամանակ շահել՝ տպավորություն տեղծելով, որ ինչ-որ բանով է զբաղվում, սակայն իրականում միայն զարգացնում է իր միջուկային ծրագիրը»:
«Այդ պատճառով, այսօր աշխարհին այլ ծրագիր է պետք այն մեկի փոխարեն, որն իրականում անգամ չկա: Եթե նայեք ՄԱԳԱՏԷ-ի վերջին մի քանի զեկույցներն, այնտեղ արձանագրված է, որ իրականում Իրանի միջուկային գործունեության ստուգումներ չեն կատարվում: Իսկ Իրանը գործնականում գտնվում է միջուկային պետություն դառնալու շեմին, և մենք չենք կարող դա նրան թույլ տալ: Հետևաբար, ապագա ռազմավարության մի մասը պետք է լինի աշխարհի և հատկապես Միացյալ Նահանգների և գուցե Իսրայելի համար, որ ցույց տան իրական սպառնալիք Իրանի համար, որպեսզի Թեհրանը հասկանա, որ չի կարող միջուկային պետություն դառնալ առանց համապատասխան արձագանքի»,- հայտարարել է Լապիդը:

Иран почти на пороге обладания ядерным оружием: глава МИД Израиля
В Израиле подозревают, что Иран находится практически на пороге обладания ядерным оружием, но Тегеран должен понимать, что подобные действия не останутся без соответствующих ответных действий, заявил в интервью РИА Новости глава МИД Израиля Яир Лапид.
По его словам, текущая стратегия Запада в отношении Ирана и "пятерки" переговорщиков по Совместному всеобъемлющему плану действий неэффективна – "переговоров в Вене нет, СВПД не работает", а санкции против Тегерана недостаточны, потому что "Иран просто пытается выиграть время, делая вид, что они чем-то там занимаются, но на самом деле только развивают свою ядерную программу".
"Поэтому сейчас миру нужен другой план вместо того, которого на самом деле-то у него и нет. Если вы посмотрите на несколько последних докладов МАГАТЭ, там зафиксировано, что на самом деле нет никаких проверок со стороны агентства ядерной деятельности Ирана. А Иран находится практически на пороге того, чтобы стать ядерным государством, и мы не можем ему этого позволить. Поэтому частью любой будущей стратегии должно стать, чтобы мир и особенно США, возможно, Израиль продемонстрировали реальную угрозу Ирану с тем, чтобы Тегеран понял, что он не сможет просто так стать ядерным государством без соответствующих ответных действий", - заявил Лапид.